'Dünya Su Forumu'na ticari şov eleştirisi

'Dünya Su Forumu'na ticari şov eleştirisi
'Dünya Su Forumu'na ticari şov eleştirisi
Guardian gazetesi, İstanbul'daki düzenlenen "5. Dünya Su Forumuöna ilişkin eleştiri ve tepkilere dikkat çektiği haberinde Forum'a katılma maliyet ile de ilgili yakınmaların oluduğunu belirtilirken, "Türk vize kısıtlamaları ve 280 sterlin tutarındaki bir giriş ücreti, daha yoksul ülkelerin delegelerinin foruma katılması imkansız hale getirdi" denildi.İstanbul’un evsahipliğinde düzenlenen ve “dünyanın en büyük su etkinliği” olarak nitelendirilen “5. Dünya Su Forumu”, eleştiri ve tepkilere de neden oldu. The Guardian gazetesi, Forum’a katılma maliyet ile de ilgili yakınmaların oluduğunu belirtilirken, “Türk vize kısıtlamaları ve 280 sterlin tutarındaki bir giriş ücreti, daha yoksul ülkelerin delegelerinin foruma katılması imkansız hale getirdi” denildi.
İngiliz The Guardian gazetesi, Türkiye muhabiri Robert Tait imzalı “Aktivistler, dünya su forumda karışıklık yaratmaya ant içti” başlıklı haberinde siyasi liderler, uzmanlar ve aktivistlerin dünya su kıtlığını önlemeyi amaçlayan “Dünya Su Forumu” toplantılarına katılacağını ancak Forum’u eleştirenlerin “kar peşinde koşan ve özelleştirmeleri teşvik eden çok uluslu şirketler için bir cephe" olarak ilan ettiğine dikkat çekti.
Forum’un, 20 bin kadar delegenin katılımıyla dünyanın en ünlü su yollarından biri olan Boğaz manzaralı Haliç kenarında yapıldığına işaret edildiği haberde Dünya Su Konseyi Başkanı Ger Bergkamp’ın “Dünyadaki su durumu iyi yönde gitmiyorö sözlerine de yer verdi.
Küresel ekonomik daralmanın toplantılarda görüşülecek konuların önemini daha da artırdığı belirtildiği haberde Forum’da uluslararası kredideki sıkışmanın kalkınmak olan ülkelerin su projelerine verdiği zarara vurgu yapılacağı kaydedildi.
The Guardian, Forum’u eleştirenlerin görüşlerine de yer verdiği haberinde Mavi Gezegen Projesi kurucusu Maude Barlow’un, “Bir BM etkinliği gibi düzenlendi ancak değil. Esasen büyük su şirketlerinin organize ettiği büyük bir ticaret şovu. Sudan bir insan hakkı olarak söz edilmeyecek” sözlerini aktardı.

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ "ALTERNATİF FORUM"
Forum’u eleştirenlerin su sorununa kamu çözümlerinin teşvik edilmesi amacıyla Bilgi Üniversitesi’nde “alternatif bir forum" düzenlediğine dikkat çeken gazete,Konsey’in, Dünya Bankası’nın yardımı ile su maliyetini yükselten, gelişmekte olan dünyadaki kıtlığını daha da ağırlaştıran projelere öncülük yaptığıö eleştirilerine yer verdi. Gazete şöyle devam etti:
“Katılma maliyetlerine ilişkin yakınmalar var. Türk vize kısıtlamaları ve 280 sterlin tutarında bir giriş ücreti, daha yoksul ülkelerin delegelerinin foruma katılması imkansız hale getirdi."
Gazete ayrıca, merkezi ABD’de bulunan Gıda ve Su İzleme Örgütü’nden Wenonah Hauter de “Bu forum çok iyi yüzlü. Eğer düzenleyiciler ciddi olsa, delegeler, bedava girer ve ulaşılması çok zor olan bir kentte yapılmazdı” iddialarını da yansıttı.(anka)