Düşen uçakta 'nükleer' sırlarıyla öldüler

İran'ın Tebriz kentine giderken düşen küçük özel uçakla ilgili iddialar birbirini kovalıyor. Pazar günü Trabzon Havaalanı'ndan kalktıktan kısa süre sonra radardan kaybolan ve...

TRABZON - İran'ın Tebriz kentine giderken düşen küçük özel uçakla ilgili iddialar birbirini kovalıyor. Pazar günü Trabzon Havaalanı'ndan kalktıktan kısa süre sonra radardan kaybolan ve enkazı salı günü bulunan iki kişilik İngiliz uçağının düşüş nedeni henüz saptanamadı. Uçakta ölen İngiliz pilot Mihiael Newman ile Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in emir subayı ve pilotu olduğu belirtilen emekli general Zakaullah Bhangoo'nun cenazeleri, büyükelçiliklerle yapılan temaslara göre ülkelerine yollanacak.
Köprübaşı ilçesine bağlı Arpalı Köyü yakınlarındaki ormanlık alana düşen 'Sky Arrow 650T' tipi uçakta ölen iki kişiden birinin Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in emir subayı, emekli general Zakaullah Bhangoo olması ise olayı esrarengiz hale getirdi.
Ankara'dan Trabzon'a uçan ve buradan da İran'a gitmeyi planlayan Bhangoo'nun, dağların üzerinden geçilmesi gereken bu tehlikeli yolculuk için neden tarifeli seferi değil de sıradan, küçük bir uçağı seçtiği sorusuna yanıt aranıyor. 10 Mayıs'ta Trabzon'a inen uçaktaki pilot ile yolcunun, mahalle arasında küçük bir otelde kalması da kendilerini kamufle etmeye çalıştıkları izlenimi yaratıyor.
Bir başka iddia olarak da, Bhangoo'nun, nükleer teknoloji sahibi olan Pakistan'dan, ABD ve AB ülkelerinin karşı çıkmasına rağmen nükleer teknolojisini geliştirme çabasında olan İran'a nükleer bomba yapımıyla ilgili sırları götürdüğü de ileri sürülüyor. Uçakta nükleer sırların bulunduğu çipler ile atom bombası yapımında kullanılabilecek özel parçalar olduğu da iddialar arasında.
Bakan: İzlendiler
Uçakta ölen iki kişinin kaldığı Nur Otel'in işletmecisi Oktay Sağır'ın, kaza sonrası yaptığı açıklamada, polis ve MİT görevlilerinin, sık sık otele gelerek, haklarında bilgi aldıklarını söylemesi, bu kişilerin izlendiğini ortaya koydu. MİT ve CIA'in, İran'a nükleer teknoloji transferi konusunda işbirliği yaptığı, bu nedenle de söz konusu kişilerin izlemeye alındığı ileri sürüldü. İçişleri Bakanı Osman Güneş de dün iki kişinin izlendiği iddialarını doğruladı. Gazetecilerin, uçağın nükleer madde taşıdığı iddialarını sorduğu Güneş, "Araştırmaları, kendi çerçevesi içerisinde ilgili makamlar yapıyor. Henüz bize iletilmiş bir bilgi yok" dedi. Güneş, "Bu kişiler izleniyor muydu?" sorusuna ise "Evet" yanıtını verdi.
Otomobil yakıtı
Düşen uçağın Trabzon'da yakıt sorunu yaşadığı da ortaya çıktı. Uçakların yakıtını karşılayan Petrol Ofisi'nin havalimanı yetkilileri şu bilgileri verdi:
"Bizde olan tek ürün, Jet A-1 adlı ürün. Düşen uçaktaki kişiler bizden Avgaz adlı yakıttan istedi. Avgaz süper benzinden daha güçlü bir yakıt, yaklaşık 130 oktan. Bizde yoktu. O yakıtı bu bölgede bulmaları mümkün değil. Avgaz kullanan uçağa Jet A-1 verilemez, uymaz.
Uçağa nereden, ne tür yakıt aldıklarını bilmiyoruz. Zaruret durumunda uçaklarda 98 oktan benzin kullanıldığını duydum. Bu yakıt uçağın performansını düşürür. Ancak düşme nedeni budur diyemeyiz. (dha, aa)