Düşen kale direği için 270 bin YTL

Bundan sonra valiliklerin gözü, okul bahçelerindeki kale direklerinde olacak! Bursa Valiliği, iki yıl önce ilköğretim okulunun bahçesinde kale direğinin altında kaldıktan...

BURSA - Bundan sonra valiliklerin gözü, okul bahçelerindeki kale direklerinde olacak! Bursa Valiliği, iki yıl önce ilköğretim okulunun bahçesinde kale direğinin altında kaldıktan sonra gözlerinden birini yüzde 100, diğerini de yüzde 90 oranında kaybeden öğrenciye 270 bin YTL tazminat ödemeye mahkûm edildi.
Bursa Mollafenari İlköğretim Okulu'nda eğitim gören 7. sınıf öğrencisi Mehmet Belin'in, beden eğitimi dersinde bahçede top oynarken kafasına kale direğinin düşmesiyle, sol gözünü tamamen, sağ gözünü yüzde 90 oranında kaybetmesi nedeniyle ailenin açtığı dava sonuçlandı. Belin'in ailesinin, Bursa 3. İdare Mahkemesi'nde 'idarenin hizmet kusuru' gerekçesiyle açtığı tazminat davasında mahkeme Bursa Valiliği'nin Belin'e 120 bin YTL maddi, 100 bin YTL manevi, anne ve babaya 15'er bin YTL ve dört kardeşe de 5'er bin YTL olmak üzere 270 bin YTL tazminat ödemesini kararlaştırdı.
Ailenin avukatı Ferdi Çinik, yaklaşık iki yıl önce Bursa 3. İdare Mahkemesi'ne açtıkları davanın yerel aşamada sonuçlandığını, konunun temyiz ve Danıştay süreçlerine taşınmasını beklediklerini söyledi. Mehmet Belin'in yanı sıra, maddi ve manevi olarak yıpranan anne, baba ve kardeşlere de tazminat verildiğini belirten Çinik, "Dava, İdare Mahkemesi'nde sona erdi. Konunun, temyizin ardından Danıştay'a taşınmasını bekliyoruz. Normal şartlarda da yaklaşık bir yıl içinde dosya geri döner. Sürecin tamamlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Mehmet, görme yeteneğinin kaybolmasıyla eve hapsolup kalmış. Davayı kazandığına hiç sevinemiyor: "Evde oturmaktan çok canım sıkılıyor. Hiçbir şey yapamıyorum. Keşke bu olay hiç yaşanmamış olsaydı." Baba Hayrettin Belin de en küçük çocuğunun başına gelen bu olayın tüm aile fertlerini derinden yaraladığını söyledi. Mehmet Belin'in ağabeyi Murat Belin de çok
araştırmalarına rağmen, kardeşinin görme şansının artık kalmadığını öğrendiklerini belirterek, böyle üzücü olayların bir daha yaşanmaması dileğinde bulundu.
24 gün yoğun bakımda kaldı
Mollafenari İlköğretim Okulu'nda eğitim gören 7. sınıf öğrencisi Mehmet, beden eğitimi dersinde bahçede top oynarken kaleye geçmişti. Lodosun etkisiyle kale direği başına düşen öğrenci, ağır yaralı olarak Bursa Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Hastanede, Beyin Cerrahi Reanimasyon Ünitesi'nde tedavi altına alınan Mehmet Belin'in, yoğun bakımdaki 24 günlük tedavisinin ardından sol gözünün tamamen, sağ gözünün de yüzde 90 oranında görme özelliğini yitirdiği belirlenmişti.