Dünyayı kurtaran adam çıkmadı

Dünyayı kurtaran adam çıkmadı
Dünyayı kurtaran adam çıkmadı

?Boş konuşmalarla? geçen zirveyi, bir fotoğraf çalışması böyle özetledi. FOTOĞRAF: REUTERS

İklim Zirvesi'nde fiyasko: Liderler Kyoto'nun yerini alacak bir anlaşmada uzlaşamadı. Nobel ödüllü Obama da gezegene umut olamadı. Tek sonuç '2010'da anlaşma olur' temennisi...

KOPENHAG - BM İklim Değişikliği Konferansı’na 192 ülke lideri katıldı ancak aralarından ‘dünyayı kurtaran adam’ çıkmadı. Zengin ve yoksul ülkeler arasındaki güvensizlik nedeniyle hüsran yaşanan zirveyi ABD Başkanı Obama’nın “Eksik anlaşma hiç olmamasından iyidir” sözleri de kurtarmaya yetmedi.   Hedeflenen anlaşmanın en geç 2010 yılının sonunda hayata geçirilmesine karar verildi.
7 Aralık’ta başlayan konferansın son gününe yaklaşılırken bir taslak anlaşma üzerinde dahi uzlaşmaya varılamaması üzerine  konferansın yapıldığı Bella Center’da ‘gece mesaisi’ yapıldı. Dünkü liderler zirvesinden önce anahtar role sahip gruplardan 27 ülke, 1997 tarihli Kyoto Anlaşması’nın yerini alacak bir taslak anlaşma şekillendirmek için önceki gece saat 23.00 sıralarında bir araya geldi. BM genel sekreteri Ban Ki-Mun, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Britanya Başbakanı Gordon Brown, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy gibi liderlerin de katıldığı toplantı  03.00’a dek sürdü. 
Uzlaşmaya varamadıkları için anlaşmayı tıkadıkları suçlamalarına hedef olan ve aynı zamanda dünyadaki karbondioksit salımının yarısından fazlasını oluşturan ABD ve Çin, karşılıklı  ataklar yaptı. Sabaha karşı bitirilen taslakta, küresel sıcaklık artışlarının en fazla 2 dereceyle sınırlı kalması ve yoksul ülkelere milyar dolarlık yardımlar yapılması hedefleri vardı. Ancak taslakta gelişmiş ülkelerin karbon salımlarını sınırlandırma yoktu. Özellikle Afrika ve ‘batma tehlikesindeki’ ada ülke temsilcileri bu yüzden taslağı eleştirdi. 

Ve Obama devrede
Konferansın son gününde, ABD Başkanı Barack Obama da Kopenhag’daydı. Konferans merkezi Bella Center’a sabah saat 09.00 sıralarında geldi ve Çin, Hindistan liderleri gibi siyasilerle son dakika görüşmeleri yaptı.  Kürsüye çıktığında da karbon salımının azaltılması konusunda hiçbir vaatte bulunmayan Obama, zirveye konuşmak için değil iş yapmak için geldiğini belirtti, Kopenhag’da ne olursa olsun iklim değişikliğiyle savaşmaya devam edeceklerini söyledi. Obama, ülkesinin sorumluluklarını yerine getireceğini belirterek, anlaşmanın ancak ‘ülkelerin emisyon vaatlerinin ölçülebilme yöntemlerini kapsaması durumunda’ anlamı olacağını ifade etti. “Bu kurgu değil, bilim. İklim değişikliği güvenliğimize, ekonomilerimize ve gezegenimize kabul edilemez zararlar verebilir” diyen Obama, eksik de olsa bir anlaşmaya varılmasının ve zamanla geliştirilmesinin önemini vurguladı.
Obama, Hillary Clinton tarafından açıklanan yoksul ülkelere 2020 yılına kadar yapılacak yıllık 100 milyar dolarlık yardım hakkında yorumda bulunmadı. Başkan Washington’un daha önce önerdiği, çok eleştirilen yüzde 17’lik karbon salım oranı hakkında da yeni öneri getirmedi.
Obama’dan hemen önce konuşan Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Lula da Silva ABD Başkanı’na, “Buradan en iyi anlaşmayla ayrılmak isteriz ancak bu saate kadar bir şey yapılmadıysa, bundan sonra ‘hangi bilge adam’ gelip de bize akıl verip yeni iyi anlaşma yapmamızı sağlayacak” diye gönderme yaptı. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez de Obama’nın yaptığı konuşmayı eleştirerek, “Nobel savaş ödüllü ‘Yanki İmparatoru’  arka kapıdan kaçıp gitmiştir. Giderken de çok gizli bir belge bırakarak buna uymamızı beklenmiştir. Bu mümkün değil. Burada birinci veya ikinci sınıf devlet başkanı yok” dedi.

İran lideri Obama’yı dinlemedi
Obama’nın konuşma yaptığı sırada zirveye katılan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ABD Başkanı’nı dinlemeyip ayrı bir salonda basın toplantısı düzenledi. 
Zirveye katılan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise iklim müzakerelerini Çin’in bozduğunu söyledi. Sarkozy,  ABD Başkanı Barack Obama’yla görüşmesinden sonra basına “Müzakereleri Çin yavaşlatmış, nihai anlaşmayı engellemiştir” diye açıklama yaptı.  

Üç sayfada ‘İnşallah seneye’
Akşam saatlerinde, Kopenhag’ın küresel ısınmayla mücadeleyi bir yıl ertelediği resmen kesinleşti. İklim değişikliğine karşı önlemler içerecek ve Kyoto’nun yerini alacak yasal bağlayıcı bir anlaşma yerine, hedeflenen anlaşmanın en geç 2010 sonunda hayata geçirilmesi kararı çıktı. İki haftalık maratonun ürünü olan ve ‘Kopenhag Anlaşması’ olarak adlandırılan üç sayfalık anlaşma, ülkelere bağlayıcı yükümlülükler getirmiyor. Metinde  yasal bağlayıcılığı olan anlaşmanın 2010 yılının sonunda tamamlanacağı ifadesi yer alıyor. (Radikal)