Durmuş: Şüpheli zarfları yakın

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, şarbon bakterisi taşıdığından şüphelenilen zarfların ateşe atılıp imha edilmesini önerdi.

Dünya, şarbon paniği nedeniyle alarma geçip bilimsel tedbirleri devreye sokarken, Sağlık Bakanı Osman Durmuş, şarbon bakterisi taşıdığından şüphelenilen zarfların ateşe atılıp imha edilmesini önerdi.
Şüpheli her zarfın tetkik edilmesinin milyonlarca liraya mal olacağını belirten Durmuş, "Her bir tebeşir tozu için bu ülkenin ödeyecek milyonlarca lirası mı var ki?" dedi.
Sağlık Bakanı Osman Durmuş, şüpheli zarflarla ilgili tedbirin, zarfları elden ele dolaştırmamak, devletin resmi kurumlarıyla özel kuryelerle taşımamak olduğunu belirterek, "Sonuçta bu bomba niteliğinde ise orada kimseye zarar vermeden yok edilmelidir" diye konuştu.
Durmuş, şarbon konusunda yaptığı açıklamaların çok ters yansıtıldığını belirterek, şöyle devam etti:
"Dünyada terörü yönlendirenlerin belli bir mantık silsilesi vardır. Terör, eğer zarfla bir şey gönderiyorsa tahrip etmek için gönderiyor. Bir bakıma biyolojik bombalar gönderiyor. Tedbir, bunu elden ele dolaştırmamak, devletin resmi kurumlarıyla özel kuryelerle taşımamaktır. Bunun içinde karbon mu, klor mu var, ne varsa var...
Sonuçta bu, bomba niteliğindeyse orada kimseye zarar vermeden yok edilmelidir. Bu, kabul edilebilir bir şaka değil. Bu şakanın tüm topluma duyurulması, terör örgütlerine hizmet etmekten başka bir şey değildir.
Haber alma hürriyeti insanlığın vazgeçilmez hakkıdır. Sizin mektupla haberleşmenizi bozmaya çalışıyorlar. Şimdi posta havalelerini kaldırırsak, bunun ekonomik kayıplarını düşünebiliyor musunuz?"
Şarbon konusundaki haberleri de eleştiren Durmuş, haberleşme hürriyetini kullanan devletin resmi kuruluşları ile özel kuruluşların, basın ahlak ilkelerinin ötesinde insan olma ölçütlerine de uymalarını istedi. Durmuş, "Türk toplumu üzerinde bu kadar baskı varken, 'ben ne zaman öleceğim, şarbon mu olacağım?' baskısını yaratmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi.
Durmuş, vatandaşlara da "Dostlarınızı seviyorsanız, haberleşmek istiyorsanız, lütfen zarfın üstüne el yazınızla en azından gönderinin adını yazın" önerisinde bulundu.
Emniyet yetkililerine de bir duyuruda bulunmak isteğini söyleyen Bakan Durmuş, "Gelen ihbarları gördüğünüzde bunun içinde barut, patlayıcı, yanıcı bir madde olabileceğini varsayarak -şarbondan vazgeçtim- bunu kendinizden 20 santimetre daha uzaklıktaki bir ateşin içine atıp, yok etmek meseleyi çözecektir" diye konuştu.
Basın mensuplarından bu tür yayınlar yapmamalarını isteyen Durmuş, şunları söyledi:
"Ben de buradan çıkınca, 'Gazetelerin arasına mikrop atmışlar, gazete almayın' desem, bu ülkeye en büyük zararı yapmış olurum. Bunu yapma hakkım yoktur. Bende olmayan hakkın bir başkasında da olmadığını düşünmemiz lazım."