DUVARLARIN DİLİ OLSA

Emniyet Genel Müdürlüğü koltuğuna oturur oturmaz ilk icraatı polislere üniforma giydirmek olan Genel Müdür Gökhan Aydıner'in, üniforma konusundaki hassasiyetini artırarak sürdürdüğü anlaşılıyor.

Sivil memura üniforma fırçası
Emniyet Genel Müdürlüğü koltuğuna oturur oturmaz ilk icraatı polislere üniforma giydirmek olan Genel Müdür Gökhan Aydıner'in, üniforma konusundaki hassasiyetini artırarak sürdürdüğü anlaşılıyor. Nereden mi?
Yer; Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Dikmen binasıdır. Aydıner makam otosuna binmiş, Emniyet'ten ayrılmak üzeredir. Makam otosu nizamiyeye yanaştığı sırada, Aydıner üç kişinin nizamiyeden girmek üzere olduğunu görür. Ne var ki, Emniyet'in yaka kartlarını taşıyan bu üçlü, sivildir. Aydıner, hemen araçtan iner ve başlar fırçaya: "Ben size talimat verdim mi? Neden üniformalarınızı giymiyorsunuz? Bakın ben bile giyiyorum..."
Derken sivil üçlüden biri söze girip Aydıner'e acı gerçeği söyler:
"Efendim, biz polis değiliz, sivil memuruz". Aydıner'in, makam otosuna binip olay yerinden sessizce uzaklaşmaktan başka çaresi kalmamıştır. Emniyet kulislerinde, Aydıner'in üniforma hassasiyetine, askeri lise sınavlarına girip kazanamamış olmasının yol açtığı konuşuluyor.
Çapkınlar da fişlenmeli!
Geçen hafta Ankara'da düzenlenen toplantı ve davetlerde en çok konuşulan konu, İstanbul'daki 2. Zırhlı Tugay'ın kaymakamlara dağıttığı istihbarat toplama fişleri oldu. En çok espri de bunun üzerine yapıldı.
Örneğin, diplomatik bir davette, yıllardır devlete en üst düzeyde hizmet vermiş olan bir diplomat şunu söylüyordu:
"Ben saydım, altı yerden fişlenmiş olabilirim. Bir kere Türkiye'yi AB'ye dahil etmeye çalışıyoruz. Sonra ABD ile müttefikiz. Etti mi sana iki? Benim ailem Çerkez kökenli, üç. Lise dönemindeki arkadaşlarım arasındaki bir internet 'chat' grubunun üyesiyim, dört. Meslek gereği sosyete gruplarıyla da görüşüyoruz, beş. Felsefeyle ilgileniyorum, altı."
Diğer diplomatın "Ben daha iyi durumdayım. Ailem Türkmen, chat grubum da yok. Ama şimdi bu davete katıldığım duyulursa, 'İzinsiz toplantıya katıldı' diye fişlenir miyim diye endişe ediyorum" sözleri gülüşmelere yol açtı. Ancak geçen hafta ki fişleme esprilerinin en iyisi, CNN Türk'teki 'Ankara Kulisi' programında yapıldı. Fikret Bila, Sedat Ergin ve Murat Yetkin fişleme konusunu tartışıyorlardı. Ergin bir noktada, "Bence bu fişleme formlarında eksiklik var" dedi. "Bence çapkınlık eğilimi taşıyan erkekler kısmı eksik kalmış. Onlar da dahil edilmeli". Sonra "Şaka tabii" diye ekledi.
TCDD Genel Müdürü uçakta
Demiryolları kaza riski en az yollar olarak bilinir. Ancak buna rağmen, vatandaşlar kara ve havayolunu demiryoluna tercih eder. Hatta zaman zaman Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürü dahi havayoluyla seyahat ediyormuş. Genel Müdür Süleyman Karaman buna ilişkin bir anısını FlyAir'ın Erzincan tanıtım uçuşunda anlattı. Geçtiğimiz günlerde Genel Müdür Karaman, AKP'li milletvekilleri ile İstanbul'a gidiyormuş. AKP'li milletvekilleri havaalanında TCDD Genel Müdürü'nü görünce epey dalga geçmişler. Milletvekilleri hep bir ağızdan "Bakın şu Demiryolları Genel Müdürü'ne. Hem bize demiryollarını anlatır, hem de kendisi İstanbul'a uçakla gitmek için sıraya girmiş. Genel Müdür sen niye burdasın, niye trenle gelmiyorsun" demişler. Esprili kişiliğiyle tanınan Genel Müdür Karaman ise hemen hazırcevaplığını gösterek, "Ben uçakla gitmeyeceğim. Buradan bizim İstanbul trenine müşteri toplamaya geldim" diyerek, vekilleri çekiştirmeye başlamış. Karaman'ın ısrarına hiçbir vekil kulak asmamış. Bunun üzerine ise Demiryolları Genel Müdürü Karaman, "Eee, Madem kimse gelmiyor. O zaman bende uçakla gideyim, bir seferlik" demiş.