Dünyada flaş haber

AFP: Türk düğünündeki kan davası katliamında 44 kişi öldü. Bu tür düşmanlıklar Ortaçağ geleneklerinin korunduğu ve cehaletin yüksek olduğu Türkiye’nin Kürt bölgelerinde sıklıkla yaşanıyor. 

‘AB adayı ülkede’

REUTERS: AB adayı Türkiye’nin modern tarihinde sivillerin karıştığı en vahim saldırılardan biri.
AP: Aşiret bağları ve çekişmelerin devlet gücünü gölgede bıraktığı bölgede aileler arasında kan düşmanlığı oluyor.
BBC: Türkiye 25 yıldır Kürt ayrılıkçılarla savaşıyor ama bu saldırı yerel kan davası ve Türk yanlısı korucularla bağlantılı. Şiddet hâlâ çok sayıda insanın silah taşıdığı anlamına geliyor  ve bölgede aşiret-aile bağlılığı çok derinlerde. 

‘Korucu baskısı’

GUARDIAN: Türk düğününde onlarca kişi öldürüldü. Hükümet bir kısmı uyuşturucu trafiği ve başka suçlarla bağlantılı korucuları dizginleme konusunda yeniden baskı altına girecek. Türkiye yıllardır işsizliğin yüzde 50’yi bulduğu bölgede 70 bin korucunun sayısını düşürmeye çabalıyor. Sistem kârlı iş kaynaklarından biri. 

‘Aşiretler çok güçlü’

TIMES: Türk düğünü katliamında onlarca ölü. Aşiret bağları ve çekişmelerin bazen devletin otoritesini bastırdığı bölgede kan davaları yaygın.
NEW YORK TIMES: Köydeki tüm erkekler korucu. Köy korucuları devlet otoritesini gasp etmekle ve pek çok alanda yasadışı eylemlere karışmakla eleştiriliyor.