Duran adamların suçu: Durarak polise direnme

Duran adamların suçu: Durarak polise direnme
Duran adamların suçu: Durarak polise direnme
Taksim Meydanı'nda durarak yaptıkları eylem sonucunda gözaltına alınan 16 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na göre "durmak suretiyle polise şiddet ve hareket kullanmadan direnme" suçundan bir tutanak düzenlendiği belirtiliyor
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Polisin Gezi Parkı’na müdahalesinin sonrasında performans sanatçısı Erdem Gündüz, dün akşam Taksim’deki metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan ayakta durma eylemi başlatmıştı. Gösteri saatlerce sürerken, Gündüz’e de çok sayıda duran adam eklendi. Polis en sonunda 15 kişiyi gözaltına aldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki kampüsünde yer kalmadığından eylemciler Karaköy Polis Merkezi’ne götürüldü. Duran adamlardan avukat olan ikisi bırakılırken, 17’si hakkında gözaltı işlemi yapıldı. 


‘DURMAK SUÇ DEĞİL’

Eylemcilerin avukatlığını üstlenen Volkan Gültekin, polislerin bile ne yapacaklarının şaşırdığını vurguluyor. Hazırlanan tutanakta duranadamlar için 2911 sayılı yasaya göre “durmak suretiyle polise şiddet ve hareket kullanmadan direnme” suçlamasıyla işlem yapıldığını ifade ediyor. Gültekin, bu eylemin 2911 sayılı yasa kapsamında girmediğini, çünkü durma türü eylemler, basın açıklaması ve gösteri için izin gerekmediğini ifade ediyor. Toplantı ve mitingler için bildiri yükümlülüğü bulunduğunu kaydeden Gültekin “Yasada, gün doğumu ve gün batımından bir saat öncesine kadar toplantı ve yürüyüş yapılamaz’ diyor. Belki o maddeye göre işlem yapabilirler. Fakat şu çok karışık: Bu bir toplanma mıdır? Toplanma için iştirak gerekir. Buraya insanlar kendiliğinden gelmiş. Orada duruyorlar. Nasıl bir yorum yapılacağını ben de merak ediyorum” diyor. Gültekin, bu eylemin belki Kabahatler Kanunu’na girebileceğini ve para cezası kesilebileceğini fakat onun da çok orantısız olacağını vurguluyor.

Kim bu #duranadam?

 

GÖZALTINA ALINANLARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Sessiz eylem sonrası sonrası gözaltına alınan 17 kişi Karaköy Polis Merkezi’ne götürüldü. Gözaltına alınan aralarında öğretim üyesi, avukat, mühendis, yazar, restoran işletmecisi, oyuncu, ses sanatçısı ve öğrencilerinde bulunduğu 17 kişi kimlik tespitlerinin ardından savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Polis merkezinde yaklaşık 8 saat süren işlemlerinin ardından serbest bırakılan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ertan Ersoy, Yazar Tarık Görgeç, Soner Hoşoğlu, sanatçı Aydan Tunalı, Tasarımcı ve Yazar Zeki İlyas Kızılışık, oyuncu İlhan Atasever, Özkan Kaya, Nihat Durana ortak bir basın açıklaması yaptı.


"SADECE GÖZ KAPAKLARIMIZ OYNUYORDU"


Grup adına ortak basın açıklamasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ertan Ersoy yaptı. Ersoy şunları söyledi: “Bizler dün gece duran adam fenomeninden etkilenip bu eylemi çok ilginç olarak değerlendirip Taksim'e gidip duran adamın sağında solunda durmak suretiyle onun pasif direnişine destek olmak amacıyla orada bulunup göz altına alınan insanlarız. Çok entresan ve parlak bir fikir olarak ortaya çıkan duran adam bizi Taksim Meydanı'na sürükledi. Sadece göz kapaklarımız oynuyordu ve ağzımızdan tek kelime çıkmıyordu. Bunun dışında hiçbir şekilde slogan atma, yürüme gibi şeyler yoktu. Sırf bunları yaptığımız için savcılığın talimatıyla emniyet güçleri tarafından göz altına alındık. Gözaltına alınma gerekçesi 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet etmek. Bu bağlamda olay yeri inceleme tutanağı hazırlanmış, ve bu tutanakta bizlerin ‘sabit bir şekilde fiili ve sözlü saldırı olmaksızın ayakta durarak eylemlerine devam görülmüştür’ diyor; bu doğrudur aynen öyle olmuştur" dedi.

  

Duran adama destek büyüyor

 

"BİRBİRİMİZİ TANIMIYORDUK GÖZALTINA ALINDIKTAN SONRA TANIŞTIK"


Ersoy, “Biz suç işlemedik ancak bu geçersiz gerekçelerle göz altına alındık. Biz sesimiz çıkmadığı için göz altına alınacağımızı hiç düşünerek orada ilginç bir eyleme katılırken, göz altına alındık. Bizler barışçıl bir eylem başlattık ve bu pasif eylemde bile aldığımız cevap gözaltına alınmak oldu. Dün gece toplam 17 kişi orada göz altına alındı. Gözaltına alınanlarda iki kişi avukat olduğu için hemen serbest bırakılırken, bizlere göz altı işlemi uygulandı. 8 saat göz altında kaldıktan sonra parmak izi alınma işlemleri başladığı sırada savcılıktan gelen talimatla serbest bırakıldık. Biz burada bulunanlar olarak daha önce birbirimizi tanımıyorduk gözaltına alındıktan sonra tanıştık. Biz, gözaltındayken polislere, Bizi hukuksuzca karakola getirdiniz. Biz tekrar oraya gideceğiz' dedik" diye konuştu.

#duranadamlar durmadan artıyor!


GİDİNCE ÖĞRENİRSİNİZ"


Toplantıda söz alan Zeki İlyas Kızılışık da, “ Türkiye 'nin bir çok yerinde bu duran adam eylemi devam ediyor. Onlar baskıyı artırdıkça bu eylem de çoğalarak sürecek. O zaman onlarda daha çok gözaltı yapacak" dedi. Soner Hoşoğlu ise, “Biz eşimle birlikte duran adam eylemini öğrendikten sonra eşimle birlikte eyleme destek vermek için Taksim'e geldik. Yarım saat civarında eyleme katıldıktan sonra eşim su almaya gitmişti ve o esnada göz altına alındık. Polislere ‘neden bizi gözaltına alıyorsunuz? diye sorduğumuzda ‘Gidince öğrenirsiniz’ dediler. Ve bizi karakola götürüp 8 saat gözaltında tuttular" dedi.

 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/1138105113810525

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  :) - caminoreal

  Radikal yorumcuları içinde çok enteresan AKP tezlerini tekrar etmeye çalışanlar var, bu tezlerin çatır çatır çöktüğünü algılayamıyorlar bir türlü. Dört nala bir yere gittiğimizi geliştiğimizi zannedenler aslında 4 nala faşizme gittiğimizi algılayamayanlar, bunu engelleyerek suç işliyorsunuz diyenler, bu ülkenin üretken, eğitimli ve yaratıcı kesimini dışlayarak, aşağılayarak, ezerek, bastırarak bu ülke bir yere gidemez, anlayamadınız mı hala, tek adam rejimleri de ülkelerini bir yere götürememişlerdir tarihte, bir yerde tıkanır bu, sistemin verimli olması için tüm unsurlarının beraber çalışması lazım, merkeziyetçilikle olmuyor artık, tarihe bakın, sayısız örneği var, tek adam rejimlerinin sonunu görme için, komplo teorileriyle, her türlü itirazı hukuk dışı yollarla bastırarak bir yere gidilmez. ne osmanlı dünyası dönemindeyiz ne de 50'lerdeyiz. Bilgi, iletişim ve aydınlanma çağındayız ayılın artık :)

  - - mgalois

  Bir ülkenin ve devletin itibarı, bir tek vatandaşın yaşam hakkından daha üstün olamaz.

  #duraninsan - ilker_demiroglu

  Radikal biz çapulcular bunu tartışıyor ve değiştiriyoruz, sen de değiştir. #duranadam yerine #duraninsan

  aaa ne ayıp,,,, - guvent

  oldumu şimdi ab uyum yasalarına uyamadık iştebu hareketle....

  Evde eylem - Faithless

  Yakında evlerinde toplanan aile bireylerini de örgütlü olarak niteler bunlar. Anlaşılan AKP'ye üye olmadıkça da her türlü örgütle bağlantımızı kurarlar. Baktılar bağlantı kuracak örgüt yok o zaman da twitter örgütü gibi başka bir şey bulurlar. Yaratıcı bir yönetimimiz var vesselam, despot olsalar da...

  mizah - şev_baş

  Yorumlara baktığımda bazıların neden radikal okuduklarını anlayamıyorum cidden. Hayır gidip magazin dergisi falan okusular da bizde adam gibi yorum okuyabilsek..

  bu ulkede duranlardan cok - HainKurt

  yuruyenler hatta kosanlar da olacak... bir elinde iPhone, pit pit facebook/tweeter la oynayarak, mesaj atarak, canak comlek calarak, durarak ulkeye hizmet edemezler... bu iPhone/tweet devrimcilerinin hepsinin tuzu kuru, kendilerini halk diye tanimliyorlar, cogunluk diye tanimliyorlar, kendilerini ustun, okumus, kulturlu olarak goruyorlar, ulkenin sahibi zannediyorlar... belki de haklilar, ataturkten bu yana bir sekilde hep onlarin dedigi olmus, hep onlarin istedigi sekilde yonetilmis ulke! simdi onlari kurataracak kimse de kalmadi, bir avuc olduklarini da gorduler, secim felan da cozum degil, naapsinlar? belkide bu hazimsizlik ondandir! iPhone/tweet devrimi yapmak, dusman ulkelerden medet ummak kaliyor geriye. hem hakkaten siz halksanis, cogunluksaniz, o zaman sorun ne, ilk firsatta gonderirsiniz hukumeti, getirirsiniz yerine gandiyi... istediginiz yerde park mi yaparsiniz artik, piknik mi yaparsiniz, cadir kentler mi kurarsiniz, cal oyna takla at gosterileri mi yaparsiniz, sizin bileceginiz is... ama oyunu kurallarina gore oynayin, milletin sabrini sinamayin...