Duran İstanbul... Taksim'de gece boyu 'durma eylemi'

Duran İstanbul... Taksim'de gece boyu 'durma eylemi'
Duran İstanbul... Taksim'de gece boyu 'durma eylemi'
Gezi Parkı protestolarının polisin sert müdahalesiyle dağtılmasının ardından dün saat 18.00'den bu sabaha kadar İstanbul yeni bir eylem şekli ile tanıştı: Durmak!

İSTANBUL - Polisin Gezi Parkı 'na müdahalesinin ardından pazar günü Taksim'e çıkışların engellenmesini protesto eden performans sanatçısı Erdem Gündüz isimli bir kişi, dün akşam saatlerinde Taksim Metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan beklemeye başladı. İlk 'duran' Erdem Gündüz...
Polisin Gezi Parkı'na müdahelesini protesto eden Erdem Gündüz, dün akşam saat 18.00'da Taksim Metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan beklemeye başladı. Protestoyu sosyal paylaşım sitelerinden gören vatandaşlar da destek için Gündüz'ün yanında hareketsizce durmaya başladı ve sayıları kısa sürede 300 kişiye ulaştı. Gündüz, akşam saat 20.00 sıralarında protestosu ile ilgili olarak, "Her şey ortada. İnsanları Taksim'e sokmuyorlar" şeklinde açıklama yaptı. 

Gündüz, ihbar üzerine 'durduk yere' arandı!


'DURUYORDU, ŞÜPHELENDİM'

Akşam saatlerinde ise polis ekipleri Gündüz'ü üstünü ve çantasını aradı. Meydan'da bekleyen Gündüz'ün yanına gelen polis ilk önce çantasını aradı. Gündüz'ün çantasında ilaç, eldiven, cüzdan, kitap, anahtar olduğu görüldü. Polis ayrıca Gündüz' üzerini de aradı. Durumu polise ihbar ettiğini söyleyen bir vatandaş ise "Duruyordu dikkatimi çekti, bomba olur, bir şey olur diye 155'i aradım. Ben bir saattir oturuyorum bir saattir burada" dedi. 
Durmakta ısrar edenler Emniyet'e götürüldü.


POLİSTEN MÜDAHALE: SABİT DURANLARI ALIN!

Aralarında modacı Barbaros Şansal, oyuncu Selçuk Yöntem gibi isimlerin de bulunduğu "Duran Adam"lar eylemine geceyarısından sonra polis müdahalesi geldi. Hareket etmeden ve konuşmadan beklemeye başlayan grubu polis dağıttı. Protestoyu başlatan Erdem Gündüz müdahaleden hemen önce alandan ayrıldı. Müdahale, saat 01.50'de AKM önünde konuşlanan polisler tarafından gerçekleştirildi. Polisin güç kullanmadan yaptığı müdahaleye rağmen Taksim Metro çıkışında beklemekte ısrar eden 10 kişi ise gözaltına alındı. Polis amirinin eylemcilere doğru ilerlerken, "Sabit duranları alın" diye emir verdiği duyuldu.
Gözaltına alınanlar otobüse bindirilerek ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü. Protestocu grubun alandan çıkarılmasının ardından yaklaşık 100 polis Taksim Metro çıkışında beklemeye başladı.Ancak müdahalenin ardından gece geç saatlerde bu kez 3 kadın 'durma eylemi'ne başladı. Bekleyişlerini gün aydınlanana kadar sürdüren kadınlardan biri yere yığılarak baygınlık geçirdi. 
İsmi öğrenilemeyen beyaz kıyafetli kadına su içiren diğer eylemciler, arkadaşlarını taksiye bindirerek hastaneye götürdü. 


Göstericilerden bazıları Taksim Meydanı'nda yerlere yatarak uyurken, bazıları da çevrede temizlik yaptı. Taksim ve çevresinde görevli polisler ise sandalyelere oturarak ve kaldırımlara oturarak dinlendi.

BEŞİKTAŞ'TA BEKLEME

Bu arada "Duran Adam" eylemi Gezi Parkı eylemlerinin bir diğer önemli durağı olan Beşiktaş'ta da gerçekleştirildi. Taksim'deki duran adamın ardından bir kişi saat 00.00'da Kartal Heykeli önünde hareketsiz şekilde beklemeye başladı. Beşiktaş Çarşı Grubu'ndan 11 kişi Gezi Parkı olayları nedeniyle gözaltına alınmıştı.
Kartal heykeli önünde bekleyen bir kişinin yanına da 10 çift ayakkabı bırakıldı.


'Duran eylemci' 5 saat kimseyle konuşmadan bekledi. Bu süre boyunca yanına Taksim'deki gözaltıları protesto etmek için de 10 çift ayakkabı bırakıldı. Eylemcinin heykel önündeki bekleyişi halen devam ediyor.


ETHEM'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE DURDU

Bu arada durma eylemi Ankara'da Ethem Sarısülük için yapıldı. Gezi Parki eylemleri sırasında yaşamını kaybeden Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yerde bir kadın durdu.


Öte yandan bu protestolar Twitter 'ın dünya gündemi sıralamasında "duran adam" ismiyle en üst sırada yer aldı. 
Bu arada oyuncu Fırat Tanış da, Taksim Meydanı'ndaki 'Duran Adam'dan esinlenerek yolun ortasında durarak çektirdiği fotoğrafı Twitter'dan paylaştı.
BAKAN ŞİMŞEK: DURMAK YOK!
Duran adamların gözaltına alındığı saatlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek şöyle bir tweet attı: Durmak yok, yola devam! Herkese iyi geceler. 

(İhsan YALÇIN-Hasan YILDIRIM/DHA)


 

Kim bu #duranadam?


  http://www.radikal.com.tr/1138079113807921

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ..... - billieholiday

  bence artık polisin de aklını başına alıp durma zamanı gelmiştir. ve hatta geçmiştir.

  dik duran tek bir adam bile diktatorlukleer buyuk korku verir - radi11

  bir kac tane daha dik duran adam, bole rejimlerin sonu olur

  DURAN İSTANBUL SİZCE NE İFADE EDİYOR? - m.rozbilen

  Duran İstanbul fotağrafı aslında bütün Türkiye'yi resmediyor.İnsanların durduğuna bakmayın.Bu büyük bir öfkenin patlamak üzere olduğunun göstergesi.Polisin duran adama "neden duruyorsun" deyip gözaltına almaya çalışması boşuna değil.Polis de halkın depreşecek öfkesinden korkuyor.Aslında bundan ilk korkması gereken Başbakandır.Zira öfke onun hırsına,tahammülsüzlüğüne,hoşgörüsüzlüğüne,inadına,kendini hatadan münezzeh kabul ettiğine,gittikçe hırçınlaşıp toplumu birbirine kırdırmaya yönelik söylemlerde bulunup bunu uygulamaya koyduğuna,anti-demokrat olduğuna,kitabında özür dileme bulunmadığına ve dahi diktöryal davranışlarınadır.Baskı ve zülum insanları teskin etme ve uslanmaya değil daha da kamçılamaya neden olduğunu unutmayalım.Günü geldiğinde halkın önüne ne polis ne de asker durabilir.Bu dünya ne diktatörler gördü.Hepsinin sonu malumunuzdur.

  Zeval vaktinden önce vakfe! Gezi Vakfesi! - mlylmz

  "Sözlükte "durmak, ayakta dikilmek, şüphe, duraksama, yaya sarılan kiriş" gibi anlamlara gelen vakfe, dinî bir kavram olarak, hac yapan kimselerin, belirli vakitte Arafat ve Müzdelife'de durmasını ifade eder. Arafat vakfesi, haccın iki rüknünden biri olup, farzdır. Hz. Peygamber, "Hac Arafat'tır." buyurmuştur Arefe günü zevalden bayramın birinci günü tan yeri ağarıncaya kadar, kısa bir süre de olsa Arafat'ta bulunmayan kimse hacca yetişmemiş olur." Haydi Türkiye vakfeye!

  Vali'den Başbakan'a, ACİL DURUMM!!!!.... - serseriser

  "Sayın Başbakan'ım, acil durum... Binlerce terörist az önce eyleme geçti, durum çok kritik... Dış mihrakların taşeronu eylemciler çok kötü DURARAK milli birliğimizi, çok kötü BAKARAK ulusal güvenliğimizi ve çok kötü SUSARAK hükümetimizi tehdit ediyor... Mimiklerinden darbe hazırlığı içinde oldukları anlaşılıyor... Vatanımızı darbecilere karşı canımız ve kanımız pahasına savunmak ve ileri demokrasimizi yaşatmak için çok acil emirlerinizi bekliyoruz"... ..."Bu ne telaş Vali'cim, yanlış numara çevirmişsin, ben Hilal Cebeci, Pampiş takviyesi ister misin?"...

  baskıya direnme. - kaşınan adam

  Durarak ,oturarak, benzin almayarak, AVM lere gitmeyerek gibi yeni yöntemlerle direnişe devam...

  CNN TÜRK'E HABER VERİN - nesimk

  CNN Türk Editörlerine haber verin Penguenler Taksimde bekliyorlar. çekim ekibini yollasınlar. kazlı Çeşmedekileri canlı vermişti.