Duvarların Dili Olsa

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD çıkarması, yalnızca gazeteci ve işadamlarının değil, AKP milletvekillerinin de fazlasıyla ilgisini çekti.

Dışişleri dışarıda kaldı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD çıkarması, yalnızca gazeteci ve işadamlarının değil, AKP milletvekillerinin de fazlasıyla ilgisini çekti. Çok sayıda AKP'li bu gezide Başbakan ve ailesiyle birlikte olabilmek için başvuruda bulundu. Erdoğan bütün talepleri karşılayamadı ama, hayır diyemeyecekleri de vardı. Ancak uçaktaki yer sayısı sınırlıydı. Çözümü Dışişleri buldu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Britanya Dışişleri Bakanı Jack Straw'un pazartesi Türkiye'ye gelecek olmasını gerekçe göstererek gezinin New York ayağında bulunmayabileceğini, kendi ekibiyle doğrudan Washington'a uçarak, Erdoğan'ın uçağını rahatlatabileceğini söyledi. New York'ta resmi görüşme de yoktu. Erdoğan, Musevi ve Rum Ortodoks liderlerle görüşecekti.
Gerçi sonradan, hava koşulları nedeniyle Straw ziyareti ertelendi ama, Dışişleri'nin programı değişmedi. Gül ve Dışişleri uzmanları, bakanlığa tahsis edilecek bir uçakla salı günü Washington'a uçarak Erdoğan'ın heyetine katılacak.
Zerda'ya adaylık, vekile rol
Siyaset kulislerinin ana gündem konusunu yerel seçimler, belediye başkan adayları oluşturuyor. Kamouyunda ise en çok da büyükşehir belediye başkan adayları merak ediliyor. Ne de olsa büyükşehirleri kazanan partiler seçimlere damgasını vuracak. Bir grup gazeteci, Meclis kulisinde AKP Gaziantep milletvekillerine 'CHP'nin adayı Celal Doğan gibi görünüyor, sizin adayınız kim?' diye sordu. AKP'li Ahmet Uzer'in yanıtı ise, "Bilmiyor musunuz? Bizim adayımız belli. Yerel basın günlerdir yazıp çiziyor, ulusal basın olarak siz atlamışsınız" oldu. Uzer, gazetecilerin meraklı gözlerle kendisine baktığını görünce de gülümseyerek devam etti:
"Adayımız Zerda. Geçen hafta dizinin çekildiği sette kendisini ziyaret edip büyükşehir belediye başkan adaylığını teklif ettik. Ne de olsa Zerda tüm Türkiye tarafından tanınıyor ve seviliyor. Üstelik dizide de belediye başkan adayı. Sizce seçilemez mi?"
Uzer'in bu sözleri üzerine sohbetin konusu Ece Uslu'nun başrolünü oynadığı, Gaziantep'te çekilen diziye çevrildi. Gazetecilerin, Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan'ın da dizide zaman zaman rol aldığını anımsatmaları üzerine AKP'li Uzer'e de dizide rol teklif edildiği ortaya çıktı. Şahin Ağa rolündeki Yavuz Bingöl'ün dizideki cenaze törenine 'milletvekili' sıfatıyla katılması teklif edilen Uzer, bu rolü kabul etmemiş. Ancak yapımcılar AKP'li Uzer'i dizide oynatmakta ısrarlıymış. Önümüzdeki günlerde teklif edilen rolü beğenirse AKP'li Ahmet Uzer'i Zerda dizisinde görürseniz şaşırmayın...
Dokunmasın bize yeter!
Kendisine yöneltilen eleştirileri şakacı yaklaşımı ve hazırcevap üslubuyla savuşturan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bu defa sert kayaya çarptı. Unakıtan'a müteahhitlerden sitem geldi. Azalan kamu yatırımları nedeniyle işlerini küçültmek ya da alan değiştirmek zorunda kalan müteahhitler, bir de Maliye'nin yüzde 6'lık kesintisiyle karşı karşıya kalınca isyan etti. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Nihat Özdemir, "Unakıtan'dan artık hiçbir şey istemeyeceğiz" vurgusuyla şikâyetlerini şöyle aktardı:
"Maliye Bakanı'ndan yüzde 18'lik KDV'yi yüzde 12'ye indirin talebinde bulunmuştuk. Maliye ise bunun tam aksine, KDV tahsilatını garantilemek için hakedişlerden 6 puanı kesti. Bir daha Maliye Bakanı'ndan hiçbir talepte bulunmayacağım. Dokunmasın bize yeter."
Özdemir, Maliye'nin uygulamasının yanlışlık yapan, yükümlülüğünü zamanında yerine getirmeyen mükelleflerden kaynaklandığına, ancak buna önlem alınırken düzgün çalışanların cezalandırıldığına dikkati çekti.