Duvarların Dili Olsa

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, kurumda üst düzey görevlerden alınarak danışmanlığa atanan yedi kişiyi BDDK binasının dışına sürgün etmişti.

Kart iptalinin utancı!
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, kurumda üst düzey görevlerden alınarak danışmanlığa atanan yedi kişiyi BDDK binasının dışına sürgün etmişti.
GMK Bulvarı üzerinde gazino ve payvonlara yakın bir bölgede kiralanan daire, çalışmaya tam hazırlanmadan danışmanların bu binaya gitmesini istemişti Bilgin. Neden diye sorulduğunda ise 'Başkanın tasarrufu' yanıtını vermekle yetinmişti.
Teoman Kerman, Fikret Sevinç, Musa Pişkin, Abdülhalik Berber, Uluğşad Gürbüzer, Refika Kocabey ve Önder Yeğen, BDDK üyelerinin bile haberi olmaksızın bina dışına sürgün edilirken, anlaşılmaz bir uygulama daha yapılmış ve BDDK binasına giriş kartları iptal edilmişti.
Yedi danışman kartlarının iptal edildiğini biraz geç öğrendi. Çünkü, bina giriş-çıkışlarında güvenlik personeli, danışmanların kartlarını kullanmasına fırsat vermeden kendi kartları ile kapıları açtılar. Kart iptali uygulamasının utancı kendilerine aitmiş gibi.
Nasıl paraya çevrildi?
Spor camiasının merakla beklediği tasarı geçen hafta TBMM Adalet Komisyonu'na geldi. Hükümetin 'İçimize sinmiyor ama mecbur kaldık' diyerek hazırladığı tasarı, sporda şiddetin önlenmesi amacıyla kulüplerden sporculara, taraftardan basın mensuplarına kadar kurallara uymayanlara hapis ve para cezası getiriyor.
Komisyonda tasarının 'söz ve yazı veya davranışlarla spor kulüplerini, taraftarlarını, spor adamlarını şiddete, kulüplerarası husumete veya suça teşvik edici eylem ve davranışlarda bulunan, eleştiri amacı dışında aşağılayıcı yorum veya haber yayımlayan basın kuruluşları ile gazetecilere 3-6 ay meslekten men cezası verilmesine' ilişkin hüküm hiç tartışılmadan kabul edildi. Toplantı salonunda bulunan ve içtüzük hükümlerine göre komisyon çalışmalarını 'sessizce' izlemek zorunda olan parlamento muhabirleri söz konusu maddenin kabul edilmesi ile birlikte sessizliklerini
bozdu. Gazeteciler, toplantı devam etmesine karşın komisyondaki AKP ve CHP'li üyelere 'fısıltı'yla söz konusu maddenin uygulanmasının zorluklarını anlattı.
Alt komisyonun CHP'li üyesi Mehmet Nuri Saygun, "Bunu çok tartıştık. Ancak arkadaşlarınız ilgi göstermedi. Spor yazarları ile derneklerinden kimse gelmedi" diye yakındı. Hareketlilik komisyonun AKP'li Başkanı Köksal Toptan'ın da dikkatini çekti. Uzlaşmacı tavrıyla tanınan Toptan, söz konusu maddeye dönüş yaparak, parlamento muhabirlerine bu konuda görüşlerini sordu. Böylece bir komisyon toplantısında ilk defa izleyen gazeteciler de görüşülen tasarıyla ilgili tartışmalara katılıp fikir beyan etti.
Parlamento muhabirleri meslekten menin ağır ve uygulaması zor bir ceza olduğunu, bu tür bir cezaya muhatap olan gazetecinin tümüyle meslek dışına itilebileceğini ifade etti. Tartışmalardan sonra ilgili madde yeniden müzakereye açıldı ve muhabirlerin eleştirileri dikkate alınarak hazırlanan yeni bir önerge ittifakla kabul edildi. Meslekten men cezası yerine her bir yayın için 10 milyar lira para cezası verilmesi hükme bağlandı.
BTC kaç milyar dolar?
Kısa adı BTC olan Bakü-Tiflis-Ceyhan hampetrol boru hattının maliyeti konusunda değişik rakamlar telaffuz ediliyor. Bazılarına göre 3.4, bazılarına göre de 3.6 milyar dolar. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de "Normali 4 milyar dolar" diyor. Bakan bu rakamı şöyle gerekçelendiriyor:
"Yalnız hukukçulara ödenen para 400 milyon dolar. Boru hattını dolduracak petrolün fiyatı ise 250 milyon dolar, varın gerisini siz düşünün..."
Güler, BTC'nin 'devasa' boyutlarını da anlaşma için atılan imzalar, taraf ve doküman sayılarını vererek anlattı. BTC anlaşmasının ülkeler ve şirketlerle birlikte taraf sayısı 78 bin 209 ayrı doküman hazırlandı ve 17 bin ülke ve şirket yetkilisi imza attı.
Uluslararası projenin zamanında tamamlanacağı sözünü ise Güler, İstanbul Belediyesi dönemindeki çalışma yöntemini göstererek verdi: "Proje günü gününe bitecek. Biz İstanbul Belediyesi'nde böyle çalışıyorduk."