Dünya Türkiye'yi tartışıyor

Türkiye'yle ilgili haberleri internet sitesinde manşetinden duyuran BBC, sitede bir de 'Türkiye'de İslam'la laiklik uzlaşabilir mi' başlıklı bir forum açtı.

İSTANBUL - Türkiye'yle ilgili haberleri internet sitesinde manşetinden duyuran BBC, sitede bir de 'Türkiye'de İslam'la laiklik uzlaşabilir mi' başlıklı bir forum açtı. Büyük ilgi gören foruma Türkiye'den Ortadoğu, ABD ve Avustralya'ya geniş coğrafyada katılım oldu. Türkiye'den yapılan yorumlara ağırlıklı olarak AKP eleştirisi hâkimdi. Batı ülkelerinden gelen yorumlara da genel olarak Türkiye'nin İslami radikalizme kaymasından duyulan kaygı damgasını vurdu. İslam coğrafyasından yapılan yorumlarda ise Türkiye'nin İslami kimliğine yapılan vurgular ağırlıktaydı. BBC'nin forumundan bazı yorumlar şöyle:

Martin, Britanya: Bugün Türkiye, yarın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan başka bir ülke. Laik ülkelere geliyorlar, hoşgörü bekliyorlar ama Müslüman olmayanlara hoşgörü göstermiyorlar.

Pınar, İzmir: AKP'nin Batı yanlılığının tek nedeni, nihai amacına ulaşmak için laiklerden oy almaya ihtiyaç duyması. Amaçları da, bu ülkeye İslami yönetim getirmek. Siyasetin her alanında güç kazandıklarında kendilerini korkusuzca ifade edecekler. Ama biz Atatürk'ün çocuklarıyız. Avrupa'da oy hakkını ilk kazananlar biziz. O kadar kolay pes etmeyiz.

Nasratullah, Kabil: Umarım Türkiye'ye ve bütün Müslüman ülkelere şeriat gelir. Gül, gerçekten İslami bir program uygulamak istiyorsa Allah yardımcısı olsun.

Mohan Lal Ramchandani, Britanya: Türkiye yol ayrımında. İslam'la kurucusu Atatürk'ün laikliği arasındaki mücadelenin süreceğinden eminim. Türkiye'nin AB'ye katılmak mı istediğini, yoksa İslami köktenciliğe mi dönmek istediğini seçimler belirleyecek.

Selcuk Akgül, İstanbul: Demokrasiye inanmayanlar demokratik olmayan hamlelerden şikâyet edebilir mi? Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar hukukidir

Marcos, Boston: Keşke, ABD ve İran da laikliğe Türkler kadar bağlı olsaydı. Türkler laikliği koruyarak dünyaya örnek oluyor.

Helsinki, Finlandiya: 18 Müslüman ülkede çalışmış biri olarak vardığım sonuç net: Hiçbir demokratik ortam, İslami hükümet altında var olamaz. Gül'ün eşinin İslami baskının sembolü olan türbanı desteklemesi onun İslami arzularının sembolü.

Lee Martin, Londra, ama şu anda İstanbul'da yaşıyor: Türkiye'nin mollaların eline geçmesi gibi bir sorun söz konusu değil. Gül, bu ülkenin dışişleri bakanı ve Batı'yla mükemmel ilişkileri var. Türkiye kendi mekanizmalarıyla demokrasiye dönmeyi bilmiştir.

Dipesh, Hindistan: Türkiye'de laiklik için savaşan herkese alkışlar. Biz laikler de sizinle beraberiz. Reaksiyoner güçlerin zemin kazanmasına izin vermeyin.

Kazi Firoz, Slovakya: İslami fanatikler laiklik teorisini anlamalı. Bir avuç terorist İslam adına eskimiş Arap âdetlerini getirmek istiyor. Ve Türkiye'dekiler tüm Müslüman toplumunu skandalize eden bu Arapları takip etmiyor.

Elshad Nasibov, Azerbaycan: Türkiye'de askeri yönetim istemiyorum. Dinle devlet arasına duvar konulmasını da desteklemiyorum.

Ashley Curtis, Avustralya: İsrail'de önemli politik kararlar hiçbir zaman militan Rabbişlerin izni olmadan alınamaz. Biz bunu hiç problem etmeyiz. Öyleyse Türkiye'den tamamen laik olmasını nasıl bekliyoruz?