Duran Kalkan: Pürüz yok. Artık çekiliyoruz

Duran Kalkan: Pürüz yok. Artık çekiliyoruz
Duran Kalkan: Pürüz yok. Artık çekiliyoruz
PKK'nın Kuzey Irak'taki yöneticilerinden Duran Kalkan, çekilme konusunda bir pürüz kalmadığını ama bunu bir günlük bir iş de olmadığını söyledi.

Kuzey Irak’ta KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan ile Vatan gazetesinden Ruşen Çakır görüştü. Kalkan, çekilme süreci, PKK ’nın içindeki şahin kanadın sürece bakışı, ve Öcalan konusundaki beklentileriyle ilgili önemli açılamalarda bulundu.

İşte Duran Kalkan’ın Çakır’a verdiği röportajdan bazı bölümler:

Geri çekilme noktasında herhangi bir sorun yok değil mi?
Kalkan: Yoktur, bizden yana ciddi sorun olacak bir durum yok. Fakat tabii ki koşulların oluşması, pratikleşmesi gerekiyor. Çekilme bir saatlik, bir günlük iş değil.

Daha önce “yasal güvence” gibi talepler vardı. Bu tür sorunlar bitti mi?
Kalkan: Önemli ölçüde bittiği kanaatindeyim. Bu konudaki açıklamayı birkaç gün içinde yönetim yapacak. Sanmıyorum ki sorun olsun. Fakat yönetimimizin bazı görüşleri, önerileri, talepleri olabilir.

Son dönemde sizin de dahil olduğu üst düzey yöneticilerin yaptıkları açıklamalarda hep bazı tereddütler vardı, anlaşılan bunlar kalmamış.
Kalkan: Evet, kalmadı. Aslında bizim o açıklamalarımız gerillanın ikna edilmesine dönüktü. Yıllardır oluşmuş bir sistem, bir çalışma ve mücadele var. İnsanlar oralara kolay gitmemişler, boşa gitmemişler, bir amaç uğruna gitmişler. Bunu tersine çevirmek bir anda, öyle kolay olacak bir iş değil. Bir de salt kuru bir emirle de olmuyor. Askerdirler tabii ama bir amaç uğruna mücadele ediyorlar, yani mecburi askerlik yapmıyorlar. Onları ancak Önder Öcalan ikna edebilirdi. Bu nedenle biz “İmralı’dan daha çok çağrı, mesaj gelmeli” dedik; bunlar yerine geliyor.

‘ELİMİZDE SİLAH OLMAYACAK’

Sonuçta gerillayı ikna konusunu aşmışa benziyorsunuz...
Kalkan: Başlangıç açısından öyle. Tümü ne olur, o sürece bağlı.

Bir ara “Hükümet geri çekilmeyle zaman mı kazanmak istiyor” diye özetlenebilecek kaygılar dile getiriyordunuz. Öcalan’ın son mektubuyla bu da bitti mi?
Kalkan: Yönetim olarak bu konuyu enine boyuna tartıştık. Böyle bir anlaşma olmadığını, durumun siyasi süreç değerlendirmesinden kaynaklandığını, bir görüş ve strateji belirleyerek mücadele edip birtakım şeyleri değiştirmemiz gerektiğini anladık. İmralı’dan bize gelen mesaj, verilen bilgiler bu temeldedir. Artık şunu biliyoruz: Birileri bize hazır bir şeyler vermeyecek, bizler yöntemi değiştirerek mücadele edeceğiz ve kazanacağımıza da inanıyoruz.

Anladığım kadarıyla “Hükümetin çok net bir çözüm projesi olmasa bile, biz bu süreçte, yeni yöntemlerle bir çözüm çıkartabiliriz” diyorsunuz.
Kalkan: Doğrudur. Açık söyleyeyim: Net bir proje göremiyoruz. Hiç yok da değil, bazı söylemler var, fakat çok kopuk birbirinden ve muğlak. Biz buna rağmen, kendi kararımızla yapıyoruz. Çünkü her şeyin önü açılsın istiyoruz. Sanki her şeyin önünü PKK tıkıyormuş gibi bir hava yaratılmak istendi. Zaten değildik ama onlara göre de engel olmaktan çıkıyoruz ama tabii ki bir kenara çekilmiyoruz. Bu süreç de yeni başlayan bir mücadele süreci.

Ama bu süreçte elinizde silah olmayacak...
Kalkan: Olmayacak tabii ki. Risklidir, bir mücadeleye başladığınızda sonuç garanti değildir ama koşulların bizden yana olduğu kanaatindeyim.

‘DEMİR KAPI GERİ ÇEKİLMELİ’

Esas sürecin geri çekilmeden sonra başlayacağını çok dile getirdiniz. Burada sizi beklerken sohbet ederken birisi “Demir kapı geri çekilmedir” dedi.
Kalkan: Devletin bölgede çok daha fazla gücü var. Bizim çekilmemiz, bu bölgenin tümüyle savaş gücünden arınmasını ifade etmeli. O zaman siyaset öne çıkabilir, toplumun değişik kesimleri görüşlerini daha rahat, özgürce ifade edebilir. Bu anlamda geri çekilme önemli ama esas olan siyasi çözüm, siyasi iradenin atacağı adımdır.

PKK’DAKİ ‘ŞAHİN KANAT’ HPG’DİR

Size ve Cemil Bayık’a PKK içinde “şahinlik” atfediliyor. Bu doğru mu?
Kalkan: Şahinler HPG’dir (PKK’nın silahlı gücü). PKK’yi ister silahla, ister ideolojik/politik yollarla tasfiye etmek isteyenler hem zaman, hem güçlerini boşuna harcar. Ama PKK’yi anlayarak, onunla uzlaşarak çok şey kazanabilirler. Biz buna açığız, esnek bir partiyiz. Biz bir partiyiz fakat bu parti insanlardan oluşuyor. Mesela Önder Apo’nun düşünce ve kavrayış gücüyle benimkisi bir değil. Kendisini 40 yıldır tanırım. O büyük düşünce gücü olmasaydı bu kadar şey gelişmezdi. Aramızda farklılıklar var tabii ki. Herkes bilinçli şekilde bir amaç için katılmış. Ama bizde sistem oluştu, oturup tartışıyoruz. Resmi toplantılarda tartışma özgürlüğü tamdır. Sonunda bir karar çıktığında onu kabul edip uygulamak önemli. Görüşlerimiz birbirine yakın ama her şeyde yüzde 100 aynı değiliz.

Buradan bir arıza çıkabilir mi?
Kalkan: Çekilme başladıktan sonra Önder Apo’nun önü açılır, daha etkili hitap etme imkanları artarsa çıkmaz. Çıksa da ciddi bir sorun olmaz. Eğer Önder Apo’nun gerillaya hitap etme imkanı olmazsa biz bu gücü yönetim olarak çekemeyiz. Çekilme başlayacak ama herkes bir şeyleri görmek isteyecek. Apo’nun örgüte doğrudan hitap etme imkanları geliştirilirse, Meclis’in siyaseti demokratikleştirme çalışmaları gelişirse sorun kalmaz.

Süreç sorunsuz ilerlerse sonunda ne olacak?
Kalkan: Karşılıklı adımlar atılırsa hızla sonuç alınabilir. Sonuçta şu olacak: Türkiye ’nin mevcut durumunda köklü siyasi değişiklikler olacak. Yeni anayasa Kürtleri ve diğer azınlıkları inkar eden, tekçi bir anayasa olarak mı kalacak yoksa çoğulcu mu olacak? Ardından buna uygun yasal düzenlemeler tabii ki. Kürt sorunu hem çok zor, hem çok kolay bir sorun. Yeter ki çoğulcu bir zihniyet olsun.

Çekilme startının verilmesi zaman almaz herhalde. Yakınlardaki güçlerin çekilmesi de başlar...
Kalkan: Dağlar hep kardır. Karlar eriyince her dere bir çay olacak. Onları geçmek bu mevsimde çok zordur. Haziran ortasına kadar birçok suyu geçmek imkansız. Ayrıca Karadeniz’den bir birim yola çıksa Dersim’e 3 ayda gelir. Dersim’den buraya da yürüse 3 ay.

Madem devletle anlaşmalı bir çekilme yaşanacak, herkesin girdikleri gibi çıkması gerekmeyebilir. Belli noktalarda toplanıp, kamuoyunun bilgisi olmadan karayoluyla gidebilirler.
Kalkan: Böyle bir şey bizim için gerekli değil. Doğru da bulmayız. Öyle bir anlaşma yok. Önder Apo’nun BDP , Avrupa ve bizimle yürüttüğü tartışmalardan sonra aldığı karar temelinde çekiliyoruz.


  http://www.radikal.com.tr/113071411307149

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cehalet - TALIP

  Bana cahil diyen arkadaş önce okuduğunu doğru anla. "Yaktırttı" diye yazdığım kelime yaktı kelimesi ile aynı değildir. PKK Trakya'da ortaya çıksa idi Trakyadaki köyler yakıp yıkılır idi...Yani köy yakma sebebi PKK... Efendim o da başka sorunlardan çıkmış dersen hikaye uzar gider..

  cehalet - kızılanka

  Bu zamanda hala Kürt köylerinin devlet tarafından yakıldığını ve boşaltıldığını bilmeyenler var ya ona yanarım.Bilmiyorsan yorum yapma be kardeşim!

  PKK.. - TALIP

  Hareketin başlarında kürt köylerini bastı toplu imha yaptı. TSK'ya saldırdı,bire beş kürt çocuklarını öldürttü. Köyleri boşalttırdı şehirlere taşıttı.. Şehirlerdeki milyonlar batıya göç etti asimile oldu. Kan ve kin politikasını benimsemeyen kürtlerin çoğunluğu başka partilere oy verdi.Şehirlere taşınanan kürt köylüsü türk dizileri seyretti.. 30 yılda hiçbir mevzi kazanamadı. Ancak ülke dışında rahat yaşayabiliyor,kışın mağaralarda saklanıyor yazın mayın, tuzak. Bunun adına da savaş diyor. Yanında sadece öldüretebildiklerinin yakınları ile global destekçileri var...

  SAYIN KALKAN - pispor

  inanıyorum sizde kriz olmaz.ve inanıyorum ki, sesiz ve sedasız çekileceksiniz.ama asıl mesele bundan sonra başlar.çünkü başkan öcalanın 23 Amed Newrozu ile Türkiye bir miladı yaşadı.savaş en kolay bir iştir.çünkü sadece savaşta insan öldürüsünüz.ama barış zordur.sizin çekilmeniz ile bu ülke siyasetinde yer yerinden oynuyor.başlatılan bu sürecin sonucu ne olur hep kafalarda soru işareti.çünkü asıl iş bundan sonra sürekli bir barışın sağlanması ve kürt halkının taleplerinin karşılanması.çünkü bu ülkede halen vur de vuralım öl de ölelim diyen milyon insan ve onunda zamanı gelecek diyen bir görüş varken sizlerin çekilmesi pek süreci etkileyeceğini sanmıyorum.

  bir avuç sosyal nobran - kimmil

  birileri hala kürdlere karşı nefret söylemini kusuyor. Bunların kürdleri hakir gören kendisini hep üstün sayan ve benim sözüm olur havasındaki evin abisi rolunde, bilmezki geçti o devran. Birlikte yaşıyacaksak birlikte karar almalıyız. öyle yerinde hoplamayla olmaz. birkacaksınız bu sosyal laf nobranlığını. o zaman lafınızın itibarı olur.

  Mantaline... - Mevan-misafir

  Haberi okudum, haber içeriği genelde basında bilinen şeyler. Asıl Yorumcuların Mantalitelerine dikkat ettik. Evet, yorumcuların çoğu, "Bir avuç çapulcu'nun dağa çıkmasıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş amacını mı değiştirecek"savına atfen yazdıkları "Yıllırdır resmi söylemlerle dile getirilen Milliyetçi, Irkçı, Tekçi" zihniyetin devamı görüşlerin hala malesef yaygınlığı görülüyor. Bu Baasçı zihniyetin; Türkiye'yi, Parçalanıp, mahvolan Arap ülkelerinin uygulayıp, vaz geçgeçmediği, ve buna ısrar eden yönetimlerin ülkelerini ne hale getirdiğini görmeyen bu zihniyetli Sayın yorumcuların ülkelerini ne kadar sevdiklerini belli ediyorlar. Artık gelişen ve değişen dünyayı görme zamanı gelip de geçmedi mi ? Yazık... Bu güzelim devleti yukarıda belirttiğim hallere düşmesini mi savunuyorsunuz. Dünya gider batıya, Biz gidelim nereye? Tersine mi/ doğuya mı ? Bu mesajı okuyan aklı selime sahip insanlar ancak ne dediğimi anlayacaklardır. Zihinleri kapalılar ise, eminim ki çok ama çok sinirlenecekler.

  Tutum - surrealist_tr

  Herşey devletin,hükümetin elinde artık.Yüzyıldır yok saydığı,ezmeye çalıştığı Kürt halkıyla barışmak istiyorsa yöntem bellidir.sadece pkk söylemiyor bunu,pkk dışı unsurlarda aynı şeyleri söylüyor.En azından burjuva demokratik bir sistem gelişecekse,bu barış sürecinin işçi hareketinede katkısı olacaktır.Örgütlenme özgürlüğünün önü açılacaktır.Sadece faşistlerin önü kapanacak.