Dünyanın en uzunu Sultan, sultanlar gibi geziyor

Dünyanın en uzunu Sultan, sultanlar gibi geziyor
Dünyanın en uzunu Sultan, sultanlar gibi geziyor

Dünyanın en uzun insanı olarak Londra, New York ve Viyana?yı gezen Sultan Kösen bir süredir Mardin?de dinleniyor. fotoğraf: öZGüR AYAYDIN / aa

DİYARBAKIR - Dünyanın en uzun insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Sultan Kösen’in programı devlet liderlerini aratmıyor. Bir süredir köyünde dinlenen Kösen, kitabın 2010 baskısının tanıtımı için düzenlenen dünya turuna Portekiz ile devam edeceğini söyledi.
27 yaşındaki Kösen, Mardin’in Derik ilçesine bağlı Dede köyünde yaşıyor. Sultan dünyanın en uzun boyu (2 metre 47 santimetre), en büyük eli (27.5 santimetre) ve en büyük ayaklarına (36.5 santimetre) sahip olması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabı’nın 2010 baskısına girdi.
Kösen “Beni tanımak isteyen çok sayıda ülkeden  tanıtım kampanyaları düzenlenmesi için talep gelmiş. Portekiz’e uçuyoruz.  Rüyamda bile görmediğim ülkelere gitme imkânı buldum. Şimdiden birçok ülkeden şov programları ve reklam çekimleri için iş teklifleri aldım. Ayrıca hayatımı belgesele dönüştürmek isteyenler var. Tüm bu gelişmeler heyecan veriyor” diye konuştu. (aa)