@ismailsaymaz

Duruşmada horlayan hakime soruşturma başlatıldı

Duruşmada horlayan hakime soruşturma başlatıldı
Duruşmada horlayan hakime soruşturma başlatıldı
'Hayata Dönüş Operasyonu'na ilişkin görülen yargılama sırasında uyuyup horlayan hakim hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) soruşturma başlattı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Ümraniye Cezaevi’nde altı kişinin öldüğü ‘Hayata Dönüş Operasyonu’na ilişkin Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yargılama sırasında uyuyup horlayan Hakim Mehmet Ali Önen hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) soruşturma başlattı.

Hakim Önen’i şikayet ederek soruşturma açılmasını sağlayan Avukat Güçlü Sevimli, “Bu dava sekiz yıldır sürüncemede bırakılıyor. Hiçbir talebimimiz kabul edilmiyor. Asıl tepkim bunaydı. Horlama, bardağı taşıran damla oldu” dedi.

Ümraniye Cezaevi’nde, biri asker altı kişinin öldüğü operasyona ilişkin 267 askerin ‘kötü muamelede bulunmak ve ölümlere neden olmak’ savıyla Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 20 Ocak 2012’de görülen duruşması sırasında, bugüne kadar adliye salonlarında örneğine pek rastlanılmayan bir sahne yaşandı. Üye Hakim Mehmet Ali Önen, duruşmada uyuyakalıp horlamaya başladı. O an salonda tesadüf eseri, müdahil avukatların “Sekiz yıldır bir arpa boyu yol alınamıyor. Taleplerimiz reddediliyor” gerekçesiyle İstanbul Barosu’ndan çağırdığı gözlemci avukat Nurdan Düvenci de vardı. Düvenci, o anı raporuna şöyle aktardı:

“Avukat Sevimli talepleri dile getirdiği sırada heyetin olduğu tarafta horultu sesleri duyuldu. Sevimli’nin horultu sesinden rahatsızlık duyarak konuşmasını kestiği gözlemlendi. Bunun üzerine avukat sesin nereden geldiğini anlamaya çalıştı. Mahkeme başkanının sağ tarafında oturan heyetteki üye hakimden geldiği fark edildi. Hakimin önünde bilgisayar monitörü olduğundan yüzü görülemedi. Başkan, hakimi kastederek ’Rahatsızlığı var, o yüzden’ diyerek avukattan devam etmesini istedi. Daha sonra üye hakim mübaşirden su isteyerek ilaç içtiği gözlemlendi.”

HSYK‘DAN SORUŞTURMA İZNİ

Sevimli, gözlemci raporunu alarak, Önen hakkında HSYK’ya şikayette bulundu. HSYK 3. Dairesi de soruşturma izni verdi. Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hayri Kaynar da soruşturmacı olarak atandı. Hakim Kaynar, ilk iş olarak Sevimli’nin ifadesine başvurdu. Sevimli, ifadesinde şunları söyledi:

“Ayağa kalkarak çeşitli taleplerde bulundum. Mahkeme kürsüsünün olduğu taraftan horlama sesi geldi. Kafamı kaldırıp kürsüye doğru baktığımda başkanının sağ tarafından bulunan en kıdemli üye idi, kafası öne doğru düşmüş bir şekilde horlayarak uyuyordu. Duraksadım, sözlerimi kestim. Mahkeme başkanına döndüm, ben döner dönmez başkan da horlayarak uyuyan üyeyi dürtüp uyandırdı. Hakim bey uyandı ve bana dönerek, ‘Siz bana bakmayın, ben sizi dinliyorum’ dedi. Herhangi bir şey söylemedim. Mahkeme başkanı da bana dönüp horlayan hakimin rahatsız ve hasta olduğunu, bu sebeple uyuduğunu söyledi.”

Radikal’e açıklama yapan Avukat Sevimli yalnızca horlayan hakimden değil, davayı sekiz yıldır sürüncemede bıraktığını iddia ettiği tüm heyetten şikayetçi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Dava ilk açıldığı günden beri talepte bulunuyoruz. Mahkeme sürekli reddediyor. İki yıl önce dosyaya Bayrampaşa’daki Tufan Planı gibi, Ümraniye’de uygulanan iki ayrı müdahale plan ulaşmıştı. Planların üzerinde, operasyona katılan askerlerin isimleri yazılıydı. Fakat planlara ilişkin işlem yapılmadı. Tek bir yazı bile yazılmadı. Taleplerimiz gerekçe gösterilmeden reddedildi. Sanıkları duruşmaya bile çağırmıyorlar. Yaklaşımları çok taraflı. Benim asıl şikayetim bundandı. Horlama, bardağı taşıran damla oldu.”