Duruşmada iki savcı kapıştı

Yücel Aşkın davası

Aşkın, savcıları da böldü.


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın davasında yargı tarihine geçecek bir olay yaşandı. Duruşmaya çıkan iki savcıdan biri beraat isterken, diğer savcı karşı çıktı.

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü (YYÜ) Prof. Dr. Yücel Aşkın'la dokuz görevli hakkında 'çete kurmak, ihaleye fesat, ayrımcılık, özel hayatın gizliliğini ihlal' suçlarından açılan ve her aşaması tartışılan davada, yargı tarihine geçecek bir gelişme daha yaşandı. Duruşmaya çıkan iki savcıdan biri, mütalaa verip Aşkın ve arkadaşları hakkında tüm suçlardan beraat isterken, diğer savcı "Mütalaa hazır değil" diyerek buna karşı çıktı. Mahkeme, beraate itiraz eden savcıya süre verdi, Aşkın'dan şikâyetçi olanların avukatı beraat isteyen savcıyı suçladı.
14 Ekim 2005'te evine yapılan baskının ardından 76 gün tutuklu kalan rektör Aşkın'la arkadaşlarının yargılanmasına dün Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Sanıklar Aşkın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Genel Sekreter Yardımcısı Salih Yurtkuran ve Özel Güvenlik Şube Müdürü Saffet Kara ve Yazıişleri Müdürlüğü Bilgi İşletmeni Bülent Şahin duruşmaya katıldı. Soruşturmayı birlikte yürüten savcılar Akın Karakaş ve Sezgin Kanmaz birlikte kürsüdeydi.
Duruşmada yargı tarihinde örneğine az rastlanan bir gelişme oldu. İlk olarak söz alan Savcı Kanmaz, mütalaasında 'soruşturma ve kovuşturma evresinde toplanan delillere göre sanıkların suç işlemek için örgüt kurduklarının tespit edilemediğini, sanıkların ayrıca cebir ve tehditte bulunduklarına ilişkin bir delilin dosyada bulunmadığını' belirterek tüm sanıkların beraatine karar verilmesini istedi. Savcı Kanmaz, diğer suçlamalarla ilgili mahkemenin görevsizlik kararı vererek dosyanın YÖK'e gönderilmesini talep etti.
'İtirazım var!'
Kanmaz'dan sonra söz alan savcı Karakaş, '51 klasörden oluşan dosyanın tamamını inceleyemediğini, bu nedenle de savcı Kanmaz'ın mütalaasına katılmadığını' açıkladı. Savcı Karakaş, bu nedenle de kendi mütalaasını tamamlayabilmek için mahkemeden süre istedi. Sanık avukatlarıysa iki savcının duruşmaya çıkmasının usule aykırı olmadığını, ancak mütalaasında beraat ve görevsizlik isteyen savcının mütalaası yönünde karar verilmesini talep etti. Diğer savcının itirazına rağmen savcı Kanmaz'ın mütalaasını açıklaması, Aşkın'ı şikâyet eden müdahil tarafın avukatlarınca tepkiyle karşılandı.
'Her aşamada bulundum'
Bu tepki üzerine söz alan savcı Kanmaz, "Dosya ayrıntılı incelenirse davanın önceki aşamalarında görev aldığım belli olacaktır. Dosyayı, duruşma saatine kadar inceleyip mütalaamı hazırladım. İş bölümüne göre de duruşmaya çıkma görevi bana aittir" dedi.
Tartışmadan sonra ara karar veren mahkeme, beraat ve görevsizlik isteyen Savcı Kanmaz'ın mütalaasıyla yetinmedi ve savcı Karakaş'a mütalaasını hazırlaması için süre tanıyarak duruşmayı erteledi.