#duranadam: Başörtülüleri 'ti'ye almak haddime değil

#duranadam: Başörtülüleri 'ti'ye almak haddime değil
#duranadam: Başörtülüleri 'ti'ye almak haddime değil

#duranadam Abbasağa Parkı'nda ilgi odağı oldu, (Fotoğraf: MUHSİN AKGÜN)

Taksim'deki durma eyleminin ardından yurtta ve cihanda #duranadam olarak ünlenen performans sanatçısı Erdem Gündüz, sessizliğini bozdu. "Türbanlıları 'ti'ye almak zaten haddimize değil; din konusunda hassas insanlarız" diyen Gündüz'ün röportajının tam metnini pazar günü Radikal'den okuyabilirsiniz
Haber: İPEK İZCİ / Arşivi

İSTANBUL -  #duranadam Erdem Gündüz’ün 2004’te başörtülü öğrencilerin üniversiteye alınmamasını protesto etmek amacıyla iki arkadaşı Alper Alpözgen ve Cansu Kaykaç ile birlikte başını örterek derse girmesi, bazı internet sitelerine “Başörtülerle dalga geçmek için yaptılar” şeklinde yansıdı.

Gündeme oturmasından sonra yaklaşık bir hafta boyunca sessiz kalan Gündüz, bu haberlerden sonra hedef gösterildikleri için konuşmaya karar verdi... Gündüz, geçen pazar günü Taksim’de gerçekleştirdiği sekiz saatlik durma eyleminin ayrıntılarını ilk kez Radikal’e anlattı. Eylemin çıkış noktası nedir, sekiz saat ayakta dururken neler yaşadı, neler düşündü, nasıl tepkiler aldı, daha önce başka pasif direnişleri oldu mu, Gezi Parkı direnişi hakkında ne düşünüyor, eyleminizin bu kadar olay olacağını tahmin etmiş miydi hepsini anlattı. Röportajın tamamı yarın (Pazar) Radikal’de. Erdem Gündüz’ün türbanlıları ti’ye aldığı iddialarına yönelik yanıtı şöyle...

 

'Kesin başörtülüleri tiye aldılar diyecekler' dedim!


“Piyes diyorlar… Bir kere ben piyes oynamam, oyuncu değilim. Durduk yere okul müsameresi de yapmam, bir kere bu baştan kaybediyor. Türbanlıları dalgaya ya da ti’ye aldığımız iddiası... Böyle bir şey zaten haddimize değil; din konusunda son derece saygılı ve hassas insanlarız. Biz 2004’te türbanlıların okula alınmamasını protesto için böyle bir eylem yaptık. Niyeti olan bir protestoydu bu... Birinci sınıftaydık, tek bir ders boyunca yaptık eylemi. Önce gülüşmeler oldu, sonra bir baktılar ki biz hiç gülmüyoruz, konuşmuyoruz, oyun oynamıyoruz, o sırada da hocalar da öğrencilerin ödevlerini kontrol ediyor. Biz hiç gülüp konuşmayınca anladılar ne yapmak istediğimizi. Ders bitince de öğrencilerden bir kısmı alkışladı bizi. Kısacası ‘ti’ye aldığımız filan tamamen iftiradır, bu iftiraların kanıtı da yok! Bu iftiraların niyeti de belli... Türkiye ’de halk ya da TV izleyen kitle zaten eskiden bugüne kadar hep sömürüldü. Ve şimdi onların en zayıf olduğu noktadan bize saldırıyorlar. Neden biz? Çok basit! Milyonlarca haber var benim hakkımda şu an, neden saldırmasınlar?

Duranadama karşı dönenadamlar


Ben bir idol ya da meta olmak istemedim, o yüzden bunca zamandır kimseye konuşmadım ama iftiraların önünü alamıyoruz. İnsanları ayırmamak lazım, ben beşeri ve fiziki sınırlara karşıyım. İnsan, insan olarak doğar sonra eklenir Sünnilik, Alevilik, Katoliklik vs.... Bütün bunlar hep sonradan geliyor ve bunları insan seçmiyor. Ben Türkiye’de doğmuş olmaktan gurur duyuyorum ama bunu ben seçmedim ve bu kimsenin elinde değil. Elimizde olan tek şey: Belki birimiz diğerimizden daha zeki.”

#duranadam'ın arkadaşı: Başörtüsü eylemi komplo iddialarını çürüttüğü için iftira attılar

'Duran adam' devleti neden sarstı

#duranadam'ın hocası konuştu!

#duranadam nasıl #ezberbozanadam oldu?

'Başörtülü kızların okula girememesini zulüm olarak görüyorduk'

#duranadamlar durmadan artıyor!

Taksim'de 'duranadam' eylemi


  http://www.radikal.com.tr/113867611386767

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DURAN SAAT BİLE GÜNDE EN AZ İKİ KEZ DOĞRUYU GÖSTERİRMİŞ - Germiyen

  Duran adam günde kaç kez doğruyu gösterir? Taksim de doğru söyler Dolmabahçe'de şaşar...

  NE EYLEMLER YAPTIK TÜRBAN İÇİN ASLINDA HİÇ YOKTULAR - Germiyen

  Sol böyle bir eylem yapsa kesin ses getirirdi. Bizim o zamandan hatırladığımız CHP otobüsünden indirilen çarşaflılar, hem de çarşaf açılımının hemen ertesi...Solun ilkeleri güzelde solcular keşke ilkeli ve samimi olabilse...

  KEŞKE BAŞTAN BERİ DURSAYDINIZ - Germiyen

  Duran adamın vicdanı Dolmabahçe'deki saldırıda durmuş mu? Ona da bi tepki verse ya türban konusunda madem samimi imiş... Yoksa o olayı sindirebiliyor mu? Twitter da her gösterilene balıklama atlayanlar buna neden sessiz kalıyor? Anlaması güç...

  dursak da durmasak da, kirsak da kirmasak da - Cactaceae

  Basortulu ogrencileri desteklemek icin yapilmis boyle guzel bir harekete bile guvenemiyoruz. Ve maalesef artik rahat durun, kirip dokmeyin demek bir sey ifade edemez.(Kirip, dokmek elbette cozum degil.) Olaylarin nasil ve neden basladigini unutmayalim. Hic bir kanuna karsi gelmeseniz bile olumle burun burunasiniz. Duranadamlar bile tehlikede maalesef.

  Gezi ruhu ve magazinvari haberler - enver altın

  Haberler devam ediyor. Din konusunda hassasiyetler dile geliyor. Cami içinde nasıl davranılır, aşağı yukarı herkes biliyormuş meğer. Her başörtüsü takan erkeğin verdiği mesaj da sadece ti'ye almak değilmiş, haksızlığa uğrayanın yanında olmak da akla gelmeliymiş. Bunlar iyiye işaretler. Toplumda kamplaşmanın istenmediğine dair işaretler. Şöyle düşünmemek elde değil bu magazinvari haberler karşısında: Gezi ruhu asıl şimdi kendini sunuyor. O çok unsurun karıştığı kompleks eylemler içinden sesini, niyetini duyurma imkânı bulamayan Gezi ruhu şimdilerde kendini tanıtıyor sanki. İyi oluyor.

  Yeter ki rahat durun. - m.esenceli

  İster Ti'ye alın, ister almayın, önemi olduğunu düşünmüyorum. O zamanki eyleminin başörtülülere destek olduğunu düşündürecek herhangi bir emare görünmüyor. Ancak; Sizin açıklamanızı kabul etmek zorundayız. Kırıp dökmeden, kimsenin özgürlüğünü engellemeden yaptığınız her eylem her kesimden destek bulur. Durun, yeter ki rahat durun.

  ... - dogan_23

  Yine dönüp dolaştırıp konuyu dine getiriyorlar. Camide içki, camide ayakkabı, türban, namaz... Ülkede o kadar sorun varken neden bunları konuşuyoruz? Medyanın da biraz dikkat edip, bunların "gündem" yapılmasına alet olmaması lazım. Seçim barajını, çevreyi, ekonomiyi, demokrasiyi, insanların sokağa çıkma nedenlerini konuşalım.