Düşen helikopter balonla çekildi

Düşen helikopter balonla çekildi
Düşen helikopter balonla çekildi

22 metre derindeki helikopter, balonlarla yüzeye çekilip dev vinçle çıkarıldı. Ardından kaza nedeni için incelemeye yollandı. FOTOGRAF: YAŞAR ANTER / DHA

MUĞLA - Su almaya çalışırken Muğla’nın Milas ilçesindeki Geyik Barajı’na düşen yangın söndürme helikopteri, kazadan bir hafta sonra sudan çıkarıldı.
Kurtarma çalışması için önce helikopteri barajdan çıkaracak dev vincin enkazın bulunduğu noktaya yaklaşabilmesi için göle toprak dolgu yapıldı. Göle giren altı dalgıç, her biri 5 ton ağırlık kaldırma kapasitesine sahip iki balonu helikopterin pervanesine bağladı. Şişirilen balonlarla helikopterin 10 metre derinliğe çıkması sağlandıktan sonra, kaza sırasında pervanesinin üzerine düşen helikopter ters çevrildi. Gövdesine iki balon daha bağlanan helikopter, balonlarla gölün yüzeyine çıkarıldı. Yaklaşık 7 ton ağırlığındaki helikopter, dev vinç kullanılarak karaya alındı.

Kaza nedeni araştırılacak
Helikopter, kaza nedeninin anlaşılması için savcı gözetiminde Türk ve  Ukraynalı sivil havacılık uzmanlarınca incelenecek. Helikopteri barajdan çıkaran ekibin, İstanbul’daki Terkos Gölü’ne düşen söndürme uçağını çıkarma çalışmalarına da katıldığı öğrenildi.
Rus yapımı helikopter 18 Haziran’da düştü, üç Ukraynalı pilot kurtuldu, pilot emekli binbaşı Tanju Tezgel ile orman muhafaza memuru Ali Ekin öldü. (aa)