DUVARLARIN DİLİ OLSA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, geçen günlerde Bilkent Üniversitesi'nde öğrencilere bankacılık sektörü hakkında brifing verdi.

Bilkentliler BDDK'ya
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, geçen günlerde Bilkent Üniversitesi'nde öğrencilere bankacılık sektörü hakkında brifing verdi. 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizleri için, "Sektörün üzerinden kamyon geçti, yeni yeni toparlanmaya başladı" diyen Bilgin, gelişme potansiyelinin yabancılar için cazibe yarattığını dile getirdi.
Bilgin, BBDK'nın Bilkent mezunları için cazibe merkezi olmasını da istiyor. 300 kişiyi aşan BDDK'da SBF'lilerin ağırlıklı olduğuna işaret eden Bilgin, Bilkent'ten ise sadece sekiz kişinin bünyelerinde çalıştığını söyledi. Bilgin, 190 milyar dolarlık sektörü yöneten ve denetleyen BDDK'nın daha güçlü bir yapıya kavuşturulması için eleman alımına gideceklerini belirtirken, Bilkentlileri de bu sınavlara girmeye çağırdı.
Bilgin'in verdiği bir diğer önemli mesaj ise BDDK'nın şeffaflaşacağı, aldığı bütün kararların kamuoyuyla paylaşılacağı oldu. BDDK Başkanlığı'na atandığı 1 Aralık 2003'ten bu yana basının karşısına çıkmayan Bilgin, ilk şeffaflık sınavını da mayısın ilk haftasında bankalar yasa taslağına ilişkin düzenleyeceği basın toplantısıyla verecek.
Eminem mi, o da kim?
Artık Emine Alioğlu'nu tüm Türkiye tanıdı. Alioğlu, Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın da korkulu rüyası. AKP Kadın Kolları MKYK üyesi Alioğlu'nun demiryollarından 167 milyar liralık ihale almasına ilişkin haberler, demiryollarını atağa kaldırmak için çalışan Karaman'ı üzdü. İmaj düzeltmeye çalışan Karaman, olay soğuduktan sonra basın mensuplarını toplayarak, tren biletlerinin internetten alınabileceğini duyurdu. Ancak, Karaman gazetecileri yanlış anlayınca yine konu
Emine hanıma geldi. Hızlı tren projesine uygun bir müzik arayan Karaman, ünlü söz yazarı Sezen Cumhur Önal'a giderek, "Bize hızlı trenle ilgili bir beste yapsan. Biz hızla giden trene 'Kara tren gecikir, bir daha gelmez' şarkısını söyleyemeyiz" dediğini anlattı. Gazetecilerden biri, "Eminem yazsın" dedi. Karaman bunu meşhur Emine hanım olarak algıladı ve "Aman aman, o kadını hatırlatmayın" dedi. "Efendim, bu bir yabancı şarkıcı, Eminem" denilse de, Karaman yine yanlış anladı. Ve bu kez, 'Oy oy Emine' türküsü kafasında canlandı. "Yok yaa, o da halay havası gibi olmaz" diyen Karaman, son çare, "Kara tren gecikir, bir daha gelmez" türküsünün melodisini hızla okuyarak, öyle yapmaya karar verdi.
'Turba'nın düşündürdükleri
'Turba' linyit kömürünün oluşum öncesi hali. Turba, ancak milyonlarca yıl geçince kömüre dönüşüyor. Gerede yakınlarındaki Yeniçağa Gölü çevresi ve Kayseri gibi az sayıda yerde bulunuyor. Mantar üretiminde hammadde olarak kullanılıyor. Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülmekte olan maden yasa tasarısıyla turba, linyitle aynı grupta yer almak üzere maden kapsamına alınıyor. CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Sırrı Özbek, tasarıyı incelerken turbayla ilgili anısını aktardı:
1985'te yine komisyonda Maden Yasası değişikliği yapılırken turba maden listesine alınmak istenir. Ana hammaddelerinin pahalanacağını düşünen mantar üreticilerinin ricası üzerine Özbek, turbanın listeden çıkarılması için önerge verir. Akşam Özbek'in evine iki kişi gelir. Turba'nın maden listesine alınması halinde yüzlerce ailenin daha iyi gelir sağlayacağını söyleyerek, Özbek'ten önergesini çekmesini rica ederler. Özbek ikna olur. Konuklar giderken, çantalarını unuttuklarını gören Özbek, arkalarından seslenir. "O sizin" cevabını alır. Çantanın para dolu olduğunu gören Özbek, çantayı fırlatarak, konukları kovar. Özbek, sabah dönemin Enerji Bakanı Sudi Türel'e giderek olayı anlatır. Türel, "Sen önergeyi ver, biz de destekleyelim" der ve böylece turba, maden listesinden çıkarılır. Yeniden listeye alınması için de 19 yıl beklenmesi gerekir.