Dürdane öğretmenin son fotoğrafı

Dürdane öğretmenin son fotoğrafı
Dürdane öğretmenin son fotoğrafı
İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Bozdağ'a yaptıkları tırmanış sonrası dönüşe geçtikleri sırada buzda kayıp düşerek yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren öğretmen Dürdane Seringenç'in cenazesi, Kahramanmaraş'ta toprağa verilmek üzere gözyaşlarıyla uğurlandı. Ölen öğretmenin dağda çekilen son fotoğrafını arkadaşı sosyal medya hesabında paylaştı.

RADİKAL-Ödemiş sınırları içindeki Bozdağ'da cumartesi ve pazar günü dağcılık şenliği düzenlendi. Birçok dağcılık kulübü üyesi de şenliğe katılıp, gruplar halinde yürüyüş ve tırmanışlar yaptı. İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İstisas Kulübü üyesi olan 48 yaşındaki Dürdane Seringenç dün (pazar) öğle saatlerinde, faal olmayan Bozdağ Kayak Tesisleri'nin bulunduğu bölgenin üst tarafında tırmanıştan dönüşe geçtikleri sırada, 2000 metre yükseklikte buzda düşüp yaklaşık 400 metre sürüklendi. Ağır yaralanan, Göztepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni Seringeç, dağcı arkadaşlarının yardım istemesi üzerine Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopterle bölgeden alınarak İzmir'deki Ege Üniversitesi Hastanesi'ne getirildi. Tedaviye alınan Seringeç yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

ADLİ TIP KURUMU ÖNÜNDEN UĞURLANDI


On yıldır dağcılık yapan ve aynı zamanda eğitmen olan Dürdane Seringeç'e, İzmir Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapıldı. 2006 yılında Çin'deki 7 bin 546 metre yüksekliğindeki Muztagh Ata Dağı'na tırmanın ilk Türk kadın dağcı olan Seringeç'in cenazesi, otopsinin ardından yakınlarına ve arkadaşlarına teslim edildi. Adli Tıp Kurumu önünde toplanan ve büyük üzüntü yaşayan meslektaşları, öğrencileri, çoğu kendisinden eğitim alan dağcı arkadaşları gözyaşı döktü. Talihsiz öğretmenin morgdan çıkarılıp cenaze aracına konulan tabutuna karanfiller atıldı.

Tırmandığı dağdan düşen öğretmen hayatını kaybetti

KAZAYI ANLATTI

Burada konuşan, dün birlikte tırmanış yaptığı arkadaşlarından Adnan Öztaş, "2000 bin metrede talihsiz bir kaza yaşadık. Kayıp, yaklaşık 400 metre sürüklendi. 10 yıldır beraber tırmanıyorduk, partnerimdi, kardeşim gibiydi. Çok tecrübeliydi, herkesi yönlendirirdi. Herkesle iyi geçinen, herkese yardımcı olan bir arkadaşımızdı. Sürüklendikten sonra yanına indik, çıkardık ama kurtaramadık. Çok üzgünüz" dedi.

DÖNÜŞ YOLUNDA OLMUŞ


İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İstisas Kulübü yöneticisi Soner Ulutan, "Çok güzel bir havada, rüzgarsız karsız bir havada çıkış yaparken, çıkışın zor olduğu 2000 bin metreden dönüş kararı verdikleri sırada, ayağının kayması sonucu vefat etti. Bizleri acı içinde bıraktı. Buradaki dağcı arkadaşların çoğunun hocasıdır. Nurlar içinde yatsın, çok üzgünüz" dedi."ÖLÜM ONA YAKIŞMADI"


Okul Müdürü Nuray Çeşmeci de gözyaşları içinde, "Hepimizin başı sağolsun. Gönlü yüreği çok temiz, sevgi doluydu. Ölüm ona hiç yakışmadı. Onu hiç unutmayacağız. Tüm milli eğitimin başı sağolsun. Çok çalışkan, sevgi dolu, pırıl pırıl bir öğretmenimizi kaybettik" dedi.
Seringeç'in cenazesi, helallik alınmasının ardından, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na uğurlandı. Talihsiz öğretmenin uçakla önce Anada'ya, oradan da karayoluyla, yarın öğlende kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği, memleketi Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine götürüleceği bildirildi.


SON FOTOĞRAFINI DAĞDA ARKADAŞI ÇEKTİ


Dürdane Seringeç dağlara gönül vermişti. Pek çok zor zirve tırmanışını gerçekleştirmiş usta dağcılardandı. Dün Bozdağ Şenliği’nde talihsiz kaza sonrası kurtarılamadı. Seringeç’ten geriye dağlarda çekilmiş fotoğrafları kaldı. Bir arkadaşının paylaştığı bu kareler ise ondan geriye kalan son anları böyle ölümsüzleştirdi. Çekimi gerçekleştiren arkadaşının sözleri ise yürek burktu. Arkadaşı fotoğrafın altına yazdığı yorumda, “Yazacak söyleyecek gücüm yok… Kazadan az önce çektiğim bu fotoğraf kaldı yalnızca… Bir de kayarken yüzünde gördüğüm ifade kaldı hafızamda… çok üzgünüm “ diye o acı anı kelimelere böyle döktü.

İzmir'de 19 kişi tipide mahsur kaldıBahri KARATAŞ / İZMİR-DHA