Duruşmada Ergenekon bombası!

Ergenekon duruşmasında izletilen görüntülere göre Ümraniye'deki bombalar bulunduğunda polisler daha adı konmamış 'Ergenekon'u konuşmuş. Ancak 'diyalogların' gerçek olup olmadığı henüz belirsiz

İSTANBUL - Ümraniye’de bulunan bombaların Ümraniye Asayiş Büro Amirliği’nde kayıt altına alınan görüntüleri dün Ergenekon duruşmasında izlendi. Görüntülerde, henüz gündemde olmayan ‘Ergenekon’ ismi geçiyor. İzlenen görüntülere göre bir polis, “Soruşturma Ergenekon olduğu zaman s hâkimi, savcıyı” diyor. Konuşmalarda olay yeri inceleme ekibindeki görevli polislerin, tutanağı olay yerinde değil, büroda tuttukları anlaşılıyor. Bir polisle bombaların Genelkurmay’a ait olduğunu öne sürüp, Genelkurmay’ın ülkeyi kutuplara ayırmaya çalıştığını öne sürüyor. Ancak polis oldukları sanılan kişiler arasındaki diyalogların, görüntülerin orijinal halinde mi bulunduğu yoksa sonradan yüklenmiş sahte diyaloglar mı olduğu konusu, yapılacak inceleme sonrasında anlaşılacak.
Ergenekon davasının dünkü 85. duruşmasında tutuklu sanıklardan Oktay Yıldırım söz alarak Ümraniye’de Haziran 2007’de bir gecekondunun çatısında ele geçirilen el bombalarının Ümraniye Asayiş Büro Amirliği’nde kayıt altına alınan görüntülerini duruşma salonunda izletti. Görüntülerde polislerin konuşmalarının yer aldığını ifade eden Yıldırım, bu konuşmalara göre olay yeri inceleme ekibindeki görevli polislerin, olay yeri tutanağını olay yerinde değil Asayiş Büro Amirliği’nde yazdıklarının anlaşıldığını söyledi.
Yıldırım, görüntülerde konuşan kişilerin ‘Ergenekon’ ismini telafuz etmelerine dikkat çekerek, “Henüz Ergenekon isminin telaffuz edilmediği zamanlarda, polisler bu isimden haberdar. Görüntüler “Soruşturma Ergenekon olduğu zaman s hâkimi, savcıyı” şeklinde küfürlü bir şekilde geçiyor” dedi. Görüntülerde altyazı olarak da verilen bazı sözler şöyle:
- .. Genelkurmay var bunun altında.
- O... çocuğu.
- Genelkurmay başkanı gerçekten toplumu kutuplara ayırdı.
- Allah’tan hâkimler çok iyi.
- Profesyonel olun. 
- Olay yeri tutanağı olay yerinde tutulur.
- Olay yeri tutanağı bilgisayarda yazılır mı ?
- Bir şey olmaz.
- Olur mu ?
- Filmlerde yapıyorduk ya.
- Olay yeri tutanağı.
- Hani adam diyor ki bilgisayarı nerede buldun olay yerinde diyecek sana.
- Bilgisayarı nerede buldun
- Mahkemeye deyin ki olay yerinde tutulan tutanak
- Olay yerinde alınan notlardan sonra
- Ama şöyle de düşünülür yani orada not şeklinde almış burada yazmış olabilir. Yani olay yerinde aldığı notlardan sonra büroda tutanak tutulmuş olabilir.
- Soruşturma nasıl?
- Soruşturma Ergenekon olduğu zaman s...rim hâkimi savcıyı  (gülüyor).
Göksel’in kasası arandı
Bu arada ocak ayında Ergenekon operasyonunun 11 dalgasında gözaltına alınıp bırakılan araştırmacı Erhan Göksel’in Ankara’da bir banka şubesindeki kiralık kasası, polis tarafından incelendi. Beş saat süren ve avukatların da eşlik ettiği incelemede polis ekiplerinin, delil olarak herhangi bir şey almadığı öğrenildi. (Radikal)