DUVARLARIN DİLİ OLSA

Bulgaristan'daki Jivkov zulmünden kaçıp Türkiye'ye gelen bazı Türkler, Türkiye'de uluslararası başarılara imza attı.

Bu federasyon dünyayı kaldırır
Bulgaristan'daki Jivkov zulmünden kaçıp Türkiye'ye gelen bazı Türkler, Türkiye'de uluslararası başarılara imza attı. 'Cep Herkülü' Naim Süleymanoğlu'nun uluslararası başarıları dünya spor tarihine yazıldı. Bu başarılarda elbetteki Naim Süleymanoğlu'nun payı büyük. Ancak Halil Mutlu, Nurcan Taylan gibi isimler çıkaran ve dünya çapında başarılara imza atan Halter Milli Takımı'nın başarısında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'la başlayan 'siyasi desteğin' etkisi azımsanamayacak kadar büyük. Bu siyasi destek bütün hükümetler döneminde sürdüğü gibi AKP döneminde de devam ediyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın madalya kazanan sporcuları bizzat araması bu desteğin bir göstergesi.
Ancak asıl önemli destek Halter Federasyonu'nun yeni üyelerine bakıldığında anlaşılıyor. Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile MGK'nın ilk sivil genel sekreteri Yiğit Alpogan'ın federasyona üyeliği haltercilere güç verecek. Başbakan'ın eşi ile Türkiye'nin önemli kurumlarından biri olan MGK'nın genel sekreterinin katkılarıyla Türkiye Halter Federasyonu artık dünyayı bile kaldırır.
Kargalara Unakıtan korkuluğu
Ünlü tiyatro sanatçısı Nejat Uygur son günlerde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a takmış durumda. Unakıtan'a daha önce yepyeni bir 'kerpeten' gönderen Uygur, bu kez de Unakıtan'ın afişlerini tarlaya 'korkuluk' yapmış. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) geçen cuma günü gerçekleşen kuruluş yıldönümü kutlamalarına kabinenin renkli simalarından Maliye Bakanı Kemal Unakıtan damgasını vurdu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in Unakıtan'la ilgili anlattığı hikâyeler, dinleyenleri kahkahalara boğdu. Şahin'in anlattığı Unakıtan'ın da dinlediği hikâyelerden biri şöyle: "Nejat Uygur bir gün bir tarlanın önünden geçerken, bir çiftçinin tarlaya bir şeyler attığını görmüş. Arabasını durdurup, çiftçiye ne yaptığını sormuş. Çiftçi, Uygur'a, "Sormayın başımız kargalarla dertte. Ne yapsak gitmiyorlar. Buğday'a musallat oldular" demiş. Uygur ise, "Durun ben İstanbul'a gidince size bir resim göndereceğim. Onu tarlanıza asın. Hiçbir karga gelmez" demiş. Uygur İstanbul'a gidince Maliye Bakanı Unakıtan'ın resmini afiş halinde bastırıp çiftçiye göndermiş. Çiftçi resimleri tarlaya asmış. Ondan sonra da kargalar hiç tarlaya girmemiş."
Bu hikâye tüm dinleyenler kadar Unakıtan'ı da neşelendirdi. Ancak Unakıtan'ın, Uygur'la yaşadığı bir başka olay en az Şahin'in anlattığı kadar komikti. Çünkü Uygur daha önce de Unakıtan'a yeni bir kerpeten göndermiş. Neden dersiniz acaba?
Akgünay sisteme döndü
Dışişleri Bakanlığı'nın 35 yeni büyükelçi kararnamesinin ardından bakanlığın üst düzey yönetimi de değişti. Yedi olan müsteşar yardımcılığı sayısı altıya indirildi. Müsteşar yardımcıları Nabi Şensoy ve Volkan Bozkır yerlerini korurken, büyükelçiler Ahmet Üzümcü, Ahmet Erozan, Ertuğrul Apakan ve Ender Arat yeni müsteşar yardımcıları oldu. Ender Arat'dan boşalan Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı görevine de Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Rafet Akgünay getirildi. Akgünay, yeni görevini devraldığı Arat'dan daha önce Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'nü teslim almıştı.
Akgünay, Ankara'nın hareketli sistemine tam döndü. 17 Aralık'taki AB zirvesi öncesinde Başbakan Erdoğan'ın mesaisinin çoğunu dış politika konularına ayırması Akgünay'ı baş döndürücü bir mesainin içine düşürdü. Ayağının tozuyla KKTC'nin geçen cumartesi Ankara'da yapılan kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katılan Akgünay, Pekin'den döndükten sonra 15 günlük iznini de kullanamadı. Dışişleri Bakanlığı' nın başarılı diplomatlarından olan Akgünay'ın bıyıksız yeni imajına da meslektaşları, 'Başbakan bütün mesaisini AB için harcıyor. Danışmanı da AB standartlarına uymuş' diye takıldı.