@ismailsaymaz

Durmak ve gözkapaklarını kırpmak suretiyle polise direnmek!

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Meydanı’nda, ‘durma’ eylemine katıldığı için gözaltına alınan ilk 17 kişi, 5 saat tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Ancak ‘#duranadam’ hastag’i, örgüt unsuru olarak tutanağa girdi! Serbest bırakılanlar, birbirlerini tanımadıklarını, eylem alanında yan yana geldiklerini ve gözkapaklarını açıp kapamak dışında bir hareket yapmadıklarını belirtti. İçişleri Bakanı Muammer Güler dün gün içinde ‘durma’nın trafiği ve genel hayatı engellemedikçe serbest olduğunu açıkladı, ancak gün içinde Duran İnsanlara yönelik gözaltılar sürdü. Taksim’de 5 kişi daha gözaltına alındı.
Taksim’de performans sanatçısı Erdem Gündüz’ün sağında solunda duranlardan aralarında Avukat Tuncay Yılmaz’ın da bulunduğu, ikisi avukat, 17 kişi dün gözaltına alıp Karaköy Polis Merkezi’ne götürüldü. 5 saat karakolda tutulan Duran İnsanlar saat 10.00 sularında serbest bırakıldı. Avukat Yılmaz çıkışta ‘polis şiddetini alaycı bir biçimde protesto için’, ‘tek başına’ eyleme katıldığını belirterek “Millet meydanda bekliyordu. Polis de sandalyede oturuyordu. 15 dakika bekledik. Polisler yürüdü ve bana, ‘Sizi gözaltına almak istiyoruz’ dediler. ‘Hay hay’ dedim” diye anlattı. 

İşte tutanak 

Tutanağın düzenlenmesine bizzat katıldığını belirtti. Yılmaz’ın anlatımına göre tutanakta şu ifadeler yer alıyor: “Duranadam hashtag’iyle Twitter ’dan haber alıp beraber hareket eden insanlar Taksim Meydanı’nda buluştu. İnsanların sayısı 500-600 kişiyi bulunca kontrol edilmeye başlandı. Aralarında birkaç kişinin ‘Bize saldıran polis karşıda, ne duruyorsunuz’ demelerine rağmen kimse buna itibar etmedi. Olduğu yerde durmaya devam etti. Sayı kalabalıklaşınca muhafaza altında aldığımız insanlar mukavemet ve saldırı göstermeksizin polise direndikleri için gözaltına alındılar.”
“Direnmeden durduk” Yılmaz, her ne kadar 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet iddiasıyla işlem yapılmış olsa da bunun usule uymadığını vurguladı.