Duvarların Dili Olsa

Çukurova Grubu'nun en üst düzey yöneticilerinin adlarının 'yargıya rüşvet skandalı'na karışması üzerine AKP hükümeti, grupla olan ilişkilerini dondurdu.

Karamehmet'e MHP ilgisi
Çukurova Grubu'nun en üst düzey yöneticilerinin adlarının 'yargıya rüşvet skandalı'na karışması üzerine AKP hükümeti, grupla olan ilişkilerini dondurdu. Bu soğukluk, Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'in, cuma günü bir yaşına basan Tercüman'ı için yapılan kutlama-ya da yansıdı. Kutlamaya Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AKP'li hiçbir bakan katılmadı. Geceye MHP'lilerin ve Türk cumhuri-yetlerinin ilgisi ise büyüktü. MHP lideri Devlet Bahçeli, eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın, eski Ulaştırma bakanları Enis Öksüz (halen BBP'de) ve Ortay Vural, eski Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Karamehmet'i yalnız bırakmadı.
Gecede bürokrasiyi ise Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın ile Kızılay'ın yeni başkanı Talat Yılmaz temsil etti.
Çiçek çok sinirlendi
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, kabinenin en 'inisiyatif sahibi' bakanlarından biri olarak tanınır. Sözcülük görevini de yürüttüğü için, siyasi konularda hükümeti bağlayan açıkla-malarıyla da sık sık gündeme gelir. Çiçek'in bir diğer özelliği de 'siyasi tecrübesi'nden dolayı bir ölçüde 'bakanlarüstü' bir konumda olmasıdır. Çiçek, tüm bu özelliklerinden dolayı, uzlaştırmacı olmaya, sinirlenmemeye ve sorunları siyasetin kurulları içinde çözmeye özen gösterir. Ancak, geçen günlerde bir olay Bakan'ı çok sinirlendirdi. Adalet Bakanlığı'nın koridorları Çiçek'in öfkeli sesiyle çınladı. Makam odasının tüm kapıları sıkı sıkıya kapatılmasına rağmen, Çiçek'in sesi koridoru kapladı. Çiçek'i bu kadar sinirlendiren olay şuydu: İki günlük bir ziyaret için Umman'a giden Devlet Bakanı Beşir Atalay, vekâleti Çiçek'e bırakmıştı. Durumu fırsat bilen TİKA yetkilileri, Atalay'ın imzalamadığı ne kadar 'yurtdışı görevlendirme' varsa, Çiçek'in önüne dayadı. İlk girişimi geri çeviren Çiçek, ikinci kez ısrar edildiğini görünce dayanamadı. Bakan'ın öfkesinden nasibi, onay yazılarını getiren TİKA görevlisi aldı. Yazıları hemen Çiçek'in önünden toparlayan görevli, hâlâ kızıp bağırmaya devam eden Çiçek'i odasında bırakıp alelacele bakanlığı terk etti. Çiçek de o öfkeyle Erdoğan'dan randevu isteyip Başbakanlığa geçti.
Küçükaydın'dan şiirli tepki
Kamu yönetimi temel yasa tasarısı nedeniyle Meclis'te AKP ile CHP'liler arasında çıkan kavga herkesin malumu. Özellikle de İçişleri Komisyonu'nda yaşananlar daha uzun süre Meclis kulislerinde anlatılacağa benziyor. 80'e yakın AKP ve CHP milletvekili, küçücük salonda birbirlerine demedikleri lafı bırakmadı.
Kavganın dışındaki vekil
İşte bu kavga gürültü arasında gazetecilerin dikkatini bir an AKP Adana Milletvekili Ali Küçükaydın çekti. Küçükaydın bağırış çağırışlara ve havada uçuşan kâğıtlara hiç aldırış etmeden komisyon sırasında sessizce oturup, önündeki kâğıda bir şeyler yazıp çizmeyi tercih etmişti. Küçükaydın kavga boyunca da bu tavrını hiç değiştirmedi.
'Bu kadar önemli ne yazıyor olabilir?' diyerek kağıda odaklanan gazeteciler bir de ne görsün! AKP Milletvekili Küçükaydın önündeki kâğıdın üzerine bahçesinde çiçekler, ağaçlar olan bir ev çizmiş, bu resmin yanına da sanki kavgayı protesto edercesine bir dörtlük eklemişti. İşte Küçükaydın'ın ilginç şiiri:
Ruhumu kirletmeden,
Yanımdan,
Yöremden,
Çevremden,
Bana dokunmadan çek git,
Yanlız kalayım.