DUVARLARIN DİLİ OLSA

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın daha önce hacca gidenleri bu yıl da götürmeme uygulamasını sürdürmesi siyaset cephesinde sııkıntıya yol açtı.
Bir kez daha hacca gitmek isteyen milletvekilleri önce uygulamayı delmek için Diyanet İşleri Başkanlığı'na yüklendiler ama başarılı olamadılar.

AKP'de 'ikinci hac' sıkıntısı
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın daha önce hacca gidenleri bu yıl da götürmeme uygulamasını sürdürmesi siyaset cephesinde sııkıntıya yol açtı.
Bir kez daha hacca gitmek isteyen milletvekilleri önce uygulamayı delmek için Diyanet İşleri Başkanlığı'na yüklendiler ama başarılı olamadılar. Denedikleri ikinci kapı olan diyanet işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın'dan da 'Suudi Arabistan'ın hac kotası' gerekçesiyle olumsuz yanıt alan AKP milletvekilleri, son çare olarak Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmek istediler.
Ancak Erdoğan'ın görüşme talebine de ikinci hac taleplerinin yerine getirilmesine de sıcak bakmadığı öğrenildi.
Bunun üzerine Türk hükümetinden umudunu kesen bazı milletvekillerinin, şimdi araya tanıdıklar koyarak Suudi Arabistan hükümetinden davet koparmaya çalıştıkları kuliste konuşuluyor.
Yine de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kurayla belirlenen 75 bin kişilik hac kontenjanını artırmak için Suudi Arabistan yöneticileri nezdinde birtakım girişimlerde bulunduğu kaydediliyor. Suudi Arabistan'dan 25 bin kişilik ek kontenjan istendiği, ancak henüz olumlu bir yanıt alınmadığı belirtiliyor.
Vekiller istedi ama...
Devletin Aria ile birleşen GSM operatörü Aycell, abone sayısını artırmak amacıyla bazı meslek gruplarına 'bedava' hat dağıtmıştı. Söz konusu hatlar Meclis'te bulunan vekillere de dağıtılmıştı. Ancak AKP'nin iki kadın vekili Aycell'in hattından pek memnun değilmiş!
Şanlıurfa'da okulların açıldığı gün Turkcell 'Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları' projesinin ikinci dönem startı için organizasyon düzenledi. Açılış yapıldıktan sonra geçilen öğle yemeğinde AKP'nin iki kadın vekili Ayhan Zeynep Tekin ve Reyhan Balandı, Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar ile aynı masayı paylaştı. Sohbet Turkcell'in yeni 'bas-konuş' hizmetinden açıldı.
Akpınar, hizmetlerini anlatırken, kadın vekillerden Balandı, kendilerine Aycell'in verdiği hatların bazı yerlerde çekmediğini söyleyerek "Turkcell bize böyle bir hizmet vermeyi düşünür mü?" diye sordu. Akpınar vekilin isteğine önce gülerek 'Olabilir' karşılığını verdi.
Ancak gerek Akpınar'ın eşi Fisun hanımın gerekse Akpınar'ın örnekleri işin olmayacağını 'uygun' bir dille anlattı. Önce Fisun hanım söze girerek, "Biz de kendi evimizde dört ayrı fatura ödüyoruz. Bizim eve de böyle bir sistem yapın" diyerek şaka yollu 'bedava hat' istedi. Daha sonra ise Genel Müdür Akpınar İngiltere'de bu tip hizmetlerin sosyal davranış bozukluğuna yol açtığını bir örnekle anlattı. Akpınar, İngiltere'de bir kadının bebeğinin yanına 24 saat açık telefon bıraktığını, böylelikle bebeği ağladığında bebeğinin yanına gittiği söyledi. Yani hem genel müdür hem de eşi kısaca kadın vekillerin isteğine 'Olmaz' dedi. Ama milletvekillerinin bedava hat arzusu sona erer mi bilinmez?
Kim daha deneyimli?
Geçtiğimiz salı akşamı, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, büyükelçilik konutunun bahçesinde bir 'Yaz Sonu' daveti verdi. Davet Ankara'daki pek çok siyasetçi, diplomat, üniversite ve sivil toplum çevresini bir araya getirdi.
Zinanın suç sayılması tartışmasının zirvede olduğu akşamda, gözlerin Adalet Bakanı Cemil Çiçek'te olması kaçınılmazdı. Çiçek ise sıkıntısını eğlenceye dönüştürüyor, susarak gülümsüyordu. Tam o sırada CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen bahçeye geldi ve doğru Adalet Bakanı'nı kuşatmış olan gruba yöneldi. Yüksek sesle seslendi:
- Sayın bakanım sizi kurtarmaya geldim.
Gazeteciler Öymen'e döndü:
- İktidarı kurtarmak muhalefete düştü!
Öymen aradığı pası bulmuştu:
- Eh, zaten hep öyle yapmıyor muyuz?
Çiçek hâlâ susuyordu.
Bir gazeteci şikâyetçi oldu:
- Aslında kurtaracak bir şey de yok. Sayın bakan ya susuyor ya tam hükümet sözcüsü şapkasıyla bir şey söylemiyor.
Çiçek artık dayanamadı:
- 30 yılda geliştirdik o üslubu.
Öymen altında kalmadı:
- Siz yeni sayılırsınız, biz 40 yıldır geliştiriyoruz.