#duranadam: Her ayrıma karşı olduğum doğrudur

#duranadam: Her ayrıma karşı olduğum doğrudur
#duranadam: Her ayrıma karşı olduğum doğrudur
#duranadam Erdem Gündüz'ün 2004 yılında birlikte türban eylemi yaptığı arkadaşı Alper Alpözgen, başörtüsünü dalga geçmek maksadıyla taktıkları iddiasına karşı çıkıyor: "Gezi eylemcileri olarak zamanında türban eylemine de katılmış olmamız onların bütün komplo iddialarını çürütüyor."
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Taksim’de 16 Haziran Pazar günü sekiz saat boyunca ayakta durarak yaptığı eylemle ülke gündemine yerleşen #duranadam Erdem Gündüz’ün, geçmişte benzer bir eylemi başörtülü öğrenciler için yaptığı ortaya çıkmıştı. Gündüz’ün eylemi birlikte yaptığı arkadaşı Alper Alpözgen, söz konusu eylem için, “Ben ve Erdem gibi arkadaşlarım daima ezilenin yanında olduk. Herhangi bir siyasi partiye örgüte üye değiliz. Başörtülü kızların okula girememesi bizi üzüyordu, bunu da zulüm olarak görüyorduk. Ve üniversitede böyle bir görüntü oluşturarak insanları kısa süreliğine de olsa şaşırtmak düşündürmek istedik çünkü İslamcı erkekler rahatça girip çıkabiliyordu okula ama kızlar başörtüleri yüzünden hali hazırda fişlenmiş oluyordu” ifadelerini kullanmıştı. 


Ezber bozan adam


Fotoğrafın eylemden değil piyesten olduğu iddialarını da, “Facebook’taki fotoğraf 2012’de yüklendi ve altında 2012’de yazılmış yorumlar zaten bunun bir piyes değil eylem olduğunu ispatlar” diyerek yalanlayan Alper Alpözgen, Gündüz’ün ‘Başörtülüleri ti’ye alan bir tiyatro oyunu için örtü taktım’ dediğine dair çıkan haberlere de yanıt verdi... “En korktuğum iftirayı attılar” diyen Alpözgen, “Şimdi tam hedef olduk” deyip ekliyor: “Artık arayıp tekzip edip düzeltmelerini istemeyeceğim. Yarın bir avukatla görüşeceğim. O ilgilenecek.”


Fotoğrafın Facebook hesabından alınıp haber haline geldiği ilk günlerde, bir arkadaşına ‘Akit gazetesi bunu haber yaparsa kesin başörtülüleri ti’ye aldığımızı yazar dedim ve güldük beraber. Dünkü esprim bugün gerçek oldu ama artık komikliğini yitirdi. Çünkü artık Erdem de ben de hunharca bir saldırıya kurban gidebiliriz’ diyen Alpözgen, “Bunun bir piyes değil türban eylemi olduğu açıklanmışken türbanlılarla dalga geçmek için yapılmış bir hareket olduğunda neden ısrar ediyorlar sizce?” sorusuna ise şöyle yanıt veriyor: “Çünkü çok aktif Gezi eylemcileri olarak zamanında türban eylemine de katılmış olmamız onların bütün komplo iddialarını çürütüyor. Bunun önüne geçmek için büyük bir iftira kampanyasına başladılar. Baştan beri işlerine gelmeyen her olayda bu yönteme başvuruyorlar zaten. Başbakan başta olmak üzere... Bu da aslında ne kadar korku içinde olduklarını gösteriyor bence.”


Kim bu duran adam?Bütün bu bilgi kirliğinin, Erdem Gündüz adına açılan ve sonra hemen kapatılan sahte Twitter hesabından kaynaklandığını söyleyen Alpözgen, “O sahte hesabı açanlar iktidarını, tuttuğu köşeyi kaybetmek istemeyen ve bu yönetimden nemalanan sivil ya da bürokrat kitle... Devlet memuru, gazeteci ya da hükümetin iş pasladığı bir yayınevinde çalışan grafiker bile çıkabiliyor altından. Bizimle ilgili ilk yalan haberleri İHA servis etti medyaya...” diyor.


Öte yandan günlerdir kimseye konuşmayan, telefonlara dahi çıkmayan Erdem Gündüz’ün dün saat 00.40’da resmi Facebook sayfasından (https://www.facebook.com/erdemgunduzz?fref=ts) bir mesaj attığı ortaya çıktı. Gündüz’ün mesajında “Başörtüsü olsun, renk ayrımı olsun, ırk ayrımı olsun, ülke sınırları olsun, din ayrımı olsun, her türlü sınıfsal ya/ ya da sosyal ayrıma karşı olduğum doğrudur” ifadesi yer alıyor.


  http://www.radikal.com.tr/113858211385827

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  güzel ile çirkin - çıkarsız

  Bir yanda haksızlığa uğrayanı destekleyen bir insan. diğer yanda haksızlık yapmak için yalan, iftira, utanmazlıkla örülü saldırganlık güruhu. bir yanda özgürlüğün yanında bir insan. diğer yanda ruhlarını kötülüğe sunmuş kabalık. Bu ayrımı bize gösterdiğin için teşekkürler "duranadam".

  @frambul - user1107643

  "Seçtiğin başörtüyle bile dindarlar köylü olur imajı vermeye çalışmışsın" diyorsun. Nasil böyle bir intiba yaratmis sende o basörtüsü anlamadim dogrusu. Ha sen de o dogmatik kafada olanlardansin, anladim. Napsalar yaranamazlar bana diyen riyakar din yobazlarindan yani! Merak etme zaten, duran adam, türbanli eylemiyle seni ve senin gibileri korumuyor. O sadece inandigi dini özgürce yasamak isteyen ve yasarken de senin gibi ona buna satasmayanlari koruyor. Bu eylem onlar icin!

  AĞZI OLAN KONUŞUYOR - pispor

  iktidarda 11 yılını doldurmak üzere olan akp halen 12 eylül yasaları ile ülkeyi yönetiyor halen başörtüsü işkencesi devam ediyor tuzu kurular ak parti iktidarından nemalananlar Allah için doğruları konuşun biraz bu kadar partizanlık bu kadar yalakalık olmaz be

  Kötü niyetli olmayalım - elçinnn

  Valla Erdem arkadaşın kendinden emin bakışı ve vakur duruşu hiç de dalga geçmeye, küçümsemeye çalışıyormuş gibi bir izlenim vermiyor. Gereksiz yere kötü niyetli olmayalım, art niyet aramayalım, her ne türlü olursa olsun özgürlüklerin, bireysel hakların yasaklanmasına karşı durabilecek gerçek demokrat beyinlerin olabileceğini de kabullenelim lütfen.

  İnandık - Frambul

  Seçtiğin başörtüyle bile dindarlar köylü olur imajı vermeye çalışmışsın. Tiyatrocusun ama bu oyununu yemedik

  Teşekkür Ederim - husertas

  Ben eşi ve ailesi başörtülü birisiyim. Başörtüden dolayı çok sıkıntı çektirdiler bize. Size desteklerinizden dolayı çok teşekkür ederim. Duran adam eyleminiz de kimseye zararı olmayan ama mesajı çok güçlü veren güzel, çok soylu bir eylem. Temel işleri çıkar paylaşımı ve paylaştırımı olan herkesimden politikacıları boşverin. Ben ve benim gibi sıradan erdemli müslümanlar da, ilk bir kaç gün toplanmış şiddetle işi olmayan gezi parkındaki duyarlı gençleri ve sizin eyleminizi destekliyoruz. Hem başörtüsü için yaptığınız hem de gezi parkı için yaptığınız eylemler için teşekkür ederiz.

  Düşünüyorlar... - Arjinn

  Bu adamı nereye yerleştireceklerini hala düşünüyorlar,her türlü haksızlığa karşı duran bir insanın takkiye yapanların yüzüne nasıl bir şamar attığının tanığıdır duran adam.Oysa İslam değilmiydi "haksızlığa karşı durun" diyen.Ama bu adam sözde müslümanlık için hareket ettiğini söyleyen bir hükümetin maskesini sadece ve sadece doğruları yaparak haksızlıklara karşı "durarak" düşürüyor.Müslümanlığı,islamı kendi çıkarları için sadece bir araç olarak kullananların deşifre olmasını sağlıyor.Bu kadar açık bu kadar net.Hala sözde bira kutusuna,ayakkabı ile camiye girilmesine yada faizi belirleyen bankanın başında olmasına rağmen faiz lobisine suç atmak en basitinden siyasal körlüktür.Yapılması gereken en hızlı şekilde bu ülkeyi en ileri seviyede Demokratik bir düzene,sisteme ve anayasaya kavuşturmaktır ki bu yapılmadığı sürece eski statükocular bir köşede ellerini ovuşturup sıralarını bekleyeceklerdir.