Dünya turu Fethiye'de bitti

Dünya turu Fethiye'de bitti
Dünya turu Fethiye'de bitti

Hollandalı Maas çifti, Fethiye?yi gördükten sonra turlarını yarıda bırakıp, buraya yerleşmiş. FOTOĞRAF : SEZER ŞAHİNDAş / DHA

MUĞLA - Hollanda’dan 21 yıl önce tekneleriyle dünya turu yapmak için yola çıkan Hollandalı Karin- Ruud Maas çifti, geldikleri Fethiye’ye hayran kalarak burada yaşamaya karar verdi. 18 yıldan bu yana Türkiye’nin çeşitli koylarında tekneleriyle konaklayan Hollandalı çift, dört yıldan bu yana yaşadıkları Fethiye’ye âşık olduklarını bu nedenle dünya turundan vazgeçtiklerini anlattı.
Dört yıldır Fethiye ilçesindeki Ece Marina’da ‘Makke Beer’ isimli teknelerinde yaşayan 68 yaşındaki Karin Maas ve 67 yaşındaki Ruud Maas, Türkiye’ye ve Fethiye’ye âşık olduklarını belirtti. 21 yıl önce tekneleriyle Hollanda’dan dünya turu yapmak için yola çıkan çift Fethiye’ye geldiğinde bölgeye hayran kalarak, burada kalmaya karar verdi. Belirli aralıklarla Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Kaş ve Antalya gibi limanlarda konaklayan çift, Fethiye’yi gördüklerinde dünya turunu tamamlama fikrinden vazgeçmiş. Türkçe de öğrenen çiftten Karin Maas Rotterdam Filarmoni Orkestrası’ndan, eşi de okul müdürlüğünden emekli. Çift, “Fethiye- Kaş arasında yelken yaparken karada yemyeşil ormanların arasında, denizin masmavi sularında, balinalar ve caretta kaplumbağalar gördük. Dünya turunu tamamlamaktan vazgeçip Fethiye’de yaşamaya karar verdik” dedi. (dha)