Düşmanı tekme-tokatla kovdular

Düşmanı tekme-tokatla kovdular
Düşmanı tekme-tokatla kovdular
Bakan Akdağ Erzurum'un kurtuluş günü etkinliklerine katıldı, gösteriler 'silahsız olsun' dedi, temsili düşman tekme- tokat kovulduErzurum’un İspir İlçesi'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 91’inci yıldönümü törenlerine katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, temsili düşman kuvvetlerinin silahla kovalanması gösterisine izin vermedi. Akdağ’ın “Silah kullanmaya gerek yok” demesi üzerine temsili olarak kurtuluşu canlandıran lise öğrencileri, bu kez düşman askerlerini tekme tokat dövdü. Kurtuluş törenlerinde Bozan köylülerinin oyuncak atlarla yaptıkları bayraklı gösteri de ayakta alkışlandı. Daha sonra hastane ek binasını açan Bakan Akdağ, üniversite hastanelerindeki özel uygulamalara son vereceklerini belirterek, milletten uzak olmakla suçladığı muhalefete yüklendi, belediye başkanı adaylarına destek istedi.
Kurtuluş törenlerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AKP Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, Kaymakam Hüseyin Engin Sarıibrahim, Belediye Başkanı AKP’li Osman Çakır, çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı. Şehit Abdülkerim Turan Caddesi'nde kaymakamlık binası önündeki Atatürk anıtına çelenklerin konulmasının ardından vatandaşların bayramını kutlayan Bakan Akdağ, “Allah o günleri bir daha yaşatmasın” dedi. Törende konuşan Akdağ, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Allah bu millete bir kere daha İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin” sözünü anımsatarak, şunları söyledi:
“Ne acılardan gelerek bugünlere kavuştuk. Dünya değişiyor, yenileniyor. Ve kuşkusuz bizler de Türkiye olarak dünyadaki yerimizi alıyoruz. Bugünkü iftihar tablosunu görmek istemeyenler olabilir. İçinde bulunduğumuz istikrar ortamından rahatsızlık duyanlar olabilir. Ama onlar istemese de Türkiye gelişmiş, kalkınmış, özgür ve demokratik bir ülke olarak yürüyüşüne devam edecektir. Ne demokrasi dışı yöntemlerden medet umarak, ne de krizlere sarılarak gidebilecekleri bir yeri olanlara Türkiye’de alan kalmamıştır. Türkiye içine kapanamayacak kadar büyük bir ülkedir. Filistin’de, Kıbrıs’ta, Kuzey Irak’ta biz sadece dostluğa ve barışa katkı sağladık. Türkiye artık el pençe divan duran bir ülke değildir. Nasıl tarihimizde atalarımız bunu ortaya koymuşsa, bugün de hükümet olarak bu önemli davranışı ayakta tutmayı ziyadesiyle önemsiyoruz.”
Konuşmanın ardından İspir Lisesi öğrencileri temsili olarak kurtuluşu canlandırdı. Ancak Bakan Akdağ’ın Belediye Başkanı Osman Çakır’a “Silah atmalara gerek yok” demesi üzerine milis kuvvetlerini canlandıran öğrenciler bu kez işgalcilere tekme tokat girişti. Kısa süren temsili kurtuluş gösterisinin ardından İspir Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi Havva Erdem, ilçenin kurtuluşunu simgeleyen Türk Bayrağı'nı Bakan Recep Akdağ’a verdi. Bayrağı öperek alan Bakan Akdağ, liseli Erdem’e cumhuriyet altını hediye etti. Törenlerde İspir’e bağlı Bozan köylülerinin oyuncak atlarla yaptıkları gösteri büyük alkış topladı. Beyaz atların boyunlarına bayrak asan Bozan köylülerinin atlı gösterisinden sonra Yunus köylülerinin hazırladığı kukla gösterileri de dikkat çekti. Törenler sırasında Bakan Akdağ yanına çağırdığı 5 yaşındaki Poyraz Yorulmaz’ı kucağına alarak öptü. Tören geçit resmiyle son buldu.

‘ÖZEL UYGULAMALARDAN KURTULACAĞIZ’ Akdağ, daha sonra ilçe merkezindeki 50 yataklı devlet hastanesinin yanında 2 milyon liraya yaptırılan ek hizmet binasının açılışını kurdele keserek yaptı. Burada konuşan Akdağ, üniversite hastanelerinde özel muayene ve özel ameliyat uygulamalarını sosyal devlet prensibi açısından doğru bulmadığını dile getirdi. Bu konuda Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve üniversitelerle görüştüklerini anlatan Bakan Akdağ, “Aslında üniversite hastanelerinde yapılan kanunsuz değil. Ancak ben Sağlık Bakanı olarak bunu doğru bulmuyorum. Nasip olursa bu yıl içinde hazırladığımız bir kanun tasarısını TBMM ve Bakanlar Kurulu’na getireceğiz ve bu meseleden tamamen kurtulacağız” dedi.

BALON İZDİHAMI YAŞANDI
Bakan Akdağ, açılışın ardından hastanede incelemelerde bulunurken, hastane bahçesinde bekleyen çocuklar bina çevresindeki süs balonlarından alabilmek için izdihama neden oldu. Birbirlerini ezip yerlerde sürüklenen çocuklara görevliler müdahale ederek uzaklaştırmaya çalıştı.

‘BAŞBAKAN SENİN KARŞINA NE DİYE ÇIKACAK’
Hastanedeki incelemelerinin ardından belediyeye ait çok amaçlı konferans salonuna geçen Bakan Akdağ, AKP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Yerel seçimler öncesinde CHP’nin muhalefet görevini belli bir grubun medyasına ihale ettiğini iddia eden Bakan Akdağ, şunları söyledi:
“Başbakanı televizyona çağıracağına gel İspir’e de vatandaşı dinle. Beyefendiler birkaç tane büyük il seçiyorlar, biniyorlar otobüslere. Demokraside millete güveneceksin, sırtını millete dönmeyeceksin. Neredeyse 50 yıl boyunca millete arkanı döneceksin, seçim sandığı zamanı geldiğinde milletin değerlerine sahip çıkacaksın. Biz diyoruz ki, ne olur sahip çıkmaya devam etsinler. Ama seçimden sonra da sahip çıkmaya devam etsinler gidip ellerini öpelim. Sen böyle yapacaksın, sonra Başbakanı televizyona çağıracaksın. Başbakan senin karşına ne diye çıkacak.”
Partililerinden yerel seçimlerdeki AKP Belediye Başkan Adayı Osman Çakır’a destek vermelerini ve yardımcı olmalarını isteyen Bakan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunca hizmetin hatırına demeye de cesaret edemiyorum. Çünkü bunlar bizim vazifemiz. Ortalıkta bazı aday arkadaşlar ‘ben kazandıktan sonra AKP’ye geçeceğim’ diyorlarmış. Ama hiç kusura bakmasınlar, burada aslanlar gibi kendi partisine, ülkesine hizmet etmiş birisi varken olmaz. Bizim AKP’nin adını kullanmasınlar, ayıp oluyor. Seçimden önce gelsinler AKP’nin safına girsinler.”

‘BURASI SİZİN KÜRSÜNÜZ DEĞİL’
Bakan Akdağ konuşması sırasında “İşsizlikle ilgili de bir şeyler söyleyin” diye bağıran 67 yaşındaki Harun Aydın adlı bir vatandaşa dönerek, “Yaşınıza hürmeten istirham ediyorum, buyurun efendim. Lütfen oturur musunuz, burası sizin kürsünüz değil. Beni dinleyin” dedi. Daha sonra konuşmasına devam bakan Akdağ, İspir'e bağlı Maden Köprü Beldesi'ne gitti.(dha)