@ismailsaymaz

Duvar yazısına örgüt davası

Duvar yazısına örgüt davası
Duvar yazısına örgüt davası
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de bir sokak duvarına fırçayla “Cevahir yürekliler sokakları zaptedecek/Devrimci Gençler” diye yazdıkları iddia edilen Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi dört gence ilkin ‘mala zarar verme’ iddiasıyla işlem yapıldı. Polisin dahi ifadesini alıp serbest bıraktığı gençlere bir yıl sonra ‘terör örgütü propagandası’ suçundan dava açıldı. İddianamede, duvara 1971’de silahlı çatışmada ölen Hüseyin Cevahir’in adını yazdıkları, bu kişinin de THKP/C’nin üyesi olduğu, “Devrimci Gençlik” ifadesiyle Dev-Genç’in kastedildiği, bu oluşumun da DHKP/C’nin gençlik yapılanması olduğu ileri sürülüyor. İki boya kavanozuna ve bir fırçalarına el konulan dört genç, 13 Mart’ta hakim karşısına çıkıyor.

ÖDP’li G.Y.,A.Ç. ,D.Y.ve M.Ş, 3 Mayıs 2012’de saat 03.50 sularında bir yeri duvarına “yedi metre büyüklüğündeki” yazılarla “Cevahir yürekliler sokakları zaptedecek / Devrimci Gençlik” diye yazdı. İhbari üzerine Polisin Olay yerine gelen polis, iddiaya göre, “şüphelilerin bir poşeti bırakıp kaçtıklarını, poşetin içinde iki konserve kavanozunun ve bir boya fırçasının olduğunu” tespit etti. Ayrıca, “Mehmet Şimşek’in ellerinde ve elbiselerinde kırmızı boya olduğunu, diğer şüphelilerinin de çevreyi gözetlediklerini” belirledi. Gözaltına alınan dört gencin bin TL’lik zarara neden oldukları saptandı. Odunpazarı Emniyet Müdürlüğü’nün bile ‘mala zarar’ diye gördüğü bu suç, Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı’nda ‘terör örgütü propagandası’na döndü.

Savcı Mustafa Dede, hazırladığı iddianamede, “Hüseyin Cevahir’e ilişkin internet bilgileri değerlendirildiğinde 1 Haziran 1971’de İstanbul Maltepe’de güvenlik görevlileriyle girmiş oldukları çatışmada öldürülen Hüseyin Cevahir’in adını, DHKP/C terör örgütünün gençlik yapılanması olan Dev-Genç yazısını yazarak silahlı terör örgütü propagandası suçu işledikleri” sonucuna vardı. Delil olarak da Birgün gazetesinde yayınlanan “Hüseyin Cevahir anıldı” adlı haber gösterildi. Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşma, 13 Mart’ta görülüyor.