Dursun Karataş Hollanda'da öldü

DHKP-C'nin yıllardır aranan lideri Dursun Karataş, kanser tedavisi gördüğü Hollanda'da öldüDHKP-C örgüt lideri ve terör suçuyla aranan Dursun Karataş öldü. Karataş'ın kanser tedavisi gördüğü Hollanda'da yaşamını yitirdiği belirtildi. Karataş hakkında daha önce de ölüm haberleri çıkmış ve yalanlanmıştı.

Terör örgütünün Brüksel'deki "temsilcisi" Bahar Kimyongür, haberi doğruladı. Yasadışı DHKP-C örgütü, bu sabah yayımladığı bildiride Karataş'ın vefat etiğini duyurdu. Örgüt, "Karataş, son altı güne kadar görevlerinin başındaydı. Ölümüne dek herşeyi planladı" ifadesini kullandı.

Karataş'ın ölüm haberini uzun bir bildiriyle duyuran örgüt, "Halkımız, yoldaşlarımız!" başlığıyla yayımladığı bildiride "Önderimiz 10 yıldır kanser tedavisi görüyordu. Tedavisi için gereken herşey yapıldı; fakat bilimin ve doğanın sınırları vardı. O sınırlarda kaybettik onu. Son 6 güne kadar da görevinin başındaydı. Kendi ölümü dahil, her şeyi planladı" ifadeleri kullanıldı.

AİLESİ: İSTANBUL'A GETİRTECEĞİZ

Karataş'ın avukatı Taylan Tanay ve ailesi, Karataş'ın ölümüne ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.  Tanay, Hollanda'da bulunan ve kanser tedavisi gören Karataş'ın dün sabah saat beş sıralarında hayatını kaybettiğini belirterek, Karataş ailesinin, defin işleminin İstanbul'da yapılmasını istediklerini anlattı. Hollanda'daki bürokratik işlemlerin devam ettiğini ve bu işlemler tamamlanınca İstanbul'a getirilmesinin netleşeceğini söyledi.


DURSUN KARATAŞ KİMDİR?

Karataş 1953 yılında Elazığ'da doğdu. 1978'de İstanbul Teknik Üniversitesi Derneği'nde Devrimci-Sol fraksiyonunu kurdu. Örgüt, o dönemde eski başbakan Nihat Erim ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ı öldürdü. 12 Eylül harekatından sonra 30 Eylül 1980 tarihinde yakalanan Karataş, 3 Kasım 1980'de tutuklandı. Yargılanma sonucu idama mahkum oldu, cezası müebbete çevrildi. Dokuz yıl cezaevinde kalan ve bu süre içinde örgütü cezaevinden yöneten Karataş, 25 Ekim 1989'da Bayrampaşa Cezaevi'nden, örgütün ikinci ismi Bedri Yağan'la birlikte firar etti. Avrupa'ya kaçtı ve bugüne kadar Almanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde, sahte kimlikle ve kaçak olarak yaşadı. Örgüt 1994'de siyasi temeli olan Mahir Çayan liderliğindeki THKP-C'den esinlenerek DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi ve Cephesi) adını aldı. Karataş, 9 Eylül 1994'de Fransa'da yakalandı ve dört ay cezaevinde kaldıktan sonra 26 Ocak 1995 tarihinde serbest bırakıldı.

210 CİNAYETLE SUÇLANIYORDU

"Binbirsurat" veya örgüt içindeki adıyla "Dayı" olarak bilinen Dursun Karataş İnterpol tarafından 174 ülkede yaklaşık 150 ayrı suçtan aranıyordu. Karataş'ın talimatıyla düzenlenen eylemlerde, 95 emniyet mensubu, 29 asker, 85 vatandaşın öldürüldüğü, 378 güvenlik görevlisi ve vatandaşın yaralandığı öne sürülüyor. Karataş'ın ölüm emrini verdiği yüzlerce kişi arasında eski başbakanlardan Nihat Erim, eski Gümrük Bakanı Gün Sazak, eski MİT Müsteşarı Hiram Abas, Özdemir Sabancı, emekli orgeneraller Adnan Ersöz ve Hulusi Sayın, emekli ora Kemal Kayacan, emekli yarbay Ata Burcu, eski Adalet Bakanı Mehmet Topaç, eski DGM Başsavcısı Yaşar Günaydın bulunuyor.

 

EMNİYET İNTERPOL'E SORDU

 Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı, sol terör örgütü DHKP-C’nin lideri Dursun Karataş’ın tedavi gördüğü hastanede öldüğü yönündeki bilgileri, resmi yazı ile Belçika İnterpolü’nden sordu. Türkiye’nin Kırmızı Bülten ile aradığı Karataş’ın ölüp ölmediğinin sorulduğu yazıda, Türk medyasında bu yönde bilgilerin yer aldığına da yer verildi.
Terör örgütü DHKP-C’nin başı Dursun Karataş’ın kanserden tedavi gördüğü Hollanda’da dün öldüğü yönündeki haberler üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Resmi ağızdan konuyla ilgili bilgi isteyen emniyet yetkilileri, İnterpol Daire Başkanlığı aracılığıyla Belçika’dan cevap istedi.
Yazıda örgütün Brüksel’deki temsilciliğinden konuyla ilgili bir açıklama yapıldığı yönünde bilgilerin bulunduğu belirtilerek, Türkiye tarafından Kırmızı Bülten ile aranan şahsa ilişkin ölümüne ilişkin detaylı bilgi verilmesi istendi. Yazıda halen terör örgütüne ve örgütün Genel Sekreteri Dursun Karataş’a yönelik hukuki işlemlerin bulunduğu hatırlatılarak, "Bu çerçevede gerek adı geçen terör örgütünün yapacağı faaliyetlerin takibi ve gereken önlemlerin alınması gerekse kayıtların güncellenmesi ve hukuki işlemlerin tamamlanması açısından konuya ilişkin detaylı bilginin acilen bildirilmesi" istendi. (anka, aa)