Dünyadan destek mesajı yağdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı kınayıp "Bu, terörizmle savaşta uluslararası çabaları artırma ihtiyacının trajik bir göstergesi" dedi.

İSTANBUL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı kınayıp "Bu, terörizmle savaşta uluslararası çabaları artırma ihtiyacının trajik bir göstergesi" dedi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'se "Fransa terörü şiddetle kınıyor ve aşırılıkçılığa karşı savaşınızda yanınızda yer alıyor" ifadesini kullandı. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: "Terörizmle mücadelede Türk hükümetiyle birlikte çalışmaktaki değişmez kararlılığımız sürmektedir."
İspanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan bildiride, "İspanyol hükümeti, terörle mücadelede Türkiye'ye tam destek verecek" denildi. Britanya, saldırıyı kınayarak, eylemi 'acımasız' ve 'korku verici' olarak niteledi. Saldırıyla ilgili diğer tepkiler şöyle:
NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer: Kınıyoruz. Türkiye ve Türk halkı ile dayanışma içindeyiz.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tery Davis: Saldırı bizi dehşete düşürdü. Bunu yapanlar katil ve suçludurlar.
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn: Kınıyorum. Terörizmle mücadele konusunda Türkiye ile dayanışma içindeyiz.