Dünyanın en uzun adamı İstanbul'da

Dünyanın en uzun adamı İstanbul'da
Dünyanın en uzun adamı İstanbul'da
Mardinli Sultan Kösen 2010 Guinnes Rekorlar Kitabı'nın tanıtımı için geldiği İstanbul'da büyük ilgi gördü


DÜNYANIN, 2.465 cm'lik boyu ile En Uzun Adamı olan Sultan Kösen, Londra'dan sonra İstanbul'da 2010 Guinnes Rekorlar Kitabı'nın tanıtımına katıldı. Mardinli 27 yaşındaki Sultan Kösen, kendisini merak edenlerle fotoğraf çektirdi.
İnfomag Yayıncılık'ın dünyanın en çok satılan ve en çok hediye edilen telifli kitabı Guinnes Rekorlar Kitabı’nın 2010 Türkçe baskısı 17 Eylül’den itibaren D&R mağazalarında satışa sunuldu. Guinnes Rekorlar Kitabı 2010’un diğer senelerden en büyük farkı, en uzun adamın bir Türk olması. Mardin'in Kızıltepe ilçesinden oturan Sultan Kösen, ‘Dünyanın En Uzun Adamı’ olması yanında ‘Dünyanın En büyük Elli ve Ayaklı Adamı’ unvanlarına da sahip.
Sultan Kösen, Guinnes Rekorlar Kitabı 2010’un tanıtımı için Kanyon Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına katıldı. Sultan Kösen, İnfomag Yayıncılık Marka Müdürü Emin Görgün, kitabı bütün dünyaya Sultan Kösen’in tanıtığını belirterek, “O bizim gurur kaynağımız haline geldi” dedi. Tanıtıma, Guiinnes Temsilcisi Kelly Garret de katıldı.


60 NUMARALI AYAKKABI

Dünyanın En Uzun Adamı olduğu için kendisiyle gurur duyduğunu ve kitabın tanıtımı için dünyanın her yerini dolaştığını söyleyen Sultan Kösen, “Uzun boylu olmamım avantajları olmasının yanında dezavantajları da var. Mesela taksiye binemiyorum. Boyuma uygun yatak bulamıyorum. Ama Guinnessle yaptığım seyahatlerde Businnes Class uçuyorum. Gittiğim otellerde odalar bana uygun şekilde hazırlanıyor” dedi. 60 numara ayakkabı giydiğini ifade eden Kösen, “Evlenmeyi düşünüyor musunuz?” ve “Ailede boyu uzun başka kimse var mı?” sorularına “Evlenmek istiyorum ama kısmet bu işler” ve “Bırakın ailemi, dünyada yok” diye cevap verdi.
Sultan Kösen, yeni ünvanı ile birlikte dünyanın önde gelen terzilerinin özel olarak diktiği takım elbiseleri ile özel yapılan ayakkabılarının da tadını çıkarıyor. Dünya turuna Avusturya ile devam edecek olan Sultan Kösen son olarak yeni ünvanını kutlamak için Türkiye’ye dönecek.
Sultan Kösen, 2008 bağımsız olarak boyunun ölçülmesine izin vermemesinden dolayı iddiası kabul edilmeyen Leonid Stadnkys’den (Ukrayna 2,43 metre) sonra dünyanın en uzun boylu adamı olan Çinli Bao Xi Shun’dan (2,33 metre) bu unvanı aldı.
Sultan Kösen, 10 yaşına kadar gelişimi normal tamamladı. Hipofiz devliğine yakalanmasına neden olan bir tümör yüzünden büyüme hızı arttı. Tümor başarılı bir ameliyatla alındı. Sultan Kösen'in büyümesi bir yıl önce durdu. Uzun boyu yüzünden okulunu bitiremeyen Sultan Kösen, ailesine destek olmak için zaman zaman tarlalarda çalıştı. Sultan Kösen, “Uzun olmanın avantajı her şeye önemli bir yükseklikten bakabilmek. Lambaları değiştirmek ve perdeleri asmak gibi ev işlerinde anneme yardım etmek. Uzun boyun en kötü yanı ise boyuma göre elbise ve ayakkabı bulamamak ve normal ölçülerdeki araçlara zorlanmadan binememek” diyor. Sultan Kösen'in anne, babası ile kardeşlerinin boyları normal. Sultan Kösen, kitabın tanıtımı için ilk kez ailesinin yanından ayrılıp yurtdışına da çıktı. (dha)