Durak 4 yıl sonra makama oturdu

Adana’da 4 yıl önce hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak, 2 ayda bir tebliğ edilen görevden uzaklaştırma yazısı bu kez gelmeyince, belediyedeki makamına gelip, koltuğuna oturdu. Seçimi kazanan MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü mazbatasını alıncaya kadar başkanlık görevinin kendisinde olduğunu söyleyen Durak, ilk olarak ‘Dürüst kalmak esastır, önemli olan yetkiliyken dürüst kalabilmektir’ yazılı pirinç levhayı yeniden yerine astıracağını belirtti

Bombalanan kitapçı seçildi

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde, kitabevi bombalanan Seferi Yılmaz, BDP ’den yüzde 50,5 oy alarak belediye başkanı oldu. Yılmaz’a ait Umut Kitabevi’ne 9 Kasım 2005 günü bomba atılmış, 1 kişi ölmüş, 1 kişi de yaralanmıştı. Olayın hemen ardından çevrede bulunanlar 2 kişiyi yakaladı. Bu kişilerin üzerinden askeri kimlik, araçlarında kroki ve silahlar bulundu. Kitabevinin önünde duran ve faillere ait olduğu belirtilen 30 AK 933 plakalı Renault 19 marka otomobilin Hakkâri Jandarma Komutanlığı’na ait olduğu belirtildi. Astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş 39 yıl 5 ay 10’ar gün hapis cezasına çarptırıldı. Astsubay Kaya için dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt “Tanırım iyi çocuktur” demişti.

Muş’ta bir ‘yunus balığı’ koltukta

Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı. TKP’nin Tunceli Ovacık belediyesini kazanmasının ardından bir sürpriz de Muş Malazgirt’ten geldi. Resmi olmayan sonuçlara göre Malazgirt ilçesi Konakkuran belde belediye başkanlığını Liberal Demokrat Parti (LDP) adayı Bülent Ateş kazandı. Konuyla ilgili olarak Oda TV’ye açıklama yapan LDP Genel Başkanı Cem Toker, “Kesin olmamakla birlikte 480 civarı oy ve yüzde 70 oranla kazandık. Malazgirt’i ise küçük oy farkıyla kaybettik. Tarihimizde ilk kez bir belediye başkanlığı kazandık. İyi bir başlangıç, umarım devamı gelir: “Belediye başkanımızın ve meclis üyelerimizin seçilmelerine çok seviniyorum” dedi.