'Dünyayı 20-30 yıl önce keşke anneler yönetseydi'

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye (WWF-Türkiye) yeni başkanı Akın Öngör, "Dünyayı keşke yaşlı erkekler yerine anneler yönetseydi" dedi.

İSTANBUL - Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye (WWF-Türkiye) yeni başkanı Akın Öngör, "Dünyayı keşke yaşlı erkekler yerine anneler yönetseydi" dedi. Vakfın yeni hedeflerini açıklamak üzere dün basın toplantısı düzenleyen Öngör, Türkiye'nin iklim değişikliğine yönelik ilk uluslararası eylem planı Kyoto Protokolü'ne imza koymamasını eleştirdi.
Protokolü pek çok ülkenin imzaladığını vurgulayan Öngör, "Türkiye protokolü imzalamazsa diğer ülkelerin çevresel riski yüksek yatırımlarıyla çöplük durumuna düşecek" dedi. TBMM'de küresel ısınmayı araştırmak için kurulan komisyon önceki günkü taslak raporunda, nükleer enerjiye övgüler yağdırırken, "Kyoto konusunda kendi gündemimizi oluşturana kadar bekleyelim" tavsiyesinde bulunmuştu.
WWF-Türkiye Başkanı Öngör'se dün ikinci bir ihtimalden söz etti. Buna göre Türkiye protokolü imzalayıp pozisyonunu aldıktan sonra, protokolün TBMM'den onaylanması süreci içinde üstlenmesi gereken mali yükle ilgili müzakereleri de sürdürebilir.
Öngör, konuşmasında zaman kaybına vurgu yaptı. Dünya liderlerinin iklim değişikliği konusunda 20-30 yıl öncesinden uyarıldığını hatırlatan Öngör, "Dünyayı yaşlı erkekler idare ediyordu, anneler idare etseydi bu durum daha farklı olurdu. Bu duyarsızlığı affetmemiz mümkün değil" dedi.
Toplantıda, Oscar ödüllü 'Uygunsuz Gerçek' belgeseliyle küresel ısınmaya dünya çapında dikkat çeken Al Gore'un da Türkiye'ye geleceği açıklandı. ABD'nin eski başkan yardımcısı 12 Hazıran'da İstanbul'da bir sunum yapacak.