Dünyanın istediği hacker'a 30 yıl hapis

Dünyanın istediği hacker'a 30 yıl hapis
Dünyanın istediği hacker'a 30 yıl hapis

Yastremskiy?nin kız arkadaşı duruşma çıkışı üzgündü. Fotoğraflarının çekilmesine öfkelenen kardeşi ise Türk gazetecilerin fotoğraflarını çekti (sağda). FOTOĞRAFLAR: SEYHAN KURTMAN / AA

ANTALYA - ABD tarafından uluslararası tutuklama kararıyla aranırken 2007 yılında Antalya’nın Kemer ilçesinde yakalanan Ukraynalı hacker Maksym Yastremskiy, 30 yıl hapis, 36 bin TL de adli para cezasına çarptırıldı. 
Maksym Yastremskiy, Türkiye’de 12 banka tarafından müşterilerin kredi kartı bilgilerini çalmak ve internette pazarlamakla suçlanıyordu.
Duruşmanın başında Antalya 5. Asliye Ceza Mahkemesi ’ne Yastremskiy’nin geçen hafta Antalya L Tipi Cezaevi’nde bir Türkle evlendiğine dair belge sunuldu.  Duruşmayı  sanığın  kız arkadaşı Evgeniya S. ile kardeşi Ruslan da izledi.  Hem sanık Yastremskiy hem de  avukatı, suçlamaların kaynağı olan bilgisayar şifrelerinin sanığa değil, arkadaşı Maxim T.’ye ait olduğunu savundu.  Yastremskiy, 17 aydır mahkemeye getirilemeyen Maxim T.’nin ABD’nin kullandığı bir İsrail ajanı olduğunu iddia etti.  Delil yetersizliğinden beraat istedi. 
Delilleri yeterli bulan mahkeme ise sanık Yastremskiy’yi 12 banka için ayrı ayrı cezalandırarak toplam 30 yıl hapse mahkûm etti.  Tutuksuz sanık Maxim T. içinse ayrı dava yürütülmesine karar verildi. Yastremskiy cezaevine götürülürken, kız arkadaşı koridorda ağladı. Yastremskiy’nin Türk vatandaşı olup böylece hakkında Türkiye’den iade talebinde bulunan ABD ve Ukrayna’dan kurtulmak için cezaevinde evlendiği tahmin ediliyor. (dha)