Düşen uçak soruşturmasında savcılık ne yapacak?

Düşen uçak soruşturmasında savcılık ne yapacak?
Düşen uçak soruşturmasında savcılık ne yapacak?
Malatya Başsavcılığı'ndan açıklama: ''Böyle bir durum yok'' Soruşturma resen değil suç duyurusu üzerine başlatıldı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, Suriye 'nin düşürdüğü uçak ile ilgili soruşturmanın ''resen'' değil ailenin '' suç duyurusu'' üzerine başlatıldığını söyledi. Başsavcı Sayın, soruşturmayı doğrudan savcılık olarak başlatmadıklarını, şehit pilotların ailelerinin vekaletini alan avukatın suç duyurusu üzerine başlattıklarını dile getirdi.

Tahkikatın halen sürdüğünü bildiren Sayın, soruşturmada şu an için ''takipsizlik'' yada ''kovuşturma'' şeklinde bir karar aşamasına gelmediklerini belirtti. Soruşturmanın halen devam ettiğini kaydeden Başsavcı Sayın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a soruşturma izni için başbakanlığa yazı yazıldığını doğrulamazken, bu konuda ''tahkikat halen sürüyor, böyle bir durum yok'' demekle yetindi. 22 Haziran 2012 günü Akdeniz'de Suriye'nin vurduğu RF-4 eğitim uçağınında iki pilot şehit düşmüştü. şehit pilotlar Hasan Hüseyin Aksoy ve Gökhan Ertan'ın baba ve ablasının vekaletini alan avukat Mehmet Katar'ın 21 Aralık'taki suç duyurusu üzerine Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin soruşturma başlattığı öğrenildi. Konuya ilişkin olarak konuşan Malatya Başsavcısı Sayın, ''Şehit pilotların baba ve ablasının verdiği vekalet üzerine bir avukat suç duyurusunda bulunmuştur. Bu suç duyurusu üzerine tahkikat başlatılmıştır ve halen de devam etmektedir.'' dedi. Uçağın düştüğü 22 Haziran'dan bu yana savcılık tarafından açılmış resen bir soruşturma bulunmadığını dile getiren Sayın, ''Soruşturma aile avukatının suç duyurusu üzerine geçen hafta başlatılmıştır'' diye açıklamada bulundu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a soruşturma izni için Başbakanlığa yazı yazılıp yazılmadığına ilişkin soruya Sayın, ''Soruşturma ailenin başvurusu üzerine açılmıştır ve halen de devam etmektedir. Şu an için böyle bir durum yok'' dedi.

DÜŞEN UÇAK SORUŞTURMASINDA SAVCILIK NE YAPACAK ?

22 Haziran'da Suriye tarafından uçağın düşürülmesinin ardından Genelkurmay Askeri Savcılığı resen idari bir soruşturma başlatırken adli konuda normal savcılık resen (kendiliğinden) her hangi bir soruşturma başlatmadı. 21 Aralık'ta şehit pilotların ailelerinin vekalet verdiği avukatın suç duyurusu başvurusu üzerine başsavcıvekilliği düşen uçakla ilgili soruşturma başlattı. Savcılığın yürüttüğü soruşturma sonucunda ailenin ihmal gerekçesiyle şikayette bulunduğu kurumlar ve kişiler hakkında savcılık takipsizlik yada kovuşturma kararı verecek.