Dünyanın ilk 10 firması arasında

Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Atasay Kuyumculuk, Kamer ailesinin mesleki birikimi ve deneyimi ile 1989 yılında kuruldu. Atasay Kuyumculuk’la birlikte Kamer ailesi atölye üretiminden yani kuyumculuk esnaflığından, fabrika üretimine yani sanayiciliğe doğru bir dönüşüm yaşadı. Atasay Kuyumculuk kurulduğu yıl Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük üretim gücüne sahip firması haline geldi. Atasay ilk yıllarında bir taraftan iç pazara yönelik yoğun bir üretim, dağıtım ve satış atağına kalktı, diğer taraftan da dış pazar araştırmalarına ağırlık verdi.
Kuyumculukta ‘isimsiz’ altın kavramından ‘markalı’ ürünlere geçişin öncüsü olan Atasay, üretim kapasitesi, üretimin gerçekleşmesi, tasarım, markalaşma, pazar payı, tanıtım gibi tüm alanlarda Türkiye’nin ‘en büyüğü’ haline geldi. Cihan Kamer’in genel müdürlüğünü yaptığı şirket, 20 ton üretim kapasitesi ile dünyanın ilk 10 firması içinde yer alırken, Türkiye’de hem iç pazarda hem ihracatta birinci. Türkiye francaysing sistemiyle kurulmuş çapında 107 mağazası var.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Necmettin Bilal Erdoğan ile oğlu Burak Erdoğan’ın eşi Sema Erdoğan’ın Atagold ile ortaklığı mücevher sektörünün zirve yaptığı 2006 yılına denk geldi.