Dut onlardan soruluyor

Amasya elması, Malatya kayısısı, Diyarbakır karpuzu... Nasıl, Türkiye'nin bazı şehirleriyle özdeşleşmiş meyveler varsa, İstanbulluların çoğunun haberi olmasa da, kentin müdavimlerinin bir yıl öncesinden sipariş verdiği dutu var.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Amasya elması, Malatya kayısısı, Diyarbakır karpuzu... Nasıl, Türkiye'nin bazı şehirleriyle özdeşleşmiş meyveler varsa, İstanbulluların çoğunun haberi olmasa da, kentin müdavimlerinin bir yıl öncesinden sipariş verdiği dutu var. İstanbul'un göbeğindeki 12 dut ağacını her yıl ihaleyle alan Kurban ailesi, Yıldız Parkı'nda 40 yıldır dut nöbeti tutuyor.
Babadan oğula geçen ihale
40 yıl önce Mehmet Kurban'la başlayan dut nöbeti, oğlu Ahmet Kurban'la devam ediyor. Kurban ailesi, parkta kurdukları çadırda 24 saat nöbet tutuyor.
Hem dutların yenilmesini önlemek, hem de olgunlaşan dutları günlük toplayıp pazarlamak için nöbet tuttuklarını belirten Ahmet Kurban,
'Parktaki ağacın sahibi mi olurmuş' diyenlere de, belediyeden aldıkları belgeleri gösteriyor. Kurban, "Gece de ağaçların dibinde yatıyoruz, çünkü gece dutlara dalan oluyor" diyor. Kurban, 40 yıllık hikâyeyi şöyle anlatıyor:
"Biz 40 yıldır bu dutların nöbetini tutuyoruz. Mayıs ve haziran ayları için bu ağaçları kiralıyoruz. Her yıl ihalede rakip artıyor. Topladığımız dutu aynı gün Beşiktaş Semt Pazarı'nda satışa çıkarıyoruz ve hemen bitiyor. Özellikle semttekiler tercih ediyor. Mevsim öncesinde sipariş verenler bile var. Kilosunu 4-5 milyondan satıyoruz. Eskiden 36 taneydi, şimdi 12 ağaç kaldı. Yenilerini diktik ama büyümeleri yıllar alıyor."
Belediye: Amaç, ağaçların korunması
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Mehmet İhsan Şimşek, ihaledeki amaçlarının para kazanmak değil, dut ağaçlarının korunması olduğunu söyledi. Şimşek, "Dut mevsiminde ağaçlara çıkıp dalları kırıyorlar. Bunu önlemek için geçici olarak kiralıyoruz. Böylece ağaçlar korunuyor" diyor.
Şubat ve martta 'fıstık'
Dutun yanı sıra, İstanbul'un parklarında acıbadem nöbeti de tutuluyor. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı parklar ve Florya Atatürk Ormanı, Küçük ve Büyük Çamlıca, Tuzla Gözdağı, Sarıyer Hacıosman korularındaki çam kozalakları, her yıl eylül ayında ihaleye çıkarılıyor. İhaleyi alanlar, şubat ve mart aylarında yere düşmeden kozalakları topluyor ve içindeki fıstığı çıkararak tatlılarda kullanılmak üzere pazarlıyor. Hem para kazanıyorlar, hem ağaçlar korunuyor.