Durmuş: Şarbon tehdidi yok

Türkiye için şarbon tehdidinin söz konusu olmadığını belirten Sağlık Bakanı, basını 'birilerinin aklına karpuz kabuğu düşürmekle' suçladı.

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Türkiye'de nükleer ve biyolojik tehdide karşı özel bir hazırlık yapmaya gerek olmadığını bildirirken, şarbonla ilgili bir soru üzerine, "Böyle bir tehdit söz konusu değil. Birilerinin aklına karpuz kabuğu düşürüyorsunuz" dedi.
Durmuş, Numune Hastanesi'nin 2001-2002 Eğitim yılı açılış töreninin ardından gazetecilerin nükleer ve biyolojik silahlar ve şarbon tehdidi ile ilgili sorularını yanıtladı.
Durmuş, nükleer ve biyolojik silahlara karşı önlem alınıp alınmadığının sorulması üzerine, önce bu sorunun Milli Savunma Bakanı'na sorulması gerektiğini söyledi, ardından da, "Silahların yan etkileri konusunda hazırlık yaparız. Ama silah işi bizim işimiz değil" dedi. Durmuş, Türkiye'nin nükleer ve biyolojik silahların etkisine karşı hazır olup olmadığını soran gazeteciye, "ABD hazır mıydı? ABD'de uçak saldırısı oldu. Türkiye'nin sanayisi zaten o konuda hazır. Şu an o tür hazırlığa gerek yok. Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi'nin eğitim verdiği gruplar vardır. Özel bir
hazırlığa gerek yok" yanıtını verdi.

ŞARBON SORUSU KIZDIRDI

Türkiye'de şarbon tehditi olup olmadığını soran bir gazeteciye Durmuş, "Bu, tabiri caizse, karpuz kabuğu getiriyorsunuz birilerinin aklına. ABD'de altı vaka görülmüş. Önemli bir pay değil. Türkiye'de hayvansal bulaşma nedeniyle şarbon görülmekte ve tedavi edilmekte. Böyle bir tehdit söz konusu değil. 'Bize de yapın' der gibi bir soru oluyor bu" eleştirisini yöneltti.