DUVARLARIN DİLİ OLSA

Türkiye, zina tartışmaları ve AB ile girilen 'inatlaşma' nedeniyle gergin bir hafta geçirdi. Gerginliği 'sorumlulukları' nedeniyle biraz daha yoğun yaşayan bakanlar oldu.

Bakanlar 'biraz' gergin
Türkiye, zina tartışmaları ve AB ile girilen 'inatlaşma' nedeniyle gergin bir hafta geçirdi. Gerginliği 'sorumlulukları' nedeniyle biraz daha yoğun yaşayan bakanlar oldu. 'En gergin' bakanlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tacikistan'dayken, CHP ile görüşmeleri yürüten ve CHP'yle 'uzlaşan' Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'ti. Litvanya, Estonya ve Letonya'da bile TCK sorularından kaçamayan Gül, Erdoğan'ın fiilen devreye girmesi ve kendisiyle Çiçek'in CHP'ye verdiği aksi yönde sözlere rağmen TCK'nın komisyona çekilmesine bozulmuş olacak ki, gazetecileri her seferinde 'soru sorduğuna' pişman etti. Son olarak ABD'ye gitmek üzere Esenboğa'da yaptığı basın toplantısında ilgili soruyu yanıtlamak yerine, öfkeyle 'Uçağı kaçırıyorum' deyip salonu terk etti. Gazetecilerle hep 'güler yüzle' sohbet eden Çiçek'in yüzü asık bir şekilde sessizliği tercih etmesi dikkati çekti.
AKP hükümetinde 'gergin' olan iki bakan daha var. Arkadaşı Süleyman Karaman'ı TCDD Genel Müdürlüğü görevinden alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İskenderun'da batan zehir dolu geminin gerilimini yaşayan Çevre Bakanı Osman Pepe. 'Kabine değişikliği' söylentileri de bakanların rüyalarına giriyor olsa gerek.
Başbakan'a kazara çalım attı
Ocak ayında tedavüle girecek Yeni Türk Lirası'nın tanıtımını yapmaya hazırlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,16 Eylül Perşembe sabahı bir sürprizle karşılaştı. Gazetelerde, aynı gün, Tempo dergisindeki bir röportajın haberleştirilmesiyle YTL tanıtılmıştı.
Tempo'daki röportajla, gazetelerdeki haberin öznesi Ekonomik Koordinasyon Kurulu Başkanı, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'di. Şener'in, 'şarap kültürü' ve YTL ile ilgili Tempo'ya yaptığı açıklamalar, 'tesadüfi' bir şekilde Erdoğan'ın YTL ile ilgili basın toplantısını yaptığı 16 Eylül Perşembe tarihli gazetelerde yer almıştı.
Kulislere yansıyan bilgilere göre, tanıtım sabahı gerçekleşen bu tesadüf hem Başbakan Erdoğan hem de Şener de 'soğuk duş' etkisi yarattı. Erdoğan'ın 'sükûnetini koruduğu' ancak yakın çevresine "Bu da nereden çıktı. İlginç bir durum" şeklinde bir değerlendirme yaparak Şener'e düşük dozajlı da olsa sitemde bulunduğu öğrenildi.

'Ayıp oldu'
YTL'yi tanıtarak Başbakan Erdoğan'a 'çalım atan bakan' pozisyonuna istemeden de olsa giren Şener ise bu durum kendisine iletildiğinde, "Ayıp oldu. YTL ile ilgili bilgileri yayımlanmamak kaydıyla verdim. Ama yayımlamışlar" diyerek tepkisini Tempo'ya yöneltti. Şener, Erdoğan'ın Başbakanlık'taki YTL tanıtım toplantısına da katılarak Başbakan'ın gönlünü de aldı.

Haftanın fıkrası
Musa'nın kötü haberi
Fıkra bu ya, Hazreti Musa, Kudüs'te Tur Dağı'ndan eteklerini savura savura aşağı koşuyor, bir yandan da bağırıyormuş:
- Ey inananlar! Koşun! Söyleyeceklerim var.
Ahali meraklanmış, etrafını sarmış, sormuşlar:
- Ya Musa, nedir söyleyeceğin?
Musa soluklanmış, ardından bir kayaya oturmuş:
- Siz bir iyi, bir de kötü haberim var.
Ahali meraklanmış:
- Önce iyisini söyle.
- Sizin için pazarlık yaptım. Emirlerin, yasakların sayısını 10'a indirdim. Hayat artık siz inananlar için daha kolay olacak.
Ahali daha da meraklanmış:
- Ya Musa, kötü haber nedir?
Musa, hafif mahcup bir tavırla, ellerini kaldırmış:
- Zina hâlâ içinde...