Duvarları kurabiyeden

500 öğrenci kapasiteli
17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin açtığı yaraların sarılmasında, gelişkin dostluk ve dayanışma kültürüne sahip ülkelerin payı çok büyüktü. En anlamlı uluslararası kampanyalardan biri bugün Sakarya'da, depremde okulsuz kalan Söğütlü'de, 500 kişilik Utrecht-Söğütlü İlköğretim Okulu'nun açılışıyla meyve veriyor.
Geniş çaplı katılım
Hollanda'nın Utrecht Belediyesi, depremden sonraki ilk gün hemen harekete geçmişti. Bu duyarlı kentte yaşayan Bülent Okyay ve Ayhan Şirin adlı gurbetçilerin yönlendirdiği kampanya, Utrecht'in tanınmış isimleri, özel sektör, çevre belediyeleri, vakıflar ve okulların katılımıyla bir seferberlik havasına büründü.
Kapı kapı gezdiler
Seferberliği en anlamlı kılan yan ise, Hollandalı çocukların okulun yapımına, bir yıl boyunca kapı kapı dolaşıp kurabiye satarak katkıda bulunmasıydı. Sağlanan yaklaşık 913 milyar liranın (1 milyon 400 bin gulden) yarısı halktan toplandı, yarısını da Utrecht Belediyesi verdi.

İSTANBUL - 17 Ağustos acısını dostlukla saran en anlamlı dış yardımlardan biri, bugün Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde açılacak Utrecht-Söğütlü İlköğretim Okulu. Hollanda'da yaşayan Bülent Okyay ve Ayhan Şirin'in ilk adımı atmasıyla, Utrecht kentinde başlayan kampanya için çevre belediyeler, vakıflar, özel sektör, bireyler ve çocuklar seferber oldu. 1 milyon 400 bin gulden (913 milyar lira) toplanan kampanyaya,
ilk ve ortaöğretim öğrencileri, bir yıl kurabiye satarak katıldı.
Öykünün başlangıcı
Hikâyenin başından mutlu sona kadar gerçekleşenler, gönüllülüğün ve dayanışmanın iyi bir örneğini sergiliyor. Depremin ardından Hollanda'da yaşayan Türkler, pek çok kişi gibi 'bir şeyler yapılması gerektiği'ni düşünerek yola koyuldu. Önce Acil Yardım Kampanyası için çalışmalar yapıldı. Sonra bir komite oluşturularak para toplama kampanyasına girişildi. Kampanya Hollanda'nın, Utrecht kentinin tanınmış isimleri, özel sektör, belediye, vakıf ve okulların desteğiyle sürdü.
Örnek oldular
Bu gönüllü uğraşta sivrilen etkinlik, Utrecht'teki ilk ve ortaokul öğrencilerinin kampanyaya para toplamak için bir yıl boyunca kurabiye satmasıydı. 'Kurabiyeci' çocuklar, böyle bir sonuç beklemiyordu belki. Ama onların içten ve azimli çabaları pek çok kişiye örnek oldu.
Utrecht Belediyesi, depremin birinci günü Acil Yardım Kampanyası'na 100 bin guldenle (yaklaşık 67 milyar) katıldı ve vakfın toplayacağı kadar ilavede bulunmayı vaat etti. Amersfoort Belediyesi, belediye sınırları içinde ikamet eden her kişi için 1 gulden verdi. Hilversum ve Almere belediyeleri imkânları ölçüsünde destek sağladı. Bölgesel Eğitim Merkezi kampanyaya 100 bin guldenle katıldı.
Kampanya, Utrecht ve çevresindeki kentlerde Şubat 2000'e kadar sürdü. Sonunda toplanan para, 1 milyon 400 bin guldene (yaklaşık 913 milyar lira) ulaştı.
Yıkılan tek yer okuldu
Yardım Komitesi, toplanan parayla kalıcı ve Türk toplumuna uzun süreli katkıda bulunacak bir proje yapmak istedi. Talep ve ihtiyaçlar araştırıldıktan sonra vakıf, deprem bölgesine okul yaptırmaya karar verdi. Parayı toplayan komite, inşaatı yaptırabilmek
için Utrecht Türkiye'ye Yardım Vakfı'nı kurdu. Vakıf Başkanı Bülent Okyay ve Genel Sekreter Ayhan Şirin, 17 Ağustos'ta hasar gören bir bölgede ilkokul yaptırmak için dayanışma kampanyası başlattı. Öneriler doğrultusunda Sakarya'nın Söğütlü ilçesi, okul için uygun yer olarak belirlendi. Çünkü Söğütlü'de deprem sırasında yıkılan tek bina okuldu.
Mimarlardan özel ilgi
Yardım için para toplanmasında olduğu gibi, okulun yapılmasında da birbiri ardına destek geldi. Örneğin okulun tasarımını Amsterdam'daki Eindhoven Üniversitesi öğretim görevlilerinden Doç. Hüsnü Yeğenoğlu gönüllü olarak yaptı. Mimari uygulama projeleri Türkiye'de yüksek mimar Burak Boysan ve mimar Nazan Kavukçu'nun sahibi olduğu Mile Mimarlık tarafından hazırlandı. Statik projeler, İTÜ'den Prof. Müfit Yorulmaz'ın danışmanlığında, ünlü mimar ve yazar Prof. Aydın Boysan tarafından Boysan Yapı'da yapıldı. Boysan, zor zeminde iddialı bir proje yapıldığı için statike önem verdi. Bu nedenle bina, bilinen devlet okullarından farklı, iddialı bir tasarım olarak değerlendiriliyor.
5 bin metrekarede
Mimarlar Burak Boysan ve Nazan Kavukçu, okulun 5 bin metrekarelik alanda ve tek katlı olarak inşa edildiğini anlatıyor:
"Okulu klasik mimari anlayışıyla değil, modernist ve külliye karışımı bir tarzda yaptık. Deprem bölgesinde olduğu için tek katlı olmasının uygun olacağını düşündük. Teras, çatıdaki geniş saçaklar, Japon mimarisindeki gibi gölge-ışık oyunları yaratıyor; iç-dış mekân, geçiş-geçitler ve ayrımlar ortadan kayboluyor."
Gönüllüler Söğütlü'de
Çok sayıda gönüllünün çaba ve emeğiyle yapılan okulun açılışı Utrecht Belediye Başkanı, Hollanda Konsolosu, Utrecht Türkiye Yardım Vakfı yetkililerinin katılımıyla bugün gerçekleştirilecek.
Söğütlü'de halen prefabriklerde devam eden öğretim, hafta başından itibaren 500 kişilik Utrecht-Söğütlü İlköğretim Okulu'nda sürecek.