DUVARLARIN DİLİ OLSA

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği bu yıl 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nü, Bush'un Ankara ziyareti ve NATO zirvesi nedeniyle erken kutladı.

Erken, 'erken seçim' sohbeti
Ankara'daki ABD Büyükelçiliği bu yıl 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nü, Bush'un Ankara ziyareti ve NATO zirvesi nedeniyle erken kutladı. Geçen hafta büyükelçiliğin bahçesinde verilen davette CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, AKP'li Hazine Bakanı Ali Babacan'a "Ekonomi nasıl gidiyor, borçları ödeyebilecek misiniz?" diye sordu. Babacan, "2004'te ciddi bir sorun görünmüyor, 2005'e ise henüz detayıyla bakmadık" diye yanıtladı. Öymen ise "Siz 2004'ü halledin, 2005'i bize bırakın, 2005'te biz iktidarız" dedi. Sohbette bulunan bir gazeteci, Babacan gibi şaşırarak "2005'te seçim olacağını mı söylüyorsunuz?" deyince Öymen kaçamak yanıt verdi: "2005'te iktidar olacağımızı söylüyorum." Gazeteci bu kez Babacan'a sordu: "Hükümet olarak 2005'te seçime gitme hazırlığınız mı var?" Babacan "Yok. Ben de konuyu ilk kez sayın Öymen'den duyuyorum." Ama Öymen, "Hükümet ömrünü dolduruyor" diye ısrar edince, Babacan muzipçe gülümsedi: "Yenilen pehlivan diye bir söz vardır, siz de duymuşsunuzdur sayın Öymen" dedi. Herkes gülüştü ama herkesin aklında Öymen'in neye dayanarak 2005'te CHP iktidarını ortaya attığı sorusu takılı kaldı.
Ahmed Çelebi'nin temsilcisi kim?
Yıllarca Amerikan gizli servisi CIA ve Pentagon'daki aşırı
sağcı neo-con ekibe hizmet ettikten sonra, Washington'daki iç siyasi hesaplaşmanın ilk kurbanı olan Irak Milli Kongresi Başkanı Ahmed Çelebi, zor günler geçiriyor. Ahmed Çelebi'yi ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'e takdim eden kişi, 'Karanlıklar Prensi' Richard Perle idi. Perle, Türkiye'nin ABD askerlerinin toprak-larından geçişine 'Hayır' demesinin ar-dından resmi görevinden alınmıştı. Ancak yine de Türkiye'de bazı çevrelerde çok itibarlı ve etkin sayılıyordu.
Bu çevreler daha çok silah ve enerji ihaleleriyle ilgiliydi. Gözden düşen bazı politikacılar ve bazı işadamları, Perle ile irtibat kurup, kendilerini ABD'deki bazı düşünce kuruluşlarına davet ettiriyor, hatta kendilerine pek anlamı olmayan ödüller verilmesini sağlıyordu Kulislerde, Perle'nin bu kişilerle para karşılığı kurduğu ilişkide irtibatın, becerikli bir iş kadını olduğu öne sürülüyor. Birkaç yıl önce işe sıfırdan başlayarak emekli politikacı, diplomat ve subaylardan bir ağ da oluşturmayı başaran bu hanımın, bugünlerde sıkıntıda olduğu bildiriliyor. Sıkıntının bir sebebinin de TSK'nın silah alım programını daraltması olduğu da konuşuluyor. Derin kulisi bilenler, "Son haftalarda hangi emekli diplomat, subay ve eski politikacıların davetlerde, 'Durum çok kötü, Türkiye felakete gidiyor' analizleri yaptığını izleyin, bulmacayı çözersiniz" diyorlar.
Bir kadın vekil, 74 erkeğe karşı
Bülent Arınç'ın başkan olması ile birlikte Meclis'te birçok konuda da ilklere imza atıldı. Bu çerçevede milletvekili katılımı ile '1. TBMM Spor Oyunları' düzenlendi. Atletizm, futbol, basketbol, voleybol, yüzme, teniz, masatenisi, satranç, bilardo, hentbol, golf, atıcılık, okçuluk ve badminton olmak üzere 14 branşta yarışlar düzenlendi.
Meclis'in gece gündüz çalışması spor yarışmalarına ilgiyi azalttı. AKP grubu, tüm milletvekillerine 'Yarışmalara katılın' çağrısı yaptı. Buna rağmen AKP'den 110, CHP'den ise 40 olmak üzere toplam 150 milletvekili yarışmalar için başvurdu. Meclis'te kadın milletvekilleri fazla olmadığı için yarışmalarda cinsiyet ayrımı gözetilmedi. Gerçi kadın vekiller de pek ilgi göstermedi. 13'ü AKP'den 11'i CHP'den toplam 24 kadın milletvekilinden
yarışmalara sadece CHP'li Özlem Çerçioğlu ile Canan Arıtman başvurdu. Çerçioğlu, büyük bir 'medeni cesaret örneği' göstererek, 74 erkek ile birlikte 8 Haziran'da yapılacak yüzme yarışmasına katılma kararı aldı. Çerçioğlu tenis ve golf de oynayacak. Arıtman ise okçuluk, golf ve atıcılık dallarında yarışacak. Meclis'te şimdi heyecanla iki kadın vekilin katılacağı yarışma sonuçları bekleniyor.
En çok da Çerçioğlu'nun yüzmede dereceye girip girmeyeceği merak ediliyor.