Durmuş: Amaç partiyi yıpratmak

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, bekâret kontrolünü zorunlu kılan yönetmeliği protesto eden hemşirelerle kavga ederken...

ANKARA - Sağlık Bakanı Osman Durmuş, bekâret kontrolünü zorunlu kılan yönetmeliği protesto eden hemşirelerle kavga ederken, yönetmeliğin sert tartışmalara yol açmasının arkasında 'MHP aleyhtarı kampanya' olduğunu ileri sürdü. Durmuş, yönetmeliğe karşı çıkan Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Buyan Doğan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Doğan ile tartışan Durmuş, "Temel eğitimin 11 yıla çıkarılacağı bir ülkede ortaöğretim kurumlarına 'evliydi, duldu, bekârdı' diye öğrenci sınırlaması getirilmesi yanlıştır" dedi.
Durmuş, Milli Eğitim Bakanlığı'nın disiplin yönetmeliğine göre ortaöğretimde okuyan öğrencilerin iffetsizlikle suçlanmaları halinde okuldan atıldıklarına dikkat çekti. Durmuş, kendi çıkarttığı yönetmelikte öğrenciye açık liseyi bitirme şansı verildiğini söyledi. Yönetmeliğin basında yanlış yansıtıldığını savunan Durmuş, şöyle konuştu: "Sağlık meslek liselerinde okuyan hiçbir öğrencimizi hiçbir öğretmenimiz, hiçbir disiplin kurulu, hiçbir müdür bekâret kontrolüne gönderemez. Bu kadar. Biz bunu insan hakkına tecavüz olarak kabul ediyoruz. Bu bizim anlayışımız. Biz buradaysak sigorta var demektir. Bu yönetmeliğe rağmen sigorta vardır. Hatta daha ötesini söyleyeyim, bizim insanımızda nişanlılık, söz kesme, erken yaşlarda olabilir. Siz nişanlıların arasına mı gireceksiniz, olur mu böyle şey. Ben bunu doğru bulmuyorum ama taciz olayları oluyor, cinsel istismar oluyor, bunun tedbirini almamız lazım."
Bacı kavgası
Heyetteki hemşirelerin genç yaşta sahaya gönderilen sağlık çalışanlarına taciz ve tecavüzde bulunulduğunu söylemesi üzerine
Durmuş, "Yani bizim çocukların iffetinden emin değil misiniz? Yani bizim 17 yaşındaki çocuklarımız gittiği her yerde tecavüze mi uğruyor?" diye çıkıştı ve taciz ve tecavüzün söz konusu olmadığını, olanların da hukuka başvurmasını söyledi.
MHP aleyhtarları var
Sağlık Bakanı Durmuş, yönetmeliğin niçin bu kadar yanlış anlaşıldığının sorulması üzerine, "Yanlış anlaşılmadı. Biz MHP bakanıyız. Bu ara MHP aleyhtarı kampanyanın arasında arada bize de saldırı atışları oluyor" dedi. Hemşireler Durmuş'u Abdi İpekçi Parkı'nda yaptıkları gösteriyle de protesto etti.
'Bakan röntgencilik yapıyor'
Halime Güner (Uçan Süpürge Kadın Örgütü yöneticisi): Türkiye'de zaten kadınlara, genç kızlara önyargılı bir yaklaşım var. Bizim röntgencilikle somutlaştırdığımız bu yaklaşımı hükümetin bir bakanı rahatlıkla sergilemekten kaçınmıyor. Bu röntgenci bakanın başımızdan alınması şart.
Prof. Sevil Atauz (HÜ Sosyal Hizmetler Yüksekokulu öğretim görevlisi): Bekâret kontrolünü gündeme getirmek ve bunu ahlakla bağdaştırmak toplumun ilkelliğine ayna tutuyor. Çocukları böyle kısır bir tartışmanın içine itmek, hepimizin geleceğini karartmak gibi birşey. Eğitim reformu bu mu? Topluma sağlıklı mesajlar verilmesini sağlamak çok da zor olmasa gerek.
İlkim Öz (Çocuk psikoloğu): Bekâret kontrolünü gündeme getirmek düpedüz çocuklara saldırmaktır. Bugün toplumda kendine güvensiz, başarısız çocuklar varsa ne yazık ki tüm sorumluluk onların kişiliğiyle değil de cinsiyetleriyle ilgilenen zihniyette. Bu zihniyet de öyle sakat ki, çocukları kendilerine karşı suçluluk duygusuna itecek kadar onları yaralıyor. (Radikal, aa)