Dünyaca ünlü şefin İstanbul'daki restoranı battı

Dünyaca ünlü şefin İstanbul'daki restoranı battı
Dünyaca ünlü şefin İstanbul'daki restoranı battı
'Çıplak şef' olarak dünyaca üne sahip Jamie Oliver'ın İstanbul'da Zorlu Center'da açtığı restoran iflas erteleme talep etti. Mahkeme de tedbir kararı verdi. Restoranın borçlarının çok fazla olduğu, Zorlu Center'a beklenen sayıda müşteri gelmemesi nedeniyle de zor duruma düştüğü belirtiliyor.

RADİKAL - İngiliz şef Jamie Oliver, Zorlu Center İstanbul ’da açılan restoranında umduğunu bulamadı. Jamie Oliver’ın restoran markası Jamie’s Italian için mahkemeden iflas erteleme istendi. Mahkeme şirket için tedbir kararı verdi. Jamie’s Italian’ın İstanbul’daki şubesinin ortakları arasında, Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer ve Sezen Aksu’nun kardeşi Nihat Yıldırım bulunuyor. Dünya genelinde 40'a yakın şubesi bulunan Jamie’s Italian’ın en büyüğünün İstanbul'da açıldığı belirtiliyor.

BBC'de yaptığı 'çıplak şef' programıyla büyük beğeni toplayan ve bu lakapla bir anda dünyaca bir üne kavuşan Jamie Oliver, 32. restoranını 2013 sonunda İstanbul’da açtı. Restoranın açılmasına önayak olan isimler, yeme-içme sektörünün önemli isimlerinden Kaya M. Demirer ile birlikte, M. Nihat Yıldırım ve Cem Uşaklı oldu. Üç ismin ortak olduğu İtalyan Lezzetleri Yiyecek ve İçecek İşletmeleri San . ve Tic. A.Ş. ocak 2013’de kuruldu. Aynı yılın sonlarına doğru ise Jamie’s Italian’ın açılışı yapıldı. Ancak, restoranın açılışından 1 yıl sonra mali sıkıntılar baş gösterdi.

‘ŞİRKET BORCA BATIK’

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, şirket avukatı, geçtiğimiz 24 Aralık’ta İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne iflas erteleme talebinde bulundu. Dava başvuru dilekçesinde şirketin 30 Eylül 2014 finansal sonuçlarına göre borca batık olduğu vurgulandı. Dilekçede, şirketin mali darboğaza girmesinin sebeplerine de yer verildi.

‘BEKLENEN YOĞUNLUK OLMADI'

Dilekçede, Zorlu Center İstanbul’da beklenen ziyaretçi yoğunluğunun yakalanamadığı iddia edilerek, vaat edilen sayının yüzde 50’sinde kalındığına vurgu yapıldı. Mali sıkıntıya düşülmesinin bir başka sebebinin ise, yoğun rekabet nedeni ile fiyatların düşük tutulması gösterildi. Mahkemeye, iflas erteleme başvurusu ile birlikte iyileştirme raporu da sunuldu. Raporda, şirketin 540 bin TL olan sermayesinin 2 milyon 40 bin TL’ye çıkarılacağı, personel sayısının azaltılacağı kaydedildi.

Mahkeme, yapılan başvurudan 5 gün sonra kararını verdi. Mahkeme, şirket hakkında tedbir kararı verdi. Bu kararla birlikte şirket icra takiplerine karşı korumaya alınmış oldu. Böylece şirkete yapılacak karşı herhangi bir icra takibinin de önüne geçilmiş oldu.