'Durmuş padişah gibi'

Son günlerde basında yer alan Sağlık Bakanlığı'na yönelik yolsuzluk iddiaları Meclis'te tartışmalara neden oldu.

ANKARA - Son günlerde basında yer alan Sağlık Bakanlığı'na yönelik yolsuzluk iddiaları Meclis'te tartışmalara neden oldu.
Sağlık Bakanlığı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece kabul edilirken, bakanlığa ilişkin yolsuzluk tartışmaları gündeme geldi. DYP'li Konukoğlu, Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un, kendi kurduğu TÜRKSEV adlı vakfa para aktarmasıyla ilgili haberleri anımsatarak şöyle konuştu: "Bakan basındaki tiplemeleri doğrultusunda bakanlıktaki yönetimiyle padişahları andırır şekilde unutulmaycak işler yaptı, ama sağlık adına hiçbir şey yapmadı."
Durmuş ise eşinin, kendisinin ve çocuklarının
üzerindeki malvarlığının bir araba ve 1993'den beri devam eden Ankara'ya 26 km mesafede bir kooperatif evi olduğunu açıkladı. Bakanlıktaki mevcut Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nın bakanlığın eski bürokratları tarafından kurulduğunu belirten Durmuş, buradaki bakanlığın denetim mekanizmasının da göstermelik olduğunu söyledi. Durmuş "Zimmetine para geçiren bakan şerefsizdir, haysiyetsizdir" dedi.
Kendinden önceki dönemlerde de bir milyon doları aşkın paranın Sağlık Bakanlığı dışında vakıflara aktarıldığını öne süren Durmuş, suçlamalarını şöyle sürdürdü: "Bazı bakanlar tarafından bazı basın mensuplarına sarı zarf içinde ödenek verilmiştir" dedi.