'Dur'madı vuruldu...

Bir polis tutuklandı
İzmir'de, 20 yaşındaki Baran Tursun ve iki arkadaşı ciple giderken, polisin 'Dur' ihtarına uymadı, açılan ateşle öldü. Polis: "15 dakika kovalamaca oldu, barikatta da durmadı, önce uyarı ateşi açıldı."
Başından vurulan Tursun kaldırıldığı hastanede öldü. Gözaltına
alınan iki polis memurundan cipe ateş açan O.A. tutuklandı. Hukukçular,
"Böyle durumlarda sağ yakalamak esastır" diyor.

İZMİR / İSTANBUL - Avcılar'da, iki çocuk babası Feyzullah Ete'nin parkta bira içtiği için polis tekmesiyle öldürülmesinden iki gün sonra, faili polis olan bir cinayet haberi de İzmir'den geldi.
20 yaşındaki Baran Tursun, iddiaya göre, 'Dur' ihtarına uymayıp aracıyla polis barikatını aşınca, 'tekerine sıkılan kurşunun sekip isabet etmesi' sonucu öldü. Tursun'un cipine ateş açan polis memuru O. A. tutuklandı.
Üç arkadaş; Baran Tursun, Atilla Doğan ve Emre Ökçelik, önceki gece saat 03.00 sularında, Tursun'un kullandığı ciple Karşıyaka'da, Smyrna Meydanı'nda durdurulmak istendi. İddiaya göre, 'Dur' ihtarına uymayan gençler Bornova'ya doğru gitti.
15 dakika süren kovalamacadan sonra, polisin barikat kurduğu Manas Bulvarı Tekel Depoları önüne gelindi. Görgü tanıklarının ifadesine göre Tursun, barikatta durmayıp cipi polisin üzerine sürdü ve barikatı geçti. İddiaya göre bunun üzerine, cipi takip eden polisler V.A. ve O.A. ateş açtı. Kurşunlaran biri Tursun'un başına isabet etti. Tursun direksiyon kontrolünü yitirip önce yol ortasındaki ağaca, sonra elektrik direğine çarparak durdu. Tursun ölürken, araçtaki Doğan ve Ökçelik gözaltına alındı. Olayla ilgili gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen iki polis memurundan cipe ateş açan O.A., nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanırken, havaya ateş eden V.A. savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.
Tursun'un sürücü belgesine geçen haziranda alkollü araç kullanmaktan ikinci kez yakalandığında iki yıl süreyle el konulduğu anlaşıldı. Alkollü oldukları iddia edilen üç arkadaştan Tursun'un, babasından korktuğu için kaçtığı öne sürülüyor. (Radikal, dha)'En son çare silah kullanmak'
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç Dr. Adem Sözüer, polisin kaçak kişileri yakalamak için silah kullanabileceğini ancak bunun sınırlı ve koşullu olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Kaçan kişiyi yakalamak için en son çare silah kullanmaksa yakalamayı gerçekleştirmek amacıyla ve yakalamayı gerçekleştirecek ölçüde kullanılabilir. Bu kuşkusuz ki, kişinin sağ olarak ele geçirilmesi anlamına gelir."
Prosedür nasıl?
Polisin silah kullanma yetkisini genişlettiği için eleştirilen ve geçen haziran ayında yürürlüğe giren Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'nda düzenleniyor: "Polis, silah kullanmadan önce kişiye duyabileceği şekilde 'dur' çağrısında bulunur. Kişinin çağrıya uymayarak kaçmaya devam etmesi halinde, uyarı amacıyla silahla ateş edilebilir. Buna rağmen kaçmakta ısrar etmesi dolayısıyla ele geçirilmesinin mümkün olmaması halindeyse kişinin yakalanmasını sağlamak amacıyla ve sağlayacak ölçüde silahla ateş edilebilir."