Dünyanın her yerinde felaket

UNICEF'in Dünya Çocuklarının Durumu 2005 Raporu: Silahlı çatışmayla ölen çocuk sayısı 1.6 milyon. İlkokul çağındaki 121 milyon çocuk okulsuz. Afrika'da 15 milyon çocuk AIDS'li. 1 milyar çocuk yoksul, 400 milyonu temiz su bulamıyor.

ANKARA - Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu'nun (UNICEF) verilerine göre, dünyadaki 2.2 milyar çocuktan 1 milyarı yoksulluk içinde yaşıyor. 400 milyon çocuk temiz içme suyu imkânından yoksunken, 270 milyon çocuk sağlık hizmetlerine erişemiyor. 640 milyon çocuk da yeterli barınma imkânlarına sahip değil.
UNICEF'in Dünya Çocuklarının Durumu 2005 Raporu, dün UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney tarafından Dedeman Oteli'nde açıklandı. McLoughney, çocukların yoksulluk, çatışmalar ve HIV/AIDS'in tehdidi altında olduğuna dikkati çekti. Afrika'da 15 milyon çocuğun AIDS'in pençesinde olduğunu ve 2010'a kadar 18 milyon çocuğun annesini, babasını ya da ikisini birden AIDS hastalığı yüzünden yitirmiş olacağını belirten McLoughney, milyarlarca çocuğun temel ihtiyaçlarından mahrum yaşadığını söyledi.
Kızlar okula gidemiyor
'Çocukluk tehdit altında', 'Yoksulluk içinde yaşayan çocuklar', 'Çatışma ortamlarında çocuklar', 'HIV-AIDS yüzünden kimsesiz ve çaresiz kalan çocuklar' ile 'Her çocuk çocukluğunu yaşasın' başlıklarını taşıyan rapora göre, silahlı çatışmalarda ölen çocuk sayısı 1.6 milyona ulaştı. 121 milyonu aşkın ilkokul çağındaki çocuk okula gitmiyor, bunların çoğunluğunu kızlar oluşturuyor.
Cinsel istismar uyarısı
Özellikle kız çocuklarının cinsel istismarla karşı karşıya kaldığına dikkati çeken birçok çocuğun da temel eğitim alması gerekirken, evin geçimi için çalıştığını ya da ailelerini korumak için savaştığını kaydetti. McLoughney, hedeflerini, yoksulluğun önüne geçilmesi, anne çocuk ölümlerinin azaltılması, üniversite eğitiminin yaygınlaştırılması, toplumsal ve cinsel eşitsizliğin ortadan kaldırılması ve AIDS ile mücadale olarak sıraladı. Her yıl 2.2 milyon çocuğun ölümünün rutin aşılama yoluyla önlenebileceğini belirten McLoughney, "Ancak dünyadaki 2.2 milyar çocuğun her yıl sadece 100 milyonu aşılanıyor" dedi.
UNİCEF'in raporunun açıklanmasından sonra düzenlenen panelde söz sırası çocuklara verildi. Ayrancı Lisesi'nde okuyan Cansu Aydın, 'Okuldaki Şiddet' başlıklı konuşmasında, televizyonda oynayan dizileri örnek alan bazı çocukların okullarda çeteler oluşturup, güçsüz öğrencileri haraca bağladığından yakındı.
Aydın, okulda görünen şiddetin en çok rastlanan şeklinin lakap takmak olduğunu belirterek, bunun kendilerini çok etkilediğini, hatta içlerine kapanmalarına neden olduğunu söyledi.
Erdoğan: Eğitim şart
Toplantıya katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da çocuklar için ne yapılsa az olduğunu belirterek, "2.2 milyar çocuğun 1 milyarı ölüm tehdidi altındayken bizler hangi medeniyetten bahsedebiliriz" dedi. "İnsanlığın vicdanı nerede?" diye soran Emine Erdoğan, gelişmiş ülkelerin en büyük yatırımı silah üretimine yapmasını da eleştirdi. Erdoğan, eğitimin önemine de değinerek, "Çocukların kendilerini koruyabilmesi, kendi ayakları üzerinde durabilmeleri eğitimle mümkündür" diye konuştu.