Dünyanın çatısına yolculuk

Dünyanın çatısına yolculuk
Dünyanın çatısına yolculuk
Dünyanın en yüksek 14 zirvesinden 7'sine tırmanan Tunç Fındık, 8400 metrelik Kangchenjunga için yola çıkıyor. Fındık'ın hedefi 14 zirveye çıkan 32 kişinin arasına katılmak.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - 14x8000 projesiyle dünyanın en yüksek 14 dağına tırmanış gerçekleştirmeyi hedefleyen Tunç Fındık, 20 yıllık dağcılık deneyimini ‘İrtifa 8000 Yüksek Macera’ kitabında topladı. Bu ay 8400 metrelik Kangchenjunga’ya tırmanmak üzere Tibet’e hareket edecek olan Fındık’a göre dağcılık son yıllarda ciddiye alınan bir spor ama dağcıların karşılaştığı sıkıntılar arasında çalışma alanlarının taşocağı olması da var.

Türkiye ’de dağcılığı lüks olarak görüyorlar. Dağcılığı iş olarak ele almak aklınıza nasıl geldi?
Dahası, çılgınlık ve gereksizlik olarak da görüyorlar. İnsan niye gündelik hayatını, ailesini bırakıp dağlara gider diye düşünüyorlar. Bu ruhi bir arayış. Dağların size sağladığı özgürlüğü hiçbir yerde bulamazsınız. Bilkent’te okurken dağcılık kulübündeydim. Hayatımın merkezinde bu olsun istiyorum dolayısıyla bunun getirdiği her şeyi yapıyorum. Dağ rehberliği, seminerler vermek, kitaplar yazmak. Daha evvel de yüksek dağlara çıkıyordum, Yüksek İrtifa Takımı’nda milli sporcuydum ama Everest’e tırmanmam hayatımda bir dönüm noktası oldu. Dağcılık çok yüksek konsantrasyon isteyen bir spor. Dağcılık bir bütün olarak insanı çok geliştiren, çok iyi karar almasını, öngörülü olmasını gerektiren bir spor.

Türkiye, dağcılar için iyi bir adres mi?
Türkiye kaya tırmanışı ülkesi ama bunun kültürü eksik. İlgi arttı. Eskiden sadece kazalar, trajedilerle gündeme gelirdi şimdi sportif başarılarla geliyor. Sporu seven, destekleyen insanlar var. Ama Türkiye’de önemli bir kaya tırmanış alanının taşocağı ya da askeri bölge olması can sıkıcı tabii. Ankara ’da Hüseyin Gazi kayalıkları vardı, burası askeri bölge oldu. Ballıkayalar’ın yakınında fabrikalar var, tırmanırken sülfur kokusunu duyuyorsunuz.

Yeni bir tırmanış hedefiniz var değil mi?
8400 metrelik Kangchenjunga. Dünyadaki en yüksek 14’üncü dağ. Çok fazla insanın tırmanmadığı bir dağ. Kendine has tehlikeleri var, buzul çatlakları gibi. 2009’da çığ tehlikesi yüzünden dönmek zorunda kalmıştım. Zirveye 200 metre kala döndük. O gün devam etsem ölecektim belki.

Tırmanışlarınızın ardından nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Bütün 8 binlik dağların zirvesine çıkmayı dünyada 32 kişi bitirmiş. Türkiye’de de ben varım. Hedefe çok yakınım. 7 tane 8 binlik zirve kaldı. 7 tanesine değişik noktalardan çıktım. Önümde 4-5 yıllık bir süre var.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  spor

  ,

  Lüks

  ,