Dünya'da Gezi gündemi: Tayyip Erdoğan kriz yaratma ustası

Dünya'da Gezi gündemi: Tayyip Erdoğan kriz yaratma ustası
Dünya'da Gezi gündemi: Tayyip Erdoğan kriz yaratma ustası
Türkiye'deki Gezi Parkı eylemleri dünya basınının da gündeminde yer almaya devam ediyor. İşte bugün dünyadaki önemli medya kurumlarında yayınlananan haberler...

Daily Telegraph: ‘Sağduyu zamanı’ başlıklı yazıda “ Recep Tayyip Erdoğan eylemler başladığından bu yana, ‘dramatik olaylar zincirinin nasıl krize çevrileceği konusunda herkese ders verdi” denildi. Yazı şöyle devam etti: “Ortamı sakinleştirmek yerine, eylemcileri ‘çapulcu, anarşist ve terörist’ olmakla suçladı, korkak medyanın önemsemediği eylemler hakkında bilgi akışının sağlandığı Twitter’ı ‘tehlike’ olarak gördü ve yapılanları ifade özgürlüğü olarak değil kendisine ve başarılarına hakaret olarak algıladı. Üstüne kalabalığı dağıtmak için biber gazı ve sis bombası atan eli ağır polis de eklenince, hararetli bir ortam yaratmış oldu.” Türkiye’nin Mısır olmadığını ve Erdoğan’ın oldukça popüler bir lider olduğunu belirten Telegraph, “Ancak Erdoğan’ın saldırgan ve otoriter tavrı bugüne kadarki icraatlarını tehlikeye sokuyor ve demokrasi konusundaki endişeleri artırıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin uzak tutulması gerektiğine inanan bazı Avrupa Birliği üyelerine de koz veriyor” dedi ve Erdoğan’ı sağduyulu davranmaya davet etti. 

CNN: ‘Kurbandan zalime: Erdoğan’ın henüz bitmeyen dönüşümü’ başlıkla yazıda şu değerlendirme yer aldı: “Türkiye Mısır değil. Recep Tayyip Erdoğan Hüsnü Mübarek değil ve bu olaylar Türkiye baharı değil. Erdoğan’ın hâlâ seçim yapma şansı var. İster eski Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle gibi değerli bir devlet adamı olur ister geri kalan kariyerini Rus lider Vladimir Putin gibi harcar. Soru şu: Erdoğan’ın eylemcilerin taleplerini kabul edecek kararlılığı var mı? Çünkü bu Gezi Parkı’na dair kendi kişisel hayalini gerçekleştirememesi anlamına gelecek. Olayların bu kadar büyümesinin en önemli nedeni Erdoğan’ın kendisine yapılan eleştirilere kulak tıkaması. Söylemi kontrolden çıktı. Kadınlara kaç çocuk yapmaları gerektiğini söylüyor ve içki içen herkese alkolik diyor. Halk desteğinden bu kadar memnun olan bir hükümet neden birkaç eyleme hoşgörü gösteremiyor?” Yazının sonunda Erdoğan’ın durumu gerçekten çözümleyebildiği takdirde "Türkiye’yi 21. yüzyıla taşıyan lider" olarak hatırlanacağı, aksi takdirde Türkiye’nin kaybedeceği ifade edildi. 

Times: Eski Britanya Dışişleri Bakanı Jack Straw ‘Erdoğan 60’lar ruhuyla yüzleşiyor’ başlıklı yazısında, “Erdoğan ve kurmayları AKP hükümetinin Türk ekonomisini getirdiği başarılı çizgiye rağmen, genç ve orta sınıfın büyük bir bölümünün neden hâlâ kendisini yabancı hissettiğini ve küskün, öfkeli olduğunu anlayamıyor. Bu bana 60’lı yılları hatırlatıyor. Savaştan çıkan büyüklerimiz, hayatımızın en güzel yıllarını yaşadığımızı düşünüyorlardı, bu yüzden neden isyan ettiğimizi anlayamamışlardı” dedi. Beklenmedik şeylerle karşılaşmanın hükümetlerin kaderi olduğunu söyleyen Straw “Kamuoyu adındaki köpek halının üzerine yayılmış yatıyor. Karnı tok, sırtı pek. Sonra bir anda nankör hayvan uyanıyor ve sizi arkadan ısırıyor” benzetmesi yaptı. Straw ayrıca Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne alınmasının kendisinden beklenen reformların yapılmasına yardımcı olacağını da savundu.

Guardian: ‘Erdoğan Türk protestocuları vandal olarak nitelendirdi ve görmezden geldi’ ifadesiyle başlayan yazıda “Erdoğan eylemcilere seçimle meydan okudu. Erdoğan tüm hayat tarzlarına saygı duyduğunu ve halkın hizmetkarı olduğunu söyleyip kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.”

Times: “Erdoğan bu krizi yedi ay sonra yapılacak yerel seçimler için bir kampanya vasıtası haline getirmeye çalışıyor. Kendisini barışçı bir demokrat olarak tanımlayıp, protestocuları ‘yağmacı, anarşist ve terörist’ diye yaftalıyor” diye yazan Times, haberinin sonunda eylemlerin polis üzerinde de yoğun bir baskı yarattığını belirtiyor.

Liberation: Gazete ‘Taksim Cumhuriyeti Erdoğan’ın mezarı olabilir’ manşetiyle Gezi direnişini yeniden birinci sayfa manşetinden işledi. Birinci sayfadan, “Her akşam daha fazla gösterici İstanbul’un bu ünlü meydanına geliyor. Recep Tayyip Erdoğan ise çatışmayı seçti” diyerek olayları özetleyen gazete, içeride de, “Barışçıl isyanda, 10 günün sonunda gösterilerin büyük illere dağılmasının ardından, Başbakan atağa geçti ve kendi partizanlarını topladı” değerlendirmesi yaptı. “Despotluk” başlıklı başyazıda ise “The Economist gazetesi hatırlatıyor. Tıpkı ‘poll tax’ın Teatcher için, Senato reformunun De Gaulle için olduğu gibi, Gezi Parkı da AKP’li Başbakan’ın mezarı olabilir. Uyguladığı baskı, gösterileri daha da besliyor. Erdoğan göstericileri vandal ve çapulcu olarak değerlendirmeye devam ediyor ve bir adım ileri atmıyor. Seçimle geldiğini, 3 dönem seçildiğini ve halkın yüzde 50’sinin kendisini desteklediğini hatırlatmakta haklı. Ülkede önemli ekonomik büyüme sağlandı. Ve Osmanlı’dan bu yana Türkiye yeniden bir güç haline geldi. Ama göstericiler, Arap ülkelerinde olduğu gibi çürüyen yolsuz liderleri protesto etmiyor, Erdoğan hükümetinin toplumu İslamlaştırmaya çalışmasını ve otoriterliğini protesto ediyor. Çin’den daha fazla gazetecinin hapiste olduğu ülkede, medya gösterilere neredeyse hiç yer vermiyor. Türban ya da alkolü sınırlayan yasa despotluğun sembolü oldu. Erdoğan’ın anlamadığı bir şey var, Atatürk’ten bu yana ülke değişti ve modernize oldu” denildi. Gazete, Erdoğan’ın çatışma stratejisini seçmiş olmasının Orhan Pamuk gibi aydınları da endişelendirdiğini vurguladı.

Le Figaro: Nobel ödüllü edebiyatçı Orhan Pamuk, iktidarın inadını eleştirdi. Erdoğan’ın 31 Mayıs’tan bu yana yönetim biçimine karşı eşi görülmedik biçimde ayaklanan göstericilere karşı bilek güreşini seçtiğini belirten gazete, Erdoğan’ın ‘Sabrımızın da sınırı var’ diye tehdit etmesine rağmen göstericilerin hafta sonu daha büyük kalabalıklarla sokağa indiğine dikkat çekti. Erdoğan’ın 2014 yerel seçimleri için kampanya başlattığının da altını çizdi.


Le Monde: ‘Erdoğan karşı saldırıya geçti: Erdoğan, göstericilere yeniden ‘çapulcu ve aşırılar’ dedi ve gösterilerin içerden ve dışardan yönetilen bir komplo olduğunu' öne sürdü. Tüm medya organları gibi Erdoğan’ın “Sabrımızın da bir sınırı var” sözlerini alıntılayan Le Monde, “Başbakan Ankara’da bilmem kaçıncı konuşmasını yaparken, polis de Ankara’daki göstericilere şiddet uyguladı” dedi. Orhan Pamuk’un sözlerine atıfta bulunan gazete “İnsanların protesto nedenlerini anlıyorum. Ama endişeliyim, çünkü hala barışçıl bir çözüm yolu seçilmiş değil” sözlerini aktardı. 

Fransız haber kanalı BFM TV: ‘Türkiye’de bilek güreşi: Erdoğan, sokağa dökülen halkı komplocu, anarşist ve çapulcular diye değerlendiriyor’. “Sabrettik ama sabrın da sınırı var. Göstericilerin arkasındaki politik güçler çıksın ortaya” diye konuşuyor. Konuştukça, tehdidin dozunu da artırıyor. Ama bu üslup, karşıtlarını korkutmuşa benzemiyor. Tüm ülkede gösteriler sürüyor. Bir gösterici, “Sabrın sınırı var’ demekle ne demek istiyor? Bizi öldürecek mi? Polisiyle gelip bizi öldürecek! Söylediklerinden bunu anlıyoruz” diyor. Erdoğan çatışmayı seçti, bu da uluslararası güçleri endişelendiriyor.”

RADİKAL/DIŞ HABERLER


  http://www.radikal.com.tr/113702411370249

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU HABERİ NEDEN GÖRMEDİNİZ ACABA? - bilmehakki

  ABD'de yaşayan 1000'in üzerinde Türk akademisyen ortak bir bildiri yayımlayarak ABD ve Batı medyasının Türkiye'deki olayları ters yüz etmesini eleştirdi. Bildiride 'meşru' temelde başlayan küçük bir eylemin iktidarını kaybeden Cumhuriyetin tektipçi, ırkçı elit grubunun rövanşist saldırılarına dönüştüğü saptaması yapılarak bu durumun demokratik gelişim ve taleplerle bir alakasının olmadığı vurgulandı.

  Çifte telliden çifte yüzlü dünya haberleri - bilmehakki

  Son derece demokratik yollarla haklarını arayan başörtüsü mağdurlarına dönemin idarecileri tarafından reva görülen binbir türlü işkence, hakaret ve küfre ise adeta alkış tutuyordu.Erdoğan örneğin Türkan Saylan gibi, eylemcilere bir daha burs vermeyeceklerini mi açıkladı? Muazzez İlmiye Çığ gibi, ?fahişe? benzetmesi mi yaptı? Şevval Sam gibi, eylemcilerin kılık kıyafetiyle alay mı etti? Levent Kırca gibi, bu eylemin Kur?an?da yeri olmadığını mı söyledi? Hadi bunların sözleri kendilerini bağlar? Peki ya Başbakanlar? Erdoğan, örneğin Demirel gibi ?Üniversiteye başı kapalı giremezsiniz. Başı kapalı olarak okutulan yerlere git oku. Arabistan?a git? şeklinde sözlerle, Gezi eylemcilerini ülkeden mi kovdu? Ecevit gibi ?Bu kadına haddini bildirin? diye hedef mi gösterdi? Yoksa, Mesut Yılmaz gibi eylemcilere ?yarasa?, ?örümcek kafalı? mı dedi? Cindoruk gibi, eylemci kadınları gösterip "Türk kadınını temsil edecek bir tarafı mı var?" diye mi sordu. Erdoğan hangisini yaptı bunlardan? Bugün Başbakan?ı kabalıkla, diktatörlükle, cahillikle, hoyratlıkla, akıl sağlığını kaybetmekle itham eden ey ahlaksız kalemler; Ülkemizdeki kadınların yaklaşık yüzde 75?ine yönelik bu hakaretler, küfürler karşısında ne yaptınız, soruyorum?

  ... - carpenoctem

  bunu anlayamayacak ne var ki? yabancı haber organları son 10 yılın Türkiye siyasetine yabancı olabilir ama bizler bunun içindeyiz. toplumu gergin tutmak erdoğan'ın işine geliyor. bu sayede istediği iki kutuplu Türkiye modelinin devamı sağlanıyor. sakin bir ülke işine gelmiyor çünkü. bu iki kutuplu model sayesinde belki %20-25lik islamcılıktan korkan laik kesimi, %10'luk MHP seçmenini vs kaybediyor ama %45-50'lik muhafazakar kesim elinde kalıyor. Çünkü bu kutuplaşma yüzünden muhafazakar kesim eğer hükümeti kaybederlerse 28 şubat sürecine dönüleceğinden, ezileceklerinden, irticacı olarak damgalanacaklarından vs korkuyorlar. Kutuplaşma ateşini sürekli canlı tutuyor, arada bir odun atıyor kürtaj gibi, alkol gibi, cinsellik gibi. Sakin bir ülke istemiyor çünkü insanların ideolojik kaygılar olmadan birbirini dinlemesi halinde foyasının meydana çıkacağını, her dediğinin sorgusuz kabul edilmeyeceğini biliyor. Sakin kafayla ve provoke edilmemiş AKP'li seçmen de çok büyük bir ihtimalle taksim'deki son yeşilliğin betona kurban edilmesine karşı çıkardı mesela.

  her şey - kaşınan adam

  Faiz lobisi diyerek komplo teorisi üretiyor,caminin imamı tarafından daha önce yalanlanmış camide bira içildi söylentisini kullanarak yandaşlarını provoke ediyor,kızgın protestoculara bağırarak,aşağılayarak daha çok ortamı geriyor,sakin olması gerekirken daha hiddetli davranıyor..Sonuç olarak bütün bunları gerilimli günler geçiren bir ülkenin Başbakanı yapıyor ve partinin ileri gelenleriden sağduyulu bir kaç kişi çıkıp yanlış yapıyorsun diyemiyor diyemez...Çünkü onları seçim listesine koyup seçtiren Tayyip Erdoğan.Ve bu zihniyet yıllardan beri halkı ileri demokrasi söylemi ile kandırmayı başardı..

  ... - kaamos

  mitinglerde söylediklerini baz alacaksak memleket yangında demektir. sonuçta karşısında heyecanlı sokaklar var. onlara nasıl konuşmasını bekliyordunuz? herkese saldıracak normal olarak. sert konuşmasına rağmen bakanları, valileri, belediye başkanları dengeli politikalar yürüterek idare etmeye çalışıyorlar. ekranlara küpeli entel dantel gözüken fakat akp icraatlarını savunan yorumcular çıkarıyorlar. gençlere şirin gözükmek adına. kasımpaşadan çıkmış. kentli insanı yönetebileceğini ve şekillendirebileceğini zannediyor. gençlerle konuşur ama onları anlayabilmesi mümkün değil. eylemlerin en güzel tarafı medyanın maskesini düşürmüş olmasıdır.

  AKP KRİZ ÇIKARMA GÜCÜNÜ - pispor

  tam 12 yıldır iktidar olmanın nimetlerini kullanmaktadır 12 mart ve 12 eylül darbelerinin ortaya çıkardığı sistemi yönettiler Bu konuda AKP hükümetinin gösterdiği başarıyı gerçekten de takdir etmek gerekiyor Hiç kimse bu kadar yalan söyleme ve aldatma mahareti göstermezdi On bir yıl boyunca hem darbelere karşı olduğunu söyleyip hem de darbe rejimi anayasa ve yasakları ile toplumu yönetmezdi.

  krizden beslenmek - ttamay

  sömürücü kapitalizmin bir çözüm aracı değil midir kriz çıkarmak. şaşıracak ne var bu adam ve tüm öncüleri hep bu yöntemle gelmediler mi bugünlere... tüm dünyada aynı oyun oynanmaz mı ki...