'Dursun Çiçek kahvaltıdaydı'

'Dursun Çiçek kahvaltıdaydı'
'Dursun Çiçek kahvaltıdaydı'
'Gizli tanık Efe', otel kayıtları silinemediği için Dursun Çiçek isimli bir başka kişi bulunarak Erzincan'da kalmış gibi gösterildiğini öne sürdü.
Haber: SALİH AYDIN / Arşivi

İrticayla Mücadele Eylem Planı Davası’na ‘gizli tanık Efe’nin ifadeleri damga vurdu. Dursun Çiçek’i, Erzincan’da düzenlenen yaklaşık 15 albayın katıldığı toplantıda gördüğünü söyleyen Efe, İlhan Cihaner’in otel kayıtlarını silemediği için Çiçek’le aynı isim ve soy ismi taşıyan başka birini bularak, otelde o kalmış gibi gösterdiğini iddia etti. İlhan Cihaner’i rütbeli askerlerle beraber kahvaltı yaparken gördüğünü askerlerden birinin de albay Dursun Çiçek olduğunu söyleyen ‘Efe’, seminere İstanbul ve Ankara ’dan katılan subayların Erzincan’daki otellere Cihaner’in yerleştirdiğini iddia etti.

‘Asıl hedef Gülen cemaati’
Erzincan bölgesinde bir dönem cumhuriyet savcılığı da yaptığını açıklayan Efe, Cihaner ve 3. Ordu’da görevli birçok istihbaratçı subay ve astsubaylarla birlikte düzenlenen av partileriyle sıkı ilişkiler geliştirdiklerini anlattı. Efe, Cihaner’in başkanlık yaptığı toplantılarda bir sağ-sol çatışması planlandığını da öne sürdü. Efe, Hanefi Avcı’nın da kendisini arayarak, “Ben Saldıray Berk’e de Recep Gençoğlu’na da kefilim burada büyük bir tuzak var. Gel beraber hareket edelim” dediğini öne sürdü. Gizli tanık ayrıca “İsmailağa cemaati operasyonu bir denemeydi. Ona (Cihaner) göre büyük balık, Gülen cemaatiydi” dedi.

Çelişkili ifadeler
Gizli tanık, planı deşifre ettiği için PKK ’nın 7 bin 200 kişilik dağ kadrosunun bulunduğu bir ilçeye (PKK’nın toplam dağ kadrosundan daha yüksek bir rakam) tayininin çıkarıldığını da öne sürdü. Efe, sanık Çiçek’in, “Beni net olarak hatırladığınızı söylüyorsunuz. Üzerimde ne renk elbise vardı?” sorusuna, “Yeşil renkli bir elbise vardı” yanıtını verdi. Çiçek “Ben denizciyim” deyince gizli tanık Efe “Pardon diğerleri yeşildi, sizde beyaz vardı” diye devam etti. Sanık Dursun Çiçek de, “Denizciler beyaz giymez ocak ayında, siyah giyer” ifadesini kullandı.